Soonvald: Veerpalud võiks olla sama vaprad nagu Tammjärv ja tulla avalikkuse ette

Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et Andreas ja Andrus Veerpalu võiksid võtta eeskuju Karel Tammjärvest ja samuti avalikkuse küsimustele vastata.

Kui usutav on Mati Alaveri jutt, et ta vahendas vaid ühele inimesele kontakti ja rohkem ta ei tea midagi. Paistab ta välja aus?

Kahjuks ei paista. Ja tema juttudest on näha, et ta on valinud endale kaitsetaktika, kas enda mõistuse abil või on keegi aidanud teda. Ta kordab ühte lauset - et tema oli vahendaja, tema pole kedagi mahitanud dopingut tarvitama.

Kuid see lause, et ta on vahendanud kontakti Karel Tammjärvele, tekitab uusi küsimusi: miks Eesti kuuekordne aasta parim treener vahendab dopinguarsti kontakti sportlasele ja kolme aasta jooksul monitoorib, kuidas on läinud. Mina loen välja, et see on nagu inimkatse, mida on teinud Alaver Tammjärvega.

Karel Tammjärv vist täna ütles, et Alaver justkui pöördus kõigepealt tema poole?

Pressikonverentsi algus läks niimoodi, kui Karel Tammjärv ütles, et aastal 2016 tuli Alaver tema juurde ja küsis, kas sa tahaksid kiiremini sõitma hakata. Selle asemel, et soovitada rohkem treenimist, soovitas ta kohe minna mehe juurde, kellel on sidemed dopinguga.

Kui usutav on meie spordikuningate ja kuningannade jutt puhtast spordist ja kui usutavad on nende võidud?

Täna 20 aastat tagasi tuli esimene MM-tiitel Andrus Veerpalule Ramsau MM-ilt. Ja tegelikult need tänased-eilsed uudised sunnivad meil... see on nagu võti, kuidas hakata lugema neid sündmuseid ja uudiseid ja artikleid, mis on 20 aasta jooksul juhtunud.

Me saame rääkida Andrus Veerpalu juhtumist, natuke Šmiguni juhtumist ja siis - ma tuletan meelde - oli ka Vitali Bernatski, üks dopinguarst, kellest kirjutas Kärt Anvelt Eesti Päevalehes, keda püüti naeruvääristada Raul Olle poolt, Mati Alaveri poolt, mitmete teiste sportlaste poolt.

Ma arvan, täna see artiklite sari on teises valguses, sest ka Vitali Bernatski viitas väga selgelt, et Mati Alaver ja tema teatud sportlased on olnud seotud dopinguga.

Aga ma soovitan kõigil hinnata neid kunagisi ütlemisi, kunagisi tiitleid hoopis teistmoodi pärast seda, kui kaks Eesti - siiski teatud perioodi - ebajumalat, Mati Alaver ja Andrus Veerpalu on suure tõenäosusega olnud ühe suure dopingukombinatoorika tegijad.

Mida peaksid tegema noor Veerpalu ja tema isa Andrus Veerpalu? Inimesed vajavad kangelasi ja eeskujusid, kui kaua avalikkus seda dopingujuhtumit lahkama peaks, enne kui hakatakse ütelma, et aitab meediapeksust?

Meedia ei peksa, meedia kajastab seda, mida on teinud kunagised heerosed ja tänased küsimärgiga kangelased.

Aga ma soovitaksin Andrus Veerpalul ja tema pojal käituda sama vapralt nagu Karel Tammjärv, tulla avalikkuse ette ja vastata küsimustele. Sama ma soovitan teha Mati Alaveril. Tänane ERR-i intervjuu oli küll tore, aga seal tekkis palju rohkem küsimusi. Kas või tema suhe Poltoraniniga, kellest on Eestis viimastel päevadel vähem räägitud, kes on samamoodi seotud ja tunnistanud, et on veredopingut tarvitanud.

Me oleme näinud, kuidas Rainer Vakra jooksis Eesti avalikkuse eest ära kolm päeva ja see ei teinud asja karvavõrdki paremaks. On ju ütlemine, et sa võid joosta, aga sa ei saa põgeneda. Ma arvan, et see lause võiks kumiseda ka perekond Veerpalu kõrvades.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: