X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kanada uisuliit: oleme ISU otsuses äärmiselt pettunud

Kanada iluuisutaja Madeline Schizas Pekingi taliolümpiamängudel
Kanada iluuisutaja Madeline Schizas Pekingi taliolümpiamängudel Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Kanada uisuliit teatas teisipäeval, et on äärmiselt pettunud Rahvusvahelise Uisuliidu (ISU) otsuses eemaldada Pekingi olümpiamängude iluuisutamise võistkonnavõistluse tulemustest vaid dopingu kasutamise tõttu võistluskeelu saanud Kamila Valijeva punktid, jättes Kanada napilt medalita.

Rahvusvaheline spordiarbitraaž (CAS) määras Valijevale dopingu kasutamise eest nelja-aastase võistluskeelu, mis hakkas kehtima tagasiulatavalt 2021. aasta detsembrist. See tähendab, et venelanna saab hetkeseisuga jääle naasta 2025. aasta lõpus.

Rahvusvaheline Uisuliit (ISU) teatas seepeale teisipäeval, et on tühistanud Valijeva tulemused 2022. aasta Pekingi olümpiamängudel ja Tallinnas toimunud Euroopa meistrivõistlustel.

Valijeva võidutses Pekingi võistkonnavõistluses nii lühi- kui vabakavas. Diskvalifitseerimise järel tühistati tema teenitud 20 punkti, mis jättis esialgselt kulla võitnud Venemaa 54 punkti ning kolmanda kohaga. 65 punkti teeninud USA tõusis esimeseks ning 63 punktiga Jaapan kerkis hõbedakohale.

Kanada jäi aga Venemaast ühe punkti kaugusele ning esimesena medalist ilma. "Kanada uisuliit on äärmiselt pettunud rahvusvahelise uisuliidu seisukohas 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude medalite ümberjagamise osas," teatas Kanada uisuliit.

ISU tühistas küll 17-aastase iluuisutähe tulemused, kuid küsimusi tekitab asjaolu, et tagantjärgi individuaalkavade eest punkte enam ümber ei jagatud. Venemaa jäi küll kokkuvõttes 54 punktiga kolmandaks, kuid Valijeva disklahvi järel ei teeninudki naiste üksiksõidus keegi maksimaalset kümmet punkti. Oleks ISU punktid kohtade järgi taas ümber jaganud, oleks Kanada kogunud kokku 55 punkti, tulles sellega kolmandaks.

"ISU ei kehtestanud oma otsuses reeglistikku 353. punkti, mis märgib, et kõik võistlejad, kes on võistluse lõpetanud ja olid algselt diskvalifitseeritud võistlejast madalamal kohal, liiguvad vastavalt oma lõplikule asetusele kõrgemale kohale. Kanada uisuliit ei nõustu ISU seisukohaga ja kaalub kõiki edasikaebamise võimalusi," kirjutas uisuliit.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: