X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa iluuisutähele Valijevale määrati nelja aasta pikkune võistluskeeld

Kamila Valijeva
Kamila Valijeva Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Rahvusvaheline spordiarbitraaž (CAS) teatas esmaspäeval, et Pekingi olümpiamängudel eel positiivse dopinguproovi andnud Venemaa iluuisutajale Kamila Valijevale määrati nelja aasta pikkune võistluskeeld.

Valijeva andis positiivse proovi 2021. aasta detsembri lõpus Venemaa meistrivõistlustel, kui tema proovist leiti keelatud südameravimi trimetatsidiini jälgi.

Proovi tulemused avaldati alles 2022. aasta veebruaris, päev pärast seda kui Valijeva aitas Venemaa olümpiakomitee koondise Pekingi olümpial võistkonnavõistlusel esikohale. Valijeva põhjendas toona, et keelatud aine sattus tema organismi, kuna jõi samast veeklaasist vanaisaga, kes seda südameravimit tarvitab.

2022. aasta lõpus teatas Venemaa antidopinguagentuur (RUSADA), et nad ei avalikusta Valijeva juhtumi tulemusi. Maailma antidopinguagentuur (WADA) otsustas seepeale pöörduda CAS-i poole.

"Pr. Valijeva ei suutnud kohtule esitatud tõendite põhjal tõestada, et ta ei ole tahtlikult toime pannud dopinguvastase reegli rikkumist," kommenteeris CAS pressiteate vahendusel, lisades, et Valijeva ei soovinud otsust vaidlustada.

17-aastase Valijeva võistluskeeld hakkab kehtima tagasiulatuvalt 2021. aasta 25. detsembrist, mis tähendab, et venelanna saab hetkeseisuga jääle naasta 2025. aasta lõpus.

Valijeva võitis positiivse proovi andmise ja dopinguskandaali avalikuks tulemise vahepealsel ajal kuldmedali nii Pekingi olümpiamängudel kui ka Tallinnas toimunud EM-il. CAS-il pole õigust venelannalt medaleid ära võtta, seda peavad otsustama rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) ja rahvusvaheline uisuliit (ISU).

ISU tervitas CAS-i otsust Valijevale võistluskeeld määrata. "ISU jääb kindlalt oma seisukoha juurde, et puhaste sportlaste kaitsmine ja dopinguvastane võitlus on esmatähtis. Jätkame jõupingutusi ausa spordi põhimõtete ja sportlaste heaolu säilitamiseks," teatas rahvusvaheline alaliit, lubades ühtlasi otsust pikemalt kommenteerida teisipäeval.

Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse pole Venemaa iluuisutajad üle-eelmise aasta kevadest rahvusvahelistel võistlustel osaleda saanud ja võistlevad vaid kodustel jõuproovidel. Valijeva piirdus eelmise aasta lõpus toimunud Venemaa meistrivõistlustel pronksmedaliga.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: