Vormel-1 meeskond käivitas programmi naissoost sõitjate leidmiseks

Williamsi endine testisõitja Susie Wolff
Williamsi endine testisõitja Susie Wolff Autor/allikas: SCANPIX/PA Wire/Press Association Images

Vormel-1 MM-sarja kuuluv Alpine'i meeskond on käivitanud uue programmi, mille eesmärgiks on kaheksa aasta jooksul leida konkurentsivõimeline naissoost vormel-1 sõitja.

Prantsuse autotootja soovib uue programmiga kummutada müüte naiste osalemise kohta vormel-1 sarjas. "Pole võimalik, et naised ei suuda vormel-1 sarjas läbi lüüa," sõnas Alpine'i tegevjuht Laurent Rossi, vahendab BBC.

Alpine'i algatus annab 10-aastastele tüdrukutele ja poistele võrdsed võimalused arenemiseks. "See on väga pikk tee. Kaheksa-aastane programm, mis algab nüüd," rääkis Rossi, lisades, et esimesed neli kuni viis tüdrukut alustavad lähinädalatel kardisõiduga.

Meeskond käivitab ka uurimisprogrammi, mille eesmärgiks on täielikult mõista vormel-1 sõitjate füüsilisi, kognitiivseid ja emotsionaalseid oskusi, tehes seda koostöös akadeemiliste asutustega, sealhulgas Sorbonne'i ülikooli ajuinstituudiga.

Praegused Alpine'i sõitjad Fernando Alonso ja Esteban Ocon läbivad füsioloogilised ja psühholoogilised hindamised, et anda näiteid nõutavate omaduste kohta. Nende uuringute tulemused lisatakse programmi, et täpsustada tulevaste sõitjate koolitus- ja arenguvajadusi.

"Usume, et suudame seekaudu mõjutada seda, kuidas luuakse müüte naiste oskuste kohta. Tahame kummutada müüdid, et naised pole füüsiliselt või vaimselt võimelised või neil pole eeskujusid. Programmi mõte on algusest peale tagada naistele samasugused võimalused nagu tavaliselt tagatakse meestele. Olen veendunud, et nii tehes mitmekordistame naiste saavutuste tõenäosust," märkis Rossi.

"On naisi, kes lendavad reaktiivlennukitega või saavad astronautideks. Selleks peavad nad uskumatult palju taluma ning olema nii füüsiliselt kui ka intellektuaalselt võimekad. Kui nad saavad sellega hakkama, siis miks ei võiks nad ka vormel-1 autoga sõita," lisas Rossi.

Hetkeseisuga on vormel-1 MM-sarjas sõitnud ainult kaks naist. Maria Teresa de Filippis võistles 1950ndatel viis korda ja Lella Lombardi osales 1970ndate keskel 12 võistlusel. Lombardi on ainus naine, kes on MM-sarjas punkte võitnud, kui ta sai 1975. aastal katkestatud Hispaania GP kuuenda koha eest pool punkti.

Pärast neid on vormel-1-s sõitnud veel kolm naist - 1970ndatel aastatel britt Divina Galica ja Lõuna-Aafrikast pärit Desire Wilson ning 1992. aastal itaallanna Giovanna Amati, kuid nemad ei suutnud põhisõitudele kvalifitseeruda.

Viimase 30 aasta jooksul on vormel-1 nädalavahetusel osalenud vaid üks naine - šotlanna Susie Wolff, kes sõitis 2014. ja 2015. hooajal Williamsi testisõitjana kolmel vabatreeningul.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: