Kergejõustiku U-20 EM-i avapäev tõi mitmeid isiklikke rekordeid

Foto: Ken Mürk/ERR

Neljapäeval Tallinnas Kadrioru staadionil alanud kergejõustiku U-20 vanuseklassi Euroopa meistrivõistluste avapäeval oli võistlustules viis eestlast, sealhulgas seitsmevõistlust hästi alustanud Pippi Lotta Enok, kes parandas enda isiklikku rekordit kõrgushüppes.

Enok alustas seitsmevõistlust, mille 100 m tõkkejooksus jooksis ta välja aja 14,61, mis oli kuus sajandikku aeglasem, kui tema seitsmevõistluse isikliku rekordi (5515 punkti) graafik nõuaks.

Seitsmevõistlejate seas oli tõkkejooksus kiireim soomlanna Saga Vanninen, kes sai kirja isikliku rekordi ajaga 13,55. Teiseks jäi britt Abigail Pawlett ajaga 13,75 ja kolmanda aja jooksis välja hollandlanna Sofie Dokter ajaga 14,01.

Seejärel suundusid seitsmevõistlejad kõrgushüppemattide juurde, kus Enok säras. Eestlanna ületas enda eelmise isikliku rekordi (1.66) üheksa sentimeetriga ning asus sellega 102 punktiga enda seitsmevõistluse isikliku rekordi graafikust ette.

Enok alustas kõrgushüpet 1.51 kõrguselt ning ületas siis esimesel katsel kõrgused, kuni põrus esimest korda 1.63 peal. Teisel katsel ületas noor eestlanna ka selle kõrguse ning viigistas isikliku rekordi 1.66 peal esimese katsega.

1.69 lati ületas Enok kolmandal katsel, püstitades nii isikliku rekordi, mida ta siis kolm katset hiljem uuesti parandas, ületades 1.72. Mitmevõistleja ei lõpetanud ka selle tulemusega ning ületas siis kolmandal katsel 1.75.

Ühel Enoki nõrgimal alal, kuulitõukes, alustas eestlanna 10.50 meetrise tõukega ning lisas teisel katsel 15 sentimeetrit. Kolmas katse ebaõnnestus ja 10.65 jäigi Enoki parimaks. Rekordiseerias sai ta kirja 10.87, seega isikliku rekordi graafikuga võrreldes läks pisut punkte kaduma. Isiklik rekord on 11.30.

Päeva viimasel alal tegi Enok taaskord ülivõimsa tulemuse. 200 meetri ajaks võimas uus isiklik rekord 24,75. Senine tippmark paranes 37 sajandiku võrra ning temast kiiremini suutis joosta vaid viis võistlejat.

Avapäeva järel hoiab 3292 punkti kogunud Enok 7. kohta, edestades isikliku rekordi graafikut (5515) 121 punktiga. Seitsmevõistluse liider on soomlanna Saga Vanninen 3751 punktiga, teisel kohal on hollandlanna Sofie Dokter 3573 punktiga ja esikolmikusse mahub veel britt Abigail Pawlett 3486 punktiga.

Ats Kivimets pääses 100 m jooksus poolfinaali

Sprinter Ats Kivimets lõpetas neljapäeval 100 m eeljooksudes ajaga 10,79, mis oli piisav, et viia eestlane õhtul toimuvatesse poolfinaalidesse.

Kivimets jäi ajaga 10,79 enda eeljooksus viiendaks ning pääses kohaga poolfinaali. Üldarvestuses jooksis eeljooksude kiireima aja prantslane Jeff Erius, kes sai kirja 10,29. Talle kaotas ühe sajandikuga britt Jeriel Quainoo, esikolmikusse mahtus veel teine britt Toby Makoyawo.

Poolfinaalis jooksis Kivimets üheksa sajandikku kiiremini, saades kirja aja 10,70. Finaali pääsuks jäi sellest paraku siiski väheks. Oma jooksus jäi Eesti sprinter kaheksa võistleja seas seitsmendaks, teistes poolfinaalides olid kõik võistlejad kiiremad, mis tähendab EM-i 23. kohta.

Oskar Filip Tammik lõpetas esimeses kvalifikatsioonigrupis viimasena

Vasaraheitja Oskar Filip Tammiku saldole jäi neljapäevases vasaraheite kvalifikatsiooni A-grupis tulemus 62.97, mille noor eestlane teisel katsel lennutas. Esimesel katsel sai Tammik kirja tulemuse 62.15, tema viimasel katsel jäi vasar võrku kinni.

Kvalifikatsioonigrupis ületas standardi vaid üks heitja: sakslane Merlin Hummel, kes sai kirja tulemuse 79.90 ning pääses sellega automaatselt finaali.

Kaspar Grauen jäi 400 m eeljooksudes 26. kohale

Kaspar Grauen lõpetas 400 m teises eeljooksus ajaga 49,34, mis oli eeljooksu viimane. Parima tulemuse eeljooksudes jooksis itaallane Lorenzo Benati, kes ületas finišijoone ajaga 46,41, talle järgnes norrakas Havard Bentdal Ingvaldsen ajaga 46,90, kolmandaks jäi britt Charlie Carvell ajaga 46,95.

Andri Matrov kvalifikatsioonis õnne ei leidnud

17-aastane kuulitõukaja Andri Matrov oli esimene eestlane, kes kergejõustiku U-20 EM-il võistlustulle astus. Eestlane alustas kuulitõuke kvalifikatsioonis tulemusega 16.02, millele lisas teises tõukevoorus tulemuse 16.14. Kolmandal katsel astus Matrov üle ning tulemust kirja ei saanud.

Matrovi jaoks tähendas tulemus kvalifikatsioonis tulemuse kirja saanute seas eelviimast kohta. Parim tõukaja neljapäeva hommikul oli Kosovo tõukaja Muhamet Ramadani, kelle 19.80 oli küllalt, et pääseda esimesena kvalifikatsoonist edasi. Valgevene tõukaja Ilja Misouski sai esimesel katsel kirja tulemuse 19.33, paremuselt kolmas katse neljapäeva ennelõunal oli valgevene Mikalai Lozka, kes sai viimasel katsel ainsa tulemusena kirja 19.01.

Kelly Heinpõld kvalifikatsiooni A-grupis viimaseks

Kettaheitja Kelly Heinpõld heitis ketta 41.24 meetri kaugusele, kuid A-kvalifikatsioonigrupis jäi see 12 sportlase konkurentsis nõrgimaks tulemuseks. Esimesed kaks katset ebaõnnestusid ning Heinpõld tulemust kirja ei saanud. Kolmandal katsel jäi tulemuseks 41.24.

Kvalifikatsiooninormi 53 meetrit ületas ainsana hollandlane Alida van Daalen, kes sai kirja 53.05 m.

Romet Vahter püstitas kaugushüppes uue isikliku rekordi

Esimesel katsel üle astunud Romet Vahter nägi ka pärast teist katset punast lippu, kuid nagu jalgpallis juba harjumuspäraseks saanud, ei ole üksi esialgne otsus lõplik. Kohtunik vaatas olukorra videost üle ning katse läks siiski mõõtmisele. Kirja läks noormehe uut isiklikku rekordit märkiv tulemus 7.14. Eelmisest tippmargist sentimeetri võrra parem tulemus.

Kokkuvõttes sai Vahter 19. koha, viimase finaalikoha tagas tulemus 7.30. Kõige kaugemale hüppas prantslane Erwan Konate, kelle uus isiklik rekord on 7.74.

15-aastane Anna Panenko tegi kolmikhüppes tubli etteaste

Kolmikhüppes ei jäänud ühestki küljest häbisse vaid 15 aasta vanune Anna Panenko, kes hüppas paku tagant avakatsel 12.71. Teisel katsel sai ta veelgi kehvema pakutabamise juures kirja 12.56 ning sentimeeter enam kolmandal katsel, kuid taas oli äratõuge väga kaugelt. Parema sammutäpsuse juures olnuks lõppvõistlus väga reaalne.

12.71 andis kokkuvõttes 25 võistleja seas 16. koha. Kvalifikatsioonis hüppas kaugeimale rootslanna Maja Askag tulemusega 13.62. 12. koht jäi Panenkost 14 sentimeetri kaugusele.

Steven Sepp odaviske lõppvõistlusele ei pääsenud

Odaviskes sai Steven Sepp avakatsel kirja tulemuse 61.94 ning paraku järgmistel katsetel lisa ei tulnud (58.40 ja 57.36). 23 võistleja seas jäi Sepp 20. kohale, lõppvõistlusele oleks viinud 66.12. Parima tulemuse sai kvalifikatsioonis kirja ukrainlane Artur Felfner, kes lennutas oda 77.49 meetri kaugusele.

Toimetaja: Kristjan Kallaste, Gerd Eston Sepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: