Aava võimalikust MM-rallist Eestis: võistlustrass jääks ilmselt lühemaks

Sel nädalal on kahtlemata enim kõneainet pakkunud võimalus, et Eesti saab septembrikuus korraldada ralli MM-etappi. Rally Estonia direktor Urmo Aava ütles intervjuus ERR-ile, et läbirääkimised ei ole veel lõppenud, kuid toimuvad kiirendatud tempos.

Urmo Aava, praegu käivad läbirääkimised selle üle, kas Eesti võiks saada sügisel korraldada ralli MM-etappi. Mis faasis need läbirääkimised praegu on?

Räägime läbi nii WRC promootori kui ka rahvusvahelise autospordiliiduga (FIA) ja proovime sealt saada parima võimaliku tulemuse Eesti riigi ja laiemalt Eesti autospordi ja Rally Estonia jaoks. Võib-olla kõrvaltseisjale tundub, et me meelega kuidagi venitame selle infoga – me absoluutselt ei venita! Tegelikult sellised läbirääkimised normaaltingimustes minu info põhjal vältavad pool aastad. Me ikkagi teeme väga kiirendatud tempos.

Kui nüüd kõik läheb hästi, siis millises piirkonnas võiksime seda rallit näha? Palju on seal kiiruskatseid? Mitu päeva see kestab?

Teeme kõik selleks, et kõik läheks ilusti. Kui ralli juhtub, toimub ta traditsioonilises Rally Estonia piirkonnas ehk Tartu ja Lõuna-Eesti – Kanepi, Kambja, Otepää, Elva. Kindlasti laieneme ka Tartu valla territooriumile.

Mitmest päevast me räägime?

Räägime ikkagi võistluse mõttes pea kolmest päevast.

Nii et oleks nagu korralik täispikk ralli, ilma hinnaalandusteta?

Sisu poolest kindlasti ilma mingite hinnaalandusteta, aga ilmselt võistlustrass jääb mõnevõrra lühemaks, sest näeme, et vägisi pingutada seda 300 km kokku ei ole mõistlik. Kindlasti oleks võimalik, aga see ei annaks meie arvates ei sõitjatele, ei promootorile ega FIA-le seda, mida tegelikult tahetakse.

Kui suur on meeskond, kes sellega tegelema hakkaks, kui selle ralli saaksime ja kui suur on see töö, mis tuleb ära teha mõne kuuga?

Vastus on hästi mitmekihiline. Tegelikult Rally Estonia tuumikmeeskond ehk 37 inimest ei olegi seda tööd katkestanud. Jah, me ütlesime välja, et 2020. aasta rallit ei pidanud toimuma, aga me hakkasime siis tegelikult kohe tööle 2021. aasta ralliga just selle eesmärgiga, et tuua see unistuste WRC-etapp Eestisse. Ehk need 37 inimest on kogu aeg oma tavapäraseid toimetusi teinud. Nüüd kui räägime sellest toimuvast rallist, siis kindlasti see tiim on üle 2500 inimese ja see hästi palju oleneb ka sellest, kas COVID-19 tingitud piirangud suurenevad või liiguvad selles suunas, mis nad praegu on ehk et septembrist ei ole ühtegi piirangut. Meie kindlasti piirangud endale jätame ehk inimeste arvu poolest, mis on tavapäraselt MM-il korralduse juures, siis ta jääb ikkagi väga sarnaseks, seal ka mingeid hinnaalandusi ei tehta.

Milliseid väärtusi te ralli korraldajatena kannate ja tahate, et see MM-ralli Eestis edasi annaks?

Kindlasti jätkame sellel lainel, nagu oleme teinud seda võistlust. Et ta peab olema innovatiivne, väga atraktiivne, erinevaid pooli arvestav. Aga kui nüüd räägime sellest konkreetsest Rally Estoniast aastal 2020 WRC-etapina, siis näeme, et meie senine nõrkus ehk väike riik Euroopas on järsku saanud ka strateegiliselt ja planeeritult meie ülimaks tugevuseks ehk kogu maailmale peab jõudma sõnum, mis riik see Eesti on. Eesti riik laiemalt võiks olla see korraldaja ja see peab olema põhisõnum, et Eestis ei tehta lihtsalt ära, vaid Eestis tehakse ülimalt hästi ära. See ongi Eesti kultuurispordi sõnum laia maailma.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: