Erki Noolt tabas Sydney olümpial paanika juba ammu enne kettaheidet

Erki Nool saate
Erki Nool saate "Mis tunne on?" salvestusel. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Kümnevõistleja Erki Noole Sydney olümpiavõidu juures on kahe aastakümne jooksul palju räägitud närvesöövast kettaheitest, kuid pisut on selle varju jäänud samuti dramaatilised momendid kaugushüppes ja odaviskes.

Kauguses sai Nool teisel katsel kirja enda jaoks enam-vähem resultaadi 7.76, kuid numbrite taga peitub tunduvalt närvilisem võistlus. "Tegelikult mul oli paanika!" tunnistas ta ERR-i spordisaates "Mis tunne on?".

"Üks suuremaid vigu, mis ma tegin - tellisin endale spetsiaalsed kaugushüppenaelad. Natuke kõrgema platvormiga, hästi väikse kannaga. Tol ajal tuli selline toode nagu carbon esmakordselt turule. Ta oli ülikerge, hästi tugev ja ka vastupidav."

"Kergejõustiku naelkingades ei olnud seda kunagi katsetatud. Nad panid talla alla carbon põhja ja mul lendasid esimese soojenduskatse ajal naelad alt ära," meenutas Nool.

"Natuke tegin haiget seljale, venitasin tagareit ja esimese katse eel, kui hakkasin põlvetõsteharjutusi tegema, lõi kubemesse kohutava valu. Mul tekkis hirm, kas sellega mu olümpiamängud lõppevadki. Sellest ka väga ettevaatlik esimene katse."

"Teine katse ei olnud ka selline sooritus, millega rahul olin," jätkas olümpiavõitja. "Olin nädal varem Brisbane'is hüpanud 7.97. Ma olin heas vormis. Trennis hüppasin kuue sammu pealt 7.45. Ilmselgelt alla tavapärast sooritust tehtud kaugushüpe."

Äärmiselt tõsine moment tuli ka eelviimasel alal ehk odaviskes, kui enne viimast katset oli kirjas vaid 57-meetrine sooritus. Siis tuli 65.82, mis päästis päeva.

"Teine katse oli tehniliselt väga hea sooritus, vahetasin jalad ära, viskasin 70 meetri joone peale. Riivasin napilt joont... siis läksin küll pingile istuma pea kahe käe vahel ja mõtlesin, et see ei ole lihtsalt võimalik, et nii labaselt, lihtsalt kaotan olümpiakulla. Sellise tulemusega," lausus Nool.

"Ma arvan, et ma ei ole kogu oma spordikarjääri jooksul niimoodi üritanud ennast nii füüsiliselt kui ka vaimselt kokku võtta, kui Sydney kolmandat katset odaviskes. Seal läksin lihtsalt käega parema. Sooritus ei olnud suurepärane, keerasin natuke puusad lahti. Aga käega väntasin nagu jaksasin ja sain normaalse tulemuse. Mitte hea, aga normaalse."

Nool oli sportlaskarjääri päevil Eesti populaarsemaid atleete. "Ma olin suhteliselt impulssiivne sportlane, mulle meeldis publikuga suhelda. Võib-olla olin natuke ajastust ees. Inimesed ei olnud harjunud nii avameelse sportlasega tõtt vaatama."

"Sportlane oli meil siin natuke kinnisem ja kaheksakümnendatel ei olnud sport nii show peale üles ehitatud kui tänapäeval. Sportlane kujuneb ajastu käigus ja publik sportlastega koos. Mulle läks publiku tänu või mittetänu väga palju korda!"

Nool leidis, et aastate jooksul on Sydney olümpiast väga palju räägitud ja näiteks tema kaks aastat varem Budapestis võidetud Euroopa meistri tiitel on jäänud selle varju.

"Minu meelest on Sydney olümpiamängude väga palju kajastatud. Mingi ajahetke möödudes ongi jäänud vaid Sydney olümpiavõit. 1998, kui tulin Budapesti Euroopa meistriks, siis selleks hetkeks ei olnud eestlane tulnud Euroopa meistriks 60 aastat. See oli väga suure sammuga Eesti spordiajaloo sündmus."

Saatesarja "Mis tunne on?!" täispikki osasid saab vaadata Jupiteri keskkonnas.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: