Tõnu Kaukis: müts maha Maicel Uibo ees, ta näitas tõelist sisu

Maicel Uibo
Maicel Uibo Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Dohas olid Eesti mitmevõistlejad taas suures mängus – Maicel Uibo võitis kümnevõistluses hõbemedali ja Janek Õiglane sai kuuenda koha. Endise kümnevõistleja, Uibo kunagise treeneri Tõnu Kaukise sõnul näidati jälle, et Eesti on mitmevõistluse riik.

"Kindlasti ootused ja lootused olid suured," ütles Kaukis Kuku raadio saates "Nädala tegija". "Janeki ees võtan küll mütsi maha. Kui Maiceli ettevalmistus kulges Floridas soojas, siis Janek pidi siin samas septembrikuises ilmas treenima ja valmistuma MM-iks."

Mõlema noormehe teine päev algas ehmatusega tõkkejooksus – Uibo komistas, kuid suutis end koguda ja isikliku rekordi joosta, Õiglane aga jooksis esimesse tõkkesse liiga sisse ega leidnudki jooksu lõpuni õiget rütmi. "Vahepeal oli juba pisar silmas, mõtlesin, kas Janek tõesti ei lõpetagi seda distantsi," tunnistas Kaukis. "Maicelil ka väike komistus, aga õnneks kõik läks hästi."

Kaukise sõnul oli väga muljetavaldav vaadata, kuidas Uibo selle medali eest võitles. Uibo lõpetas viimase ala ehk 1500 m jooksu kolmandana, kindlustades sellega endale sakslase Niklas Kauli järel teise koha. "Eks Maicel teadis, kuidas Kaul jookseb. Maicel võttis pärast stardipauku kohe kanadalasele Damian Warnerile järgi, aga siis kui nägi, et Kaul läheb mööda ja Warner jääb maha, võttis Kaulile järele. Ta võitles oma koha eest!"

"Müts maha Maiceli ees, et ta suutis nendest jamadest – mitu tiitlivõistlust läks vigastuse nahka – üle olla ja võitles edasi, näitas tõelist sisu," kiitis Kaukis.

Uibo alustas sporditeed Põlvas Sulev Arundi käe all, aga siirdus siis edasi Kaukise käe alla ja jäi temaga kuni USA-sse õppima minemiseni. "Minu esimeseks õpilaseks Põlvamaalt oli Indrek Turi, tema treener oli ka Sulev Arund. Me saime Suleviga väga hästi läbi ja ju ta mind siis usaldas, ükskord ütles, et tal niisugune pikk poiss, kas võtad. Ikka võtsin," meenutas Kaukis. "Ja siis nad tulid koos Karl Robert Saluriga. Ajasin neid pidevalt treeningult ära, et nad jõuaks koolitundidesse, nad oleks ainult hallis istunud. Nad olid väga fanaatilised ja täielikult asja."

"Maicel oli päris keskpärane sportlane, aga päev-päevalt ta arenes," rääkis Kaukis. "Spordigümnaasiumis oli võimalus viimast klassi teha kaks aastat, aga Maicel ütles, et tahab ühe aastaga ära teha, tal oli eesmärk minna Ameerikasse. Ta ise otsis ja ajas neid asju ja siis leidiski kooli, kuhu ta õppima läks ja seal sai tema treeneriks Petros Kyprianou. Kui ta oleks Eestisse jäänud, poleks tal selliseid tulemusi. Arvan, et see oli väga õige samm."

Doha MM-i tulemusi vaadates oli Eesti kümnevõistluses parim. Ka Kanadal jõudis esikuuikusse kaks sportlast, aga Uibo hõbe ja Õiglase kuues koht on kokku parem tulemus kui Warneri pronks ja Pierce Lepage'i viies koht. Uibo ja Õiglase selja taga on aga veel hulganisti noori ja lootustandvaid Eesti kümnevõistlejaid, seega peaks ala tulevik olema helge. "Johannes Erm täitis ka MM-normi, aga ta tundis, et oli veel liiga noor MM-iks (Erm on 21-aastane – toim). Tegelikult oleks pidanud ka Saluri MM-ile peale saama, aga kahjuks rahvusvaheline kergejõustikuliit ei saatnud talle kutset, võeti üks jaapanlane," selgitas Kaukis.

"Meil on tagala praegu väga hea. 8000 punkti tegi ka Kristjan Rosenberg, siis tuleb tagant Risto Lillemets, Karel Tilga," loetles Kaukis mõned nimed. "Nendest poistest praegu kõige vanem ongi 26-aastane Maicel Uibo. Teame, et Erki Nool tegi 31-aastaselt oma rekordi, seega meil peaks mitmevõistluses veel päris mitu-mitu aastat olema häid tulemusi. Sel aastal võitis Eesti viimast korda toimunud mitmevõistluse võistkondlikud euroopa meistrivõistlused, nii et võib öelda küll, et Eesti on suur mitmevõistluse riik."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: