Ott Tänak: lapsepõlv jäi mul pigem ära

ETV saates "Hommik Anuga" käis pühapäeval rallisõitja Ott Tänak koos abikaasa Janikaga. Aeganõudva tippspordi ja pereelu klapitamine on raske, tunnistavad Tänakud, kuid ühistest momentidest püütakse võtta maksimum.

Kas Ott Tänakut võiks nimetada Eesti uueks rahvuskangelaseks? "See kindlasti ei ole minu nimetada. Ma usun, et eks meie teeme lihtsalt oma tööd ja naudime oma igapäevaelu. Ma usun, et see mis meie staatus lõpuks on, on arvatavasti kellegi teise otsustada," lausus rallisõitja.

Milline on elu tippsportlase kõrval, kes suure osa ajast kodust eemal viibib? "Ma ei saa öelda, et ma naudin seda tähelepanu, mis sellega kaasneb. Aga muus osas on kõik väga hästi," rääkis Janika Tänak.

Kokku saades püüavad Tänakud vähest aega targalt kasutada. "Eks me üritame leida elu väljaspool rutiini. Meile tihtipeale meeldib avastada erinevaid mõisaid või leida isegi paar päeva puhkust, mis on elu väljaspool linna," rääkis Ott.

"Eks esimesed päevad kuluvad tavalistelt lastele ja eks me üritame endale ka kahekesi mingi aja leida, selle vähese aja seast, mis meile antakse," lisas Janika.

Finantsalal tegutsev Janika usub, et tema ralliteadmised on aastatega oluliselt paranenud. "Ma arvan, et ma olen selline edasijõudnud kõrgemal tasemel rallifänn," lausus ta.

"Ma ei tea – tihtipeale ikkagi tundub, et sa tead natuke rohkem asjadest kui ma. Kriitikat tuleb kodus vahel päris palju, et miks mingi asi nii ja mingi asi naa ja kuidas nad siis ei tea, et saab ju nii teha ja miks nad siis naa," arvab Ott.

Tänakutel on kaks last ning isa kodust äraolek on raske nii lastele kui vanematele. "Ma ise üritan end võimalikult vähe lastele näidata. Pikalt ära olles ei taha väga FaceTime'i või Skype'i vahendusel enda nägu näidata, sest see mingil hetkel jälle kuidagi värskendab seda igatsust," selgitas Ott.

"Ma pigem üritan suhelda Janika kaudu ja uurida, et kuidas läheb, mis nad teevad, mis lasteaia toimus ja nii edasi. Kindlasti tahaks vahel lastega rääkida, aga see lühike vestlus on küll lahe, aga kui see lõppema hakkab, siis see läheb jällegi väga keeruliseks. Siis seda emotsiooni on emal kodus pikalt."

"Issi nutmine hakkab taga – tahan, et issi oleks siin ja tahan issi sülle. Nad on meil tegelikult väga issi lapsed," lisas Janika.

"Hommik Anuga" 7. aprillil, Janika Tänak Autor: Kairit Leibold/ERR

Kuidas on Ott Tänakul igapäevase autosõiduga – kuidas kiirus pikkadel sirgetel Saaremaale püsib? "See tegevus, millega ma igapäevaselt tegelen – veetes enamus oma elu kiiresti metsade vahel sõites – siis igapäevaselt on see pigem selline tüütu tegevus ja vahest on lahe niisama cruise'ida ka natuke. Sirged on ikkagi igavad, kurvid on meie jaoks põnevad."

Kuigi Tänak rallisõitmist naudib, ei näe ta lapsi tulevikus sama tegemas. "Ma ei suuda uskuda, kuidas see saaks kellegi vanema unistus olla, et nende lapsed tegeleks millegi sellisega. Tippsport on üldse väga karm, ükstapuha, mis alal," tunnistas Ott.

"Loomulikult ma ei hakka keelama, kui tõesti on huvi hingest, ükstapuha mis spordi vastu – olgu see ralli või miski muu. Teades, mida nõuab tippsport ja milliseid ohverdusi see elus kaasa toob, siis loomulikult see ei eelda väga lahedat elu."

Millised ohverdused on Ott Tänaku jaoks praeguseks rasked olnud? "Hetkel on see ju loomulikult minu aeg perega, mida on minimaalselt. Lapsepõlves oli see aeg sõpradega ja vaba aeg ning üldse lapsepõlve kui selline. Ma usun, et see lapsepõlv jäi mul pigem ära."

"Täna ei saa öelda, et see on minu puhul kuidagi mööda külgi maha jooksnud. Tänases pildis võib öelda, et see on kasuks tulnud, aga tollel hetkel oli seda väga raske võtta. Kui hakkas koolivaheaeg, siis kõik läksid järve äärde, burgerit sööma ja ujuma, aga mina läksin otse koolist tööle."

Kui palju on Janika enda abikaasa elu pärast kartnud? "Minu jaoks oli kõige keerulisem Austraalia ralli 2014. aastal. Ott sõitis vastu kändu ja sattus siis haiglasse. See oli minu jaoks kõige raskem. Otseselt elu pärast ma siis ei kartnud – kartsin, et jääb otuks."

"Ma ju tegelikult tean, et ralliautod on suhteliselt turvalised. Ott ütleb mulle, et tõenäosus, et midagi juhtub Tallinn-Tartu kiirteel on suurem kui rallis. Mida aastaid edasi, see vähem ma kardan, et midagi hullu juhtub."

Ott Tänaku arvates on kunagised ebaõnnestumised talle palju õpetanud. "Ma arvan, et täna on minu parim trump minu elukool. Mingitel hetkedel see on tundunud väga karm, et see nii raskel tulnud on, aga ma usun, et kuna ma olen täna piisavalt palju tuld näinud, siis igasugused väiksed asjad mind nii palju enam ei mõjuta."

"Alguses seda kangust oli väga palju ja see ei lasknud mingitel hetkedel väga adekvaatseid otsuseid teha. Mingil hetkel kõik kuidagi lahenes – ma ei ütle, et täna seda kangust palju vähem on, aga ma usun, et kasutame seda vähe targemal moel," rääkis Toyota rallisõitja.

"Hommik Anuga" 7. aprillil, Ott Tänak Autor: Kairit Leibold/ERR

Kuidas tuleb Janika lastega toime, kui Ott ära on? "Meil on minu ema abiks. Ma arvan, et meil ei oleks kahte last, kui meil minu ema ei oleks," tunnistas Janika.

"Ämm päästab maailma hetkel, jah. Ämm päästab Eesti autosporti," muheles Ott.

Kas Ott kodus ja Ott rallil on ka mingil moel erinevad? "Ei ole väga erinevad. See rallitöö käib ka kodus kogu aeg. Insenerid ei puhka vist üldse, nagu ma olen aru saanud ja tal on ka kodus väga kõva ettevalmistus. Ma näen seda pidevalt kõrvalt ja ma ei oska teda sel hetkel (rallil) vaadata kui teistsugust inimest," rääkis Janika.

Kuidas on Tänaku suhtumine ajaga muutunud ja milline on Eesti parima rallisõitja lähenemine täna? "Ma usun, et suudame asjadele läheneda targalt. Loomulikult täna ma mingil määral tean, mis ma tahan saada. Need inimesed kellega ma töötan – mingil määral ma panen neile ikkagi puid alla, et kõik peavad andma endast maksimumi."

"Meie eesmärk on tiitel ja maailm on suur – kui sa tahad tulla maailmameistriks, siis tegelikult neid huvilisi on palju. Kui sa tahad olla see üks, siis mingil määral sa pead olema parem kui kõik teised."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: