Kontaveidi uus treener ERR-ile: Anetil pole suuri nõrkusi

Foto: Reuters/Scanpix

Eesti esireket Anett Kontaveit avalikustas, et lõpetas koostöö hollandlasest treeneri Glenn Schaapiga ja asub juba sel nädalal harjutama kogenud inglase Nigel Searsi käe all. Sears rääkis ERR-ile antud intervjuus, et ootab väljakutset suure huviga ja loodab aidata eestlannal edetabelis veelgi kõrgemale jõuda.

61-aastane Sears on laiemale üldsusele tuntud kui Suurbritannia edukaima tennisisti, endise maailma esireketi Andy Murray äi – tema tütar Kim on Murrayga abielus. Tennisesõbrad aga teavad, et tegemist on endise profitennisistiga, kes juhendanud mitmeid maailmas esikümnesse kuulunud mängijaid: Amanda Coetzer (parim edetabelikoht 3.), Barbara Schett (7.), Daniela Hantuchova (5.), Maria Kirilenko (9.), Ana Ivanovic (1.), Jekaterina Makarova (8.). Sears on olnud ka Suurbritannia tennisenaiskonna kapten.

Kontaveit treenis Schaapi käe all 2016. aasta maikuust ja võitis mullu koos temaga karjääri esimese WTA turniiri, lisaks tõusis ta maailma edetabelis esmakordselt 25 parema sekka ja jõudis kolmel korral suure slämmi turniiril kaheksandikfinaali.

"Tunnen Aneti eelmist treenerit Glenny Schaapi päris hästi ja tema tegelikult tutvustaski meid, kui Anett oli äsja juuniorikarjääri lõpetanud. Pärast seda oleme paaril korral turniiridel veel kohtunud ja teretanud," rääkis Sears ERR-ile. "Olen tema arengut jälginud ja ka paljusid tema mänge televisioonis kommenteerinud. Just seetõttu tunnen, et tean tema mängu päris hästi, aga teda ennast ei tea ma veel üldse!"

Kontaveit ja Sears alustavad poolte kokkuleppel kolmekuulise katseajaga tööd juba käesoleval nädalal Hollandis. "Olen väga optimistlik, tal on suurepärane tööeetika ja ootan juba temaga koostöö alustamist!" ütles Sears.  

Milline mängija Anett teie hinnangul on?

Väga füüsiline. Praegu ütleksin, et tal on palju loomulikku jõudu ja tal on mitu tõsist relva: nii ees- kui tagakäsi, aga ka väga tugev esimene serv. Tal on viimase aasta jooksul väga hästi läinud, aga ta on siiski mängija, kes on ilmselgelt alles arenemas. Minu hinnangul rõhub ta praegu jõule ja panustab peamiselt enda tugevatele külgedele, aga kindlasti läheb ta aastatega ainult paremaks.

Mis on peamine, mida ta peaks praegu arendama?

Minu arvates on praegu selge, et tema headel ja halbadel mängudel on päris suur vahe. Nägite seda nädalavahetusel tema kahes viimases mängus Prantsusmaa lahtistel. Pean silmas suurepärast mängu Petra Kvitovaga ja siis kohtumist Sloane Stephensiga. Mängukvaliteedilt olid need kaks täiesti erinevat matši. Aga profitennises sõltub ka väga palju sellest, kellega sa mängima pead ja minu arvates sobis talle Kvitova mängustiil ehk paremini kui Stephensi liivaväljakumäng. Stephens on mängija, kes varieerib väga palju, lisaks on ta jõuline mängija.

Just sellistest kogemustest Anett õpibki, kui saab nädalast nädalasse tippudega mängida. Aga ta peab kohusetundlikult tegelema enda mängu peenhäälestusega ja muutma seda meisterlikumaks, lisama enda arsenali veel paar relva. Tema toores jõud on muidugi suur tugevus ja tema mäng on juba praegu väga muljetavaldav, aga mis puudutab tema löökide pagasit, peab ta veel õppima, kuidas erinevaid lööke ja relvi erinevate mängijate vastu kasutada. See on minu hinnangul üks peamisi asju, millega tuleb tegeleda ja kindlasti püüan seda teha. Aga ma pean rõhutama, et minu hinnangul tegi Glenny temaga suurepärast tööd ja tulemused olid hea. Ootan nüüd põnevusega seda väljakutset ja püüan teda edetabelis veelgi kõrgemale aidata.

Kuidas hindate Aneti potentsiaali?

Numbrites on raske midagi öelda. Uues edetabelis tõuseb ta juba 20 piirimaile ja esimene eesmärk võiks olla 15 parema sekka jõudmine. Aga ma ei näe ka absoluutselt mitte mingit põhjust, miks ta ei peaks tulevikus esikümnesse jõudma. Ja kui oled esikümnes, oled juba suurtel võistlustel tiitlipretendent. Aga ma arvan, et võtame ühe sammu korraga, ma ei taha ühtegi numbrit välja öelda. Kuid minu hinnangul on tal kõik võimalused olemas, et olla väga hea mängija.

Esialgu on teil kokkulepe kolmekuuliseks prooviperioodiks. Millised on teie ootused ja eesmärgid nendeks kuudeks?

Alustame koostööd turniiril, mis pole ausalt öeldes ideaalne. Kuna tema koostöö eelmise treeneriga katkes, tulin appi. Alustuseks pean teda tundma õppima, tema mängu jälgima. Kindlasti ei hakka ma kohe mingeid radikaalseid muutusi tegema. Esmalt pean vaatama, milline ta on treeningutel, milline mängudes ja siis tasapisi hakkan sisse tooma neid asju, mis minu arvates teda aitaksid.

Mul on selles osas juba pilt selge, mis need olema peaksid. Tema eelmisel treeneril oli ka kuhjaga kogemusi, aga püüan enda vaatenurgast teda aidata. Kuidas mõne vastase suuri tugevusi neutraliseerida ja suruda peale enda tugevusi. Ja kuidas seda teha kindla mängija vastu sellel päeval, kui temaga mängid. Selle kallal tuleb vaeva näha, aga lisaks aitab ka see, kui ta saab tihemini tippudega mängida. See kiirendab tema enda arengut. Kuna tal on nüüd kõrgem edetabelikoht ja loodetavasti jõuab tihemini turniiridel kaugemale, saab ta regulaarsemalt tippudega mängida. Ja see aitab teda kõvasti. Aga ma pean ütlema, et minu arvates pole tal suuri nõrkusi, lihtsalt mõnda asja tuleks veelgi enam arendada. Näiteks teist servi, esimese servi kasutamist, võib-olla võiks rohkem kasutada lõigatud tagakäelööki. Aga ta on alles 22. Tal võib veel paar aastat minna, et enda parimale tasemele jõuda.

Kas olete ka arutanud, kus te peamiselt treenima hakkate?

Arvestades, kuidas on tänapäeval võistluskarussell üles ehitatud, harjutame ilmselt suurema osa ajast enne turniire vastaval väljakukattel. Kui on treeningunädalad, tahab ta kindlasti mingi osa ajast Eestis veeta ja mul pole mingit probleemi Eestisse tulekuga, samuti on tal võimalus tulla minu juurde Inglismaale harjutama. Ja olen kindel, et kui tahame, saame ka üle maailma erinevate akadeemiate juures harjutada. Igatahes mina olen selles osas väga paindlik.

Töötate ka tennisekommentaatorina. Kas see võib segada Anetiga turniiridel käimist?

Minu vanuses, minu praeguses elufaasis ei tahaks ma täielikult teletööst loobuda. Aga samas tean, et on tähtis, et pakuksin Anetile täielikku tuge. Palusin, et saaksin säilitada mõningad enda telenädalad, et ma ei peaks kõigest loobuma. Meie kokkulepe kehtib praegu US Openi lõpuni ja sellel ajal olen ma kõikidel turniiridel tema kõrval.

Ja lõpetuseks – kas olete varem Eestis käinud?

Jaa, olin Briti Fed Cupi naiskonna kapten ja olin seal, kui Eesti võõrustas 2009. aastal Euro-Aafrika turniiri. See oli veebruaris ja väga külm oli! Aga samas nautisin seal olemist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: