Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Urmo Aava: eesmärk on jõuda WRC sarja, mitte nendega konkureerida

Foto: ERR

13. – 15. juulil sõidetaval Shell Helix Rally Estonial saab näha WRC sarja tippsõitjate ülipõnevat heitlust. Eestlaste rõõmuks on starti tulemas ka kolmekordsed MM-ralli võitjad Ott Tänak ja Martin Järveoja (Toyota Gazoo Racing World Rally Team). Vikerraadios käis Rally Estoniast rääkimas peakorraldaja Urmo Aava.

"Kui me poolteist aastat tagasi uut tüüpi ralli planeerimist alustasime, siis rääkisime erinevate WRC Rally tiimidega samuti. Meil oli lähteülesanne selgelt teada, seega teadsime, milliseid kriteeriume peame täitma. Kui vaatame WRC tiime, siis seal ressursside ülejääki üleliia pole ehk pean silmas sõitjate, tehnika ja inimeste ressurssi. See ajavahemik, kus Rally Estonia toimub, see on WRC sarjas puhkepaus kõigile. Seega peab parasjagu õnne olema, et LEGO klotsid õigesse kohta ära mahuks. Sa võid korraldajana kõik õigesti teha, aga see ei tähenda, et kõik saavd kohale tulla," rääkis Aava Vikerhommikule. "Ametlikult saime mõned päevad tagasi selgeks, et Tänak ja Järveoja osalevad ehkki me teadsime seda päris pikalt. Samas on see ideaalne, et me nad nüüd avalikustasime, sest muidu oleksid teised maailma tipud nende varju jäänud. Eks meil olid endal ka närvid parasjagu pingul, aga see oli ideaalne lahendus."

Küsimusele, kas Eestisse võiks tuua veel teisigi rallimaailma tippe, vastas Aava: "Me peame tunnetama, kus on hea maitse piir ja praegu oleme selle piiri peal. Meie eesmärk ei ole kuidagi WRC sarjaga konkureerida, vaid sinna saada. Seega peame arvestama FIA ja promootorite soove. See, mis meil täna on, see on suhteliselt maksimum. Isegi, kui võimalik oleks edasi astuda, siis ei tohiks."

Rally Estonia naaseb tagasi lühikeselt puhkepausilt, millelt tagasi tulles on teisiti sisuline pool. "Me teame, kuhu me liigume," jätkas Aava. "Me tegime pausi, sest organisatsioonisiseselt polnud meil enam selge, mis suunas me läheme. See suretas inimeste entusiasmi. Nüüd on meil kolmeks kuni kuueks aastaks selge siht silme ees. Vanad olijad töötavad ja toimetavad hoopis teistmoodi ja meil on oluline hulk uusi inimesi samuti juures, kes esimesel aastal suudavad juhtida oma osa rallist." Siht, millest Aava rääkis on saada WRC-sarja MM-etapiks. "Meie tiim saab teha kõik selleks, et kellelgi oleks ühel päeval põhjust selline otsus vastu võtta," ütles Aava.

Rally Estonia võib sarnaneda Soome etapiga, ent Aava ei näe põhjust võrdusmärgi tõmbamiseks. "Eesti teed on geograafilise asetuse tõttu juba erinevad Soome omadest. Meil on kiire kruusaralli ja me ei ürita ei Soomet ega Poolat kopeerida. Me peame uutmoodi ralli üles ehitama ja järgmise kolme aastaga on see piisav aeg, et sellised esimesed asjad valmis saada," rääkis Aava. "Uus ralli tähendab seda, et katsed oleksid mõistliku pikkusega ning kogu ralli tuleks just IT-alaselt väga hästi juhtida. Ma ei mõtle ainult pealtvaatajate juhtimist, vaid kogu üldist juhtimist ja organiseerimist samuti. Seda oleks vaja monitoorida ühes süsteemis ja lühidalt öeldes, siis unistus on jõuda esimese rallina maailmas masside juhtimise ja jälgimiseni. Me peaksime nägema, et massid on õigetes kohtades ja kui midagi juhtub, siis see annab meile meeletu eelise reageerida võimalikele ohtudele ja õnnetuste ära hoidmiseks ning tagajärgede lahendamiseks. See on hästi oluline teema ralli mõttes. IT-platvorm annab võimaluse mobiiltelefoni vahendusel olla kaardilugeja pealtvaataja teekonnal. Kohad oleme valinud välja väga selgelt selle järgi, kust rallit võiks jälgida. Oleme loonud spetsiaalsed kohad, kus on olemas parkimisvõimalused ja live-ekraanid."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: