Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ott Tänak: ma ei tahtnud igavesti teiseks sõitjaks jääda

Foto: Kairit Leibold/ERR

Kolmapäeval aasta meessportlaseks valitud Ott Tänak ütles usutluses Taavi Libele, et lõppev aasta oli talle õppimise aasta viiekordse maailmameistri Sebastien Ogier' kõrval, kuid kõige kõrgema sihi nimel tuli võtta ette meeskonnavahetus. ERR-i portaal avaldab täna ja homme kõik intervjuud sarjast "Aasta säravaimad tähed", mis on ETV eetris 30. detsembril.

Ott, sa oled MM-sarja kolmas mees. Sa võitsid sel aastal kaks MM-rallit. Seitse korda jõudsid pjedestaalile. Kui 13 MM-rallit kokku võtta, siis see on umbes 50 päeva, kus väga olulisele osale Eesti rahvast oli väga kõrgel prioriteetide nimekirjas, kuidas läheb Ott Tänakul. Oled sa ise tunnetanud ka seda, kui palju sa Eesti rahvale korda lähed?

Ilmselgelt on seda raske ette kujutada, kuna ma ise samal ajal tegelen mingi muu tegevusega. Aga eks on näha olnud küll, et jälgitakse järjest rohkem. Aga see on loomulik, kui Eesti esindajal läheb hästi, siis ka jälgitakse. Ma olen ise samamoodi jälginud teisi sportlasi.

MM-sarja kolmas koht tähendab, et sa kohtasid Markko Märtini 2004. aasta saavutust. Ma mäletan, et aastal 2013, kui sina kukkusid MM-sarjast välja, siis oli Markko ühes intervjuus päris kriitiline. Ta ütles umbes nii, et Otil oli võidu loterii pilet käes, aga ta ei jõudnud kassasse seda raha välja võtma. Kas aastal 2017 õnnestus sul raha välja võtta?

Suhteliselt otsekohene küsimus. Ma ei oska öelda. Minu karjäär on käinud suhteliselt raskeid radu pidi. Võibolla selle hetke kriitika oli oluline selleks, et mind tagasi ree peale aidata. Ma usun, et see aasta kui ma eemal olin, siis kogu see töö ja mismoodi ma ennast tagasi üles ehitasin. Tagantjärele vaadates oli see kindlasti üks oluline punkt, et üldse tagasi saada.

Üks asi, mida Malcolm Wilson armastas välja tuua oli see, et Sebastien Ogier' kõrval on Ott Tänakul väga hea õppida. Nüüd kui aasta on selja taga, mida sa siis õppisid? Oli sellest kasu ka, et Ogier oli su kõrval?

Esimene asi, mis ma tähele panin oli see, et ta tõi palju elevust meeskonda. Ta mõjus kerge ergutuslaksuna kogu meeskonnale. See tuli kasuks ka minule. Ta ergutas ka Malcolmi ja mingite kohtade peal rahakoti kaaned ka avanesid.

Sa oled öelnud, et ei taha olla meeskonnas teine sõitja. Mida see õigupoolest tähendab? Sul on oma auto, Ogier oma auto. Kuidas on halvem olla teine sõitja? Sõida kiiremini!

Täie austuse juures Sebastieni vastu, ta on ikkagi viiekordne maailmameister, ilmselgelt temal peab mingi prioriteet olema. Ja kui aus olla, ei olnud mul selle vastu mitte midagi. See aasta oli see aktsepteeritav ja mulle ei tekitanud see probleeme ning ma isegi nautisin seda. Aga kui pikalt nii edasi läheb, pruugib sellest raske välja tulla ja võidki jääda teiseks sõitjaks.

Mida see konkreetselt tähendas, et sina olid teine sõitja ja Ogier esimene?

M-spordi kohapealt on seda natuke lihtsam selgitada. Kuna seal on eelarvet ja vahendeid vähem, siis seal on kindlasti kohti, kus me arendasime autot edasi ja leidsime mingid mehhaanilised detailid, mis tegid autot kiiremaks, aga kuna neid ei olnud tellitud piisavalt, siis rahalistel põhjustel need detailid läksid ainult Sebastieni auto külge, kuna tema oli prioriteediga sõitja. Aga sel aastal, no hard feelings. See oligi hea õppimise aasta - ma nägin, mismoodi suur maailmameister töötab ja tulevikuks on ees hea pilt. Aga elu lõpuni ei tahaks seda tööd tegema jääda.

Kui meenutame sõitjate turu kõige aktiivsemat perioodi, siis indikatsioonid, et sa lähed Toyotasse, tulid juba varem. Kui keeruline niimoodi hämada on, et kõik ajakirjanikud esitavad küsimusi ja ma saan aru, et sa ei tohi vastata?

No ikka, eks seal on ju suured lepingud taga. Eks bossud taha ise oma suuri uudiseid rääkida.

Sa oled teinud ka Eesti ajakirjanike kohta kriitikat, et lihtsalt võetakse mingid teemad ja kuulujutud üles ja tehakse kohe uudis. Kuidas sa Eesti ajakirjanikega läbi saad?

Valikuliselt saan päris hästi ja valikuliselt pole vaja saada läbi. On ajakirjanikud, kes on reaalselt spordiajakirjanikud ja kirjutavad spordist. Ja on ajakirjanikud, kes tahavad teha ilusat kollast lugu, mis kogub palju klikke. Mul isiklikult ei ole vaja kollaste kaante peal esineda. Pigem räägin spordist.

Sa said teist korda isaks sel aastal. Kas sinu naine pole öelnud, et lõpeta see pull ära, et võibolla sa sõidad end surnuks.

Me oleme aastas Eestist ära 200 pluss päeva. Ilmselgelt see tähendab palju reisimist ja päris tihti on see koht, kus võtad koti selga ja jälle pead kodu uksest välja astuma. Mingil hetkel jäävad lapsed sind koju taga nutma. See on kindlasti emotsionaalne ja keeruline koht. Aga samas, ma ei tea, mis ma muud oskaks elus teha. Elatist peab teenima ja laste tulevikku tahaks kindlustada. Lõpuks pere on väga olulisel kohal ja olen kindlasti Janikale tänulik, et ta siiamaani suudab mind toetada. Ma tean, et see on tema jaoks ka raske. Lõpuks on see iga sportlase jaoks kõige olulisem lüli, kuidas sul on seisud kodus. Ma olen seda palju näinud, et head tulemused tulevad siis kui kodus on kõik hästi.

Kui on ralli MM-i katsete ülekanded, siis kas sinu kaasa Janika vaatab neid või paneb pigem teleka kinni?

Eks ta ikka jälgib. Ma arvan.

Kui te kodumaal sõidate, siis kas sina oled alati roolis või mõnikord on Janika ka?

Mina olen roolis. Ma ei kannata kõrval istuda. Mul läheb süda pahaks. Mitte sellepärast, et ta halvasti sõidaks, vaid ma olen halb kaasreisija.

Martin Järveoja oli esimest aastat sinu kaardilugeja. Tundus, et see koostöö toimis ideaalselt. Kuidas tegelikult oli, kas mõnikord sina või Martin ütlesite teineteisele, et mine... saite pahaseks üksteise peale.

Ei ole midagi öelda. Esimese aasta kohta oli tal väga hea aasta. Ma olen talle seda endale korduvalt öelnud, et ma olin ta peale suht kade. Ma ise olen väga palju vaeva näinud selle nimel, et sellisele tasemele jõuda, kus me see aasta olime. Tema tuli aasta alguses sisse, istus autosse ja esimene ralli Monte Carlo poodiumil ja teine ralli Rootsis poodiumil ja nii edasi. Aga tundub, et ta töötab minu heaks. Ta on minule vastandlik inimene - talle meeldib palju magada, uni ei ole üldse probleem. Ülirahulik, tihtipeale ütleks, et liiga rahulik. See kombinatsioon töötab väga hästi.

Jari-Matti Latvala, kes on järgmisest aastast sinu meeskonnakaaslane, ta on olnud kokku viiel hooajal esikolmikus. Tal ei ole MM-tiitlit. Oled sa valmis selleks, et võibolla neli aastat läheb niimoodi, et sa oled teine ja kolmas ja ei tule seda tiitlit?

Ma ei tea, siis teeme nii, et tuleb. Lõpuks on kõik iseenda teha.

Kui veel rohkem tööd teha, siis seda vähem sa jõuad Saaremaale.

Sünnikoju on keeruline sattuda, aga see käib praeguse elugraafiku juurde. Mulle Saaremaa juures see meeldibki, et saab reaalselt kõige juurest minema ja ümberringi midagi ei toimu. Paar päeva metsas olla on päris hea.

Ma loodan, et aastavahetusel on sul seda aega ja järgmisel aastal õnnestub sul see jackpot kohe välja võtta.

Loodame, ma annan endast parima.

 

Intervjuudesari „Aasta säravaimad tähed” on ETV eetris 30. detsembril.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: