Austraalia pressinõukogu: karikatuur Serena Williamsist polnud rassistlik

Mark Knighti karikatuur Serena Williamsist.
Mark Knighti karikatuur Serena Williamsist. Autor/allikas: twitter.com/Knightcartoons

Mulluse tennise US Openi naiste finaali järel lahvatas rassismiskandaal, kui Austraalia ajaleht Herald Sun avaldas karikatuuri finaalis enesevalitsuse kaotanud Serena Williamsi kohta. Nüüd tegi karikatuuri osas otsuse ka Austraalia pressinõukogu, öeldes, et joonistus polnud rassistlik.

Mäletatavasti varjutas praeguse maailma esireketi Naomi Osaka esimest suure slämmi võitu suur skandaal, kui Williams läks kohtunikuga tülli, nimetas teda vargaks ja süüdistas hiljem seksismis.

Herald Suni karikaturist Mark Knight kujutas enda karikatuuris jonnivat Williamsit lõhutud reketi kohal hüppamas, kõrval vedelemas lutt. Taustal küsib pukikohtunik blondi kaasmängija käest: "Kas sa ei saaks lihtsalt lasta tal võita?"

Pärast karikatuuri ilmumist leidsid kriitikud, et Knight kasutas rassistlike stereotüüpe, lisaks süüdistati teda selles, et Williamsi finaalivastane, tumedanahaline Osaka on karikatuuris kujutatud "näota" valgenahalise blondiinina.

Nii Knight ise kui ka Herald Suni peatoimetaja Damon Johnston tõrjusid juba sügisel rassismisüüdistusi.

Esmaspäeval avaldas enda otsuse Austraalia pressinõukogu, öeldes, et nende arvates ei rikkunud Knight ega ajaleht hea tava reegleid. "Pressinõukogu hinnangul kasutatakse karikatuuris enda seisukoha väljendamiseks liialdust ja absurdsust. Nõukogu nõustub väljaandja väitega, et karikatuur ei kujuta proua Williamsit ahvina, vaid jonniva lapsena," teatas Austraalia pressinõukogu, lisades, et enamiku Austraalia inimeste jaoks polnud tegemist rassistliku joonistusega, kuid nad mõistavad, et osade jaoks võis see olla solvav. "Siiski oli juhtunu osas piisav avalik huvi, ülemaailmselt tuntud tennisemängija käitumist ja sportlaslikkust tuli kommenteerida."

Herald Suni väitel oli karikatuur mõeldud Serena Williamsi finaalikäitumise pilkena.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: