Omaani tennisist süüdistas kohtunikku rassismis ja jättis mängu pooleli ({{commentsTotal}})

Fatma Al Nabhani
Fatma Al Nabhani Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaal Clermont-Ferrandis peetud 25 000 dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i tenniseturniiril osalenud 27-aastane Omaani mängija Fatma Al Nabhani lahkus teises ringis otsustava seti ajal protesti märgiks väljakult ja süüdistas hiljem nii kohtunikku kui turniirikorraldajaid rassismis.

Al Nabhani on Pärsia lahe riikide esimene profitennisist ja tema karjääri kõrgeim edetabelikoht on 362., praegu paikneb ta 422. real. Prantsusmaal sai ta avaringis 5:7, 6:4, 6:4 jagu 15-aastasest prantslanna Elsa Jacquemot'st, teises ringis võitis ta kolmandana asetatud prantslanna Myrtille Georges'i (WTA 226.) vastu avaseti 5:7, kuid kaotas teise 6:7 (7) ja oli otsustavas setis 0:3, kui otsustas mängu pooleli jätta.

"Ma ei tea, kust alustada, aga kogu minu karjääri jooksul pole ma kunagi kogenud sellist rassismi nagu Clermontis. See on lubamatu. Lahkusin väljakult ja andsin juhtunust teada nii ITF-ile kui ka WTA-le," rääkis Al Nabhani sotsiaalmeediasse postitatud videos. "Ma ei oleks kunagi arvanud, et võiksin midagi sellist kogeda, aga pukikohtunik oli täielikult minu vastu, ta eksis kogu aeg minu suhtes tehtud otsustes, aga mitte kordagi vastast puudutavates otsustes."

"See on suur küsimärk, miks tema mind niimoodi kohtles, miks korraldajad mind niimoodi kohtlesid, miks mind eelmises mängus niimoodi koheldi," jätkas ta. "Lihtsalt sellepärast, et olen moslem? Sest mu ema kannab hijab'i? Sest olen araablane? Olen moslem ja selle üle uhke, olen araablane ja selle üle uhke. Seisan enda ja kõikide teiste mängijate eest, meid ei tohi niimoodi kohelda."

Rahvusvahelisele Tenniseliidule (ITF) ja naiste tennise katuseorganisatsioonile (WTA) saadetud kirjas ütles Al Nabhani, et on lapsest saadik tennist mänginud ja 2007. aastast ITF-i turniiridel käinud, aga kunagi varem pole ta rassismiga kokku puutunud.

"Tean, et see on tundlik teema, aga see, mida ma Prantsusmaal Clermontis kogesin, on lubamatu," vahendab Sport360 Al Nabhani kirja ITF-ile ja WTA-le. "Kuna olen moslem ja Araabia riigist, kannan seeliku all pikki retuuse, austades enda usku. ITF-i reeglite järgi tohib mängida retuusides, mis on üle põlve pikad ja ma olen niimoodi 12 aastat ITF-i ja WTA turniiridel mänginud, kellelgi pole probleeme olnud."

"Aga esimesel päeval enne minu mängu Elsa Jacquemot'ga ütles prantslasest pukikohtunik, et pean retuusid eemaldama. Ütlesin talle, et ei kavatse seda teha ja olen 12 aastat niimoodi mänginud, aga selle peale teatas ta, et siis ei tohi ma mängida. Palusin tal turniiridirektorilt üle küsida," jätkas Al Nabhani. "Turniiridirektor ütles talle, et tohib mängida retuusidega, mis on üle põlve. Selle peale palus pukikohtunik mul enda retuuse viis sentimeetrit ülespoole tõmmata, sest need viis sentimeetrit olid tema jaoks olulised. Tõmbasid retuuse ülespoole ja mängisin oma mängu ära."

Fatma Al Nabhani kannab mängides enda usu tõttu seeliku all pikki retuuse. Autor: AFP/Scanpix

Sellega Al Nabhani mured aga ei lõppenud, järgmises ringis oli teine prantslasest pukikohtunik, kes talle asu ei andnud. "Esiteks rääkis ta kogu mängu aja pooltevahetusel mu vastasega prantsuse keeles juttu ja naersid, mina nende vestlusest aru ei saanud," kirjutas Al Nabhani. "Teiseks mängiti matš ilma pallipoisteta. Kui pall jäi väljaku piiridesse, võtsin ma selle enne punktimängimist ära, aga mu vastane sama ei teinud. Kui seda pukikohtunikule kurtsin, vastas ta, et see on tema väljakupool ja tal on see õigus. Palusin tal vastasega rääkida, et saaksime olla professionaalsed, ütlesin, et see segab punktimängimist, kui väljakul on pallid. Aga ta keeldus ja mäng jätkus."

Al Nabhani kirjeldas, kuidas edaspidi hakkas vastane tema häirimiseks teadlikult palle väljaku keskele jätma. "Lõpuks kaebasin uuesti pukikohtunikule, kes keeldus vastasega sel teemal rääkimast. Palusin tal siis võistluste peakohtunik kutsuda, aga ta keeldus ka sellest," teatas Al Nabhani.

"Kolmandaks, mängudel on joonekohtunikud. Mõistan, et pukikohtunikud teevad mõnikord vigu, aga kui kõik vead on minu vastu, tekitab see küsimusi," jätkas Al Nabhani. "Ta tegi terve mängu minu vastu nii palju vigu, et ma ei jõua neid kokku lugedagi. Ja ta parandas joonekohtunike otsuseid ainult minu kahjuks. Miks?"

Al Nabhani sõnul oli tal teises setis seitse matšpalli ja tema sõnul rikkus neist vähemalt seitse ära kohtunik enda valede otsustega. "Läksin tema juurde ja palusin, et ta oleks aus, selle eest sain hoiatuse," kirjutas Al Nabhani. "Aga mu vastane ropendas prantsuse keeles ja kasutas mu kohta sõnu, millest ka mina sain aru, teda kohtunik ei hoiatanud."

ITF ega WTA pole Al Nabhani kirjale veel vastanud, kuid kinnitasid Sport360-le, et juhtunut uuritakse. "ITF võtab rassismisüüdistusi äärmiselt tõsiselt," vastati Sport360 päringule. "Uurime juhtunut vastavalt enda regulatsioonile ja kogume mõlemalt poolelt infot. Seejärel vastame ka mängijale."

Toimetaja: Maarja VärvHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: