USA lahkus rahvusvahelisest poksiliidust, liitub World Boxinguga

Keyshawn Davis (punases) pälvis Tokyo olümpiamängudel kergekaalu poksis hõbemedali
Keyshawn Davis (punases) pälvis Tokyo olümpiamängudel kergekaalu poksis hõbemedali Autor/allikas: SCANPIX/PA

Ameerika Ühendriikide poksiliit (USA Boxing) teatas, et on lahkunud juhtimisprobleemide käes vaevlevast rahvusvahelisest poksiliidust (IBA) ning liitub uue alaliiduga World Boxing.

Rahvusvaheline amatöörpoksi organisatsioon IBA ehk International Boxing Association on aastaid vaevelnud juhtimisprobleemide käes. Rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK) peatas IBA tunnustamise 2019. aastal ja korraldas 2021. aastal Tokyo olümpiamängude poksiturniiri ise. Detsembri alguses pikendas IBA lepingut oma ainsa sponsori, Venemaa riikliku gaasitootja Gazpromiga.

Kuna probleemid pole lakanud, plaanib osa liikmeid IBA-st väljuda ja luua uue organisatsiooni, mis soovib ka rahvusvahelise olümpiakomitee tunnustust. Eesmärk on säilitada koht olümpiaprogrammis.

Ameerika Ühendriikide poksiliit USA Boxing teatas kolmapäeval kirjas teistele IBA liikmetele, et lõpetavad enda liikmelisuse IBA-s ning liituvad uue alaliiduga World Boxing, millega on seotud ka mitmed teised lääne kultuuriruumi kuuluvad riigid nagu Šveits, Iirimaa, Tšehhi, Kanada ja Rootsi.

"USA Boxing on pühendunud koostööle World Boxingu, sarnaselt mõtlevate alaliitude ja ülemaailmse olümpiapoksi kogukonnaga, et teenida õigus olümpialiikumisest osa saada nüüd ja ka tulevastel aastatel," kirjutas alaliit.

Mõned tunnid varem oli IBA esitanud ametliku kaebuse World Boxingu moodustamisega seotud isikute ja liitude vastu, kutsudes uut alaliitu autuks ettevõtmiseks.

USA Boxing selgitas, et toetab täielikult World Boxingu püüdlusi rahvusvahelise olümpiakomitee tunnustuse saamiseks. USA alaliit tõi IBA-st lahkumiseks veel 20 põhjust, milles süüdistab rahvusvahelist alaliitu olümpiapoksi hävitamises ning USA alaliidu ähvardamises.

Kui 2024. aasta Pariisi olümpiaturniiri korraldab taas ROK, siis 2028. aasta Los Angelese mängudega seonduv pole lõplikult paigas ja poksi kohal ripub suur küsimärk. Ameerika Ühendriigid on aga suur poksiriik ja sooviks kindlasti ala säilimist koduse olümpia programmis.

Toimetaja: Kristjan Kallaste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: