ROK: Venemaa ja Valgevene sportlased ei tohiks ühelgi võistlusel osaleda

Rahvusvahelise olümpiakomitee president Thomas Bach ROK-i lipuga
Rahvusvahelise olümpiakomitee president Thomas Bach ROK-i lipuga Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teatas esmaspäeval, et ei soovita rahvusvaheliste võistluste korraldajatel oma võistlustele Venemaa ja Valgevene sportlasi kutsuda.

ROK-i juhatus märkis oma avalduses, et Venemaa on Ukraina-vastase agressiooniga rikkunud olümpiarahu ning soovitas rahvusvaheliste võistluste korraldajatel mitte kutsuda ega lubada Venemaa ja Valgevene sportlasi oma võistlustele.

"Olümpiamängude, paraolümpiamängude, maailmameistrivõistluste ja paljude teiste suurvõistluste eesmärk on kaasata sportlasi üle maailma, vaatamata erimeelsustele või sõjalistele konfliktidele. Olümpialiikumise eesmärk pole karistada sportlasi nende riigi valitsuste otsuste eest juhul kui sportlased ise konfliktidest osa ei võta," teatas ROK oma avalduses. 

"Ukrainas toimuv sõda on paraku kaasa toonud olukorra, kus Venemaa ja Valgevene sportlased saavad erinevatel rahvusvahelistel võistlustel osaleda, kuid Ukraina sportlased mitte."

"Ülemaailmsete spordivõistluste aususe kaitseks ja kõigi osalejate ohutuse tagamiseks soovitab ROK, et rahvusvahelised spordiföderatsioonid ja võistluste korraldajad ei lubaks rahvusvahelistele võistlustele Venemaa ja Valgevene sportlasi ja spordiametnikke."

Juhul kui juriidilisel põhjusel pole võimalik võistlustelt eemaldada Venemaa ja Valgevene sportlasi, soovitas ROK võistluste korraldajatel lubada Venemaa ja Valgevene sportlased võistlema nn neutraalse lipu all. Samuti teatas ROK, et ei soovita Ukrainas toimuva sõja ajal korraldada ühtegi suurvõistlust Venemaal ega Valgevenes.

ROK kutsus ka oma avalduses üles Venemaa presidenti Vladimir Putinit, asepeaministrit Dmitri Tšernõšenkot ja Vene presidendi administratsiooni asejuhti Dmitri Kozaki tagastama neile ROK-i poolt antud aumärke.

Toimetaja: Henrik Laever

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: