Karjääri esimese suure slämmi turniiri võitnud Thiem tegi US Openil ajalugu

Viimaste aastate noorimas meeste üksikmängu slämmifinaalis alistas 27-aastane Dominic Thiem USA lahtiste meistrivõistluste finaalis 23-aastase Alexander Zverevi ja võitis karjääri esimese suure slämmi turniiri.

Esimest korda selgus meeste seas võitja otsustava seti kiires lõppmängus, kui Thiem võitis neli tundi kestnud tõusude ja mõõnadega kohtumise 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (6).

Mäng algas täielikult Zverevi domineerimisel, Venemaa päritolu sakslane võitis avaseti 6:2 ja juhtis teises 5:1, Thiem aga päästis neli settpalli ja jõudis 4:5-ni, aga siis hoidis Zverev kindlalt servi ja võitis seega seti 6:4. Kolmandas setis pääses Zverev 2:1 juhtima, kuid Thiem sai murde kohe tagasi ja murdis uuesti kümnendas geimis, võites seti 6:4.

Neljandas setis hakkas Zverev oluliselt rohkem eksima ja lõpuks sai Thiem murde kätte, võites seti 6:3. Otsustav sett algas vastastike servimurretega ja jätkus tasavägiselt, kuni Zverev murdis taas kaheksandas geimis ja asus 5:3 juhtima. Matšivõidu eest servides said aga närvid Zverevist võitu ja Thiem murdis kohe tagasi ning võitis siis kolm geimi järjest. Aga ka Thiemil ei õnnestunud võidu eest servides enda pallingugeimi võita ning sett läks kiiresse lõppmängu. Zverev päästis kaks matšpalli, kuid kolmanda sai Thiem kätte, jäädes lõppmängus peale 8:6.

Thiem tegi võiduga ka ajalugu – profitennise ajastul pole mitte ükski mees suutnud US Openi finaalis pärast kahe esimese seti kaotust turniiri võita. Viimati juhtus see slämmifinaalis 2004. aasta Prantsusmaa lahtistel, kui argentiinlane Gaston Gaudio alistas kaasmaalase Guillermo Coria 0:6, 3:6, 6:4, 6:1, 8:6.

Thiemist sai ühtlasi ka esimene 1990. aastatel sündinud meestennisist, kes suure slämmi turniiri võitnud. Viimati oli slämmiturniiril nii noor finaalikoosseis 2012. aasta Austraalia lahtistel, kui 24-aastane Novak Djokovic alistas 25-aastase Rafael Nadali.

Thiem on teine austerlane, kes slämmiturniiri võitnud – esimesena sai sellega 1995. aastal Prantsusmaa lahtistel Thomas Muster, kes muide hooaja alguses kuulus lühikest aega Thiemi treeneritetiimi.

Zverev mängis esimest korda suure slämmi turniiri finaalis, Thiemile oli see aga kolmas finaal – 2018. ja 2019. aasta Prantsusmaa lahtistel jäi ta alla Rafael Nadalile ning tänavustel Austraalia lahtistel pidi viies setis tunnistama Novak Djokovici paremust.

Maailma edetabelis jätkab Thiem kolmandal ja Zverev seitsmendal real.

"Ma ei tea, kust alustada. Õnnitlen Dominici esimese suure slämmi võidu puhul, kindlasti ei jää see sul viimaseks. Soovin, et oleksid rohkem eksinud, et saaksin siin ise karikaga seista," viskas pisaraid tagasi hoidnud Zverev autasustamistseremoonial nalja. "Tahan tänada enda tiimi, et olete minuga olnud. Viimased aastad pole olnud kerged, aga oleme õigel teel ja ühel päeval on see karikas meie."

"Teatud inimesed on täna tribüünilt puudu, näiteks mu vanemad," jätkas Zverev, ja puhkes pisaraisse. "Nad on alati minuga, aga kahjuks andsid ema ja isa enne turniiri positiivse proovi ja nad ei saanud siia tulla. Igatsen neid… see on raske. Loodan, et ühel päeval saan karika koju viia."

Thiem alustas Zverevi lohutamisega: "Tutvusime 2014. aastal ja saime kohe headeks sõpradeks. Meie rivaliteet algas 2016. aastal, on imeline, kui kaugele oleme koos jõudnud. Soovin, et võiks olla kaks võitjat, sest me mõlemad väärinuks võitu. Kindlasti jõuad ka sina võiduni ja su vanemad võivad sinu üle uhkust tunda."

"Tahan tänada ka enda tiimi, te olete imelised, ma ei suuda teid piisavalt ära tänada," jätkas Thiem. "Tervitused ka kodustele, loodan, et kõik, eriti mu vanavanemad pidasid matši lõpuni vastu, kindlasti polnud see kerge!"

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: