PPA Rally Estonia piirangutest: lahendus hakkab eeskätt igast kodanikust

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) Tartu jaoskonna juht Andrus Reimaa toonitab, et ehkki trahvimine pole politsei jaoks Rally Estonial eesmärgiks omaette, on korravalvuritel turvanõudeid eiravate pealtvaatajate ohjeldamiseks võimalus rakendada erisuguseid meetmeid. Ennekõike kutsub Reimaa rallisõpru aga üles kainele mõistusele.

Ralli kiiruskatsetel rakendatakse perimeetreid, mille abil piiratakse inimeste liikumist, tõkestamaks potentsiaalset haiguslevikut. "Perimeetrid on ära määratletud maa-alad kiiruskatsete ümber, millega iga tavakodanik saab tutvuda terviseameti kehtestatud dokumendis, mis on internetis kättesaadav. Samamoodi on see ilusti väljatoodud Rally Estonia kodulehel," selgitab Reimaa.

"Liikuda võivad kõik kohalikud elanikkonnad, mis on ralli korraldajate poolt ilusti ära märgitud, nii sõidukid kui isikud, või siis kindlate trajektooridega ralli pealtvaatajad ja rallil osalevate pealtvaatajate sõidukid. Kui sinna satub kogemata mõni kohalik elanik, kes ei ole markeeritud või keegi, kes seal on muul põhjusel, siis politsei- ja piirivalveamet annab oma hinnangu, kas on mingi oht inimestele ja ralli pealtvaatajate tervisele ning selgitab juhtumipõhiselt, mis on need põhiprobleemid ja vastavalt sellele kujuneb ka otsus."

"Kuidas me seda perimeetrit valvame? Kasutame selleks erinevaid seiremeetodeid, erinevaid lennuvahendeid, toodame perimeetrite valvamiseks õhupilti. Põhimõtteliselt võtame iga kiiruskatse 24 tundi ja mõne perimeetri ka pikemalt seire alla ja teostame sealt vaatlust. Reageerime vajadusel mobiilsete patrullidega, selgitamaks, kas seal on midagi eriskummalist, vältimaks mitte-soovitud isikute sattumist perimeetrisse."

"Toonitan veelkord, et me ei tee seda mingisugustel nendel eesmärkidel, et kedagi trahvida või kätte saada, vaid et tõkestada COVID-19 levikut ja tagada sellega nii kohaliku elanikkonna kui ralli pealtvaatajate turvalisus. Juhul kui mõned inimesed ei ole seadusekuulekad või ei saa asjadest aru, siis on meil [selle ohjamiseks] erinevad võimalused. Üks asi on sunniraha kuni 9600 eurot ja teine on muud seaduslikud alused, mida saab politsei- ja piirivalveamet ise rakendada - erinevad menetlustoimingud ja sanktsioneerimised. Kui olukord läheb väga konfliktseks ja seaduslik alus seda võimaldab, siis mõnele rallifännile võib juhtuda ka nii, et ta peab veetma ralli arestikambris ja jääb igasugune võimalus rallit vaadata ära."

Kas igal teeotsal on PPA poolt keegi väljas või kui on õhuseire, kas siis tingimata mitte? "Läheneme probleemile nii kulusäästlikult kui võimalik, kasutades ära erinevaid innovaatilisi lahendusi ja vastavalt ajalisele teljele kasutame erinevaid taktikaid, mida ma kõiki avaldada ei tahaks."

Kohalike elanike elurütmi ralli puhul rakendatavad turvameetmed Reimaa sõnul ei sega. "Kinnitan seda ja pigem ma arvan, et see aasta - arvestades koostööd ralli korraldajate ja PPA vahel - vähendame seda problemaatilisust, et pealtvaatajad satuvad mittesoovitud kohtadesse. Kui oleme eelnevate rallide puhul Lõuna-Eestis kuulnud ka selliseid signaale, et küll on vili rikutud või muud asjad lõhutud, siis üritame koostöös ralli korraldajatega ja turvameestega infot vahetades selliseid juhtumeid vähendada."

Kuidas haldab PPA rallivälist aega ja inimeste potentsiaalset kogunemist asulates? "Hoiame konkreetselt lahus tavaelu ja rallielu. Kohalikud elanikud ei pea muretsema sellepärast, et nende turvatunne oleks kuidagi vähem tagatud. Meil on kõik need patrullid ja muud toimingud mida PPA peab tagama, rallipäevadel tagatud. Jälgime väga pingsalt toimuvat ka kogu rallialal, kaasaarvatud rahvakogunemisi, lõbustusasutusi. Veelkord kutsun kõiki kodanikke, rallifänne ja tavaelanikkonda üles - selle viiruse ohjeldamine on meie kõigi enda kätes. PPA ei taha olla see, kes tuleb sinna, viibutab näppu ja teeb mingisuguseid sanktsioone - see ei ole lahendus. Lahendus hakkab igast kodanikust, lahendus hakkab meist," toonitab Reimaa.

Rally Estonia peetakse 4.-6. septembril. Võistluste käiguga saab kursis olla ka ERR-i spordiportaali ralliblogi ja ERR-i erisaadete vahendusel.

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: