Terviseriske puudutavad otsused tehakse Rally Estonial jooksvalt ja kiirelt

{{1599041100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Rally Estonia korraldajad ei ole pannud ette väga jäika tegevuskava, millisest situatsioonist lähtuvalt tuleks üritus viia läbi pealtvaatajateta.

Olukord koroonaviiruse levikuga võib muutuda väga kiirelt ja terviseameti lõuna regionaalosakonna juhi Tiia Luhti sõnul otsustatakse asju jooksvalt.

"Hea lihtne on seada kindel piir. Täna on haiguskordaja peaaegu 16 ja öelda, et nüüd kindel piir, et nüüd pealtvaatajaid ei ole. Aga mis see puudutab see Lõuna-Eestit? Peame vaatama haigestunute seisu Lõuna-Eestis, vaatama, kust tulevad külastajad," lausus ta kolmapäevasel pressikonverentsil.

Tema sõnul istutakse vajadusel maha, vaadatakse, kui suur on oht, millised on riskid ja kus tekivad kolded. "Arutame PPA ja korraldajatega hästi kiirelt ja teeme kiired otsused. Korraldaja on öelnud, et on valmis selle ka pealtvaatajateta läbi viima. Võib-olla on see juba homme hommikul laual - praegu me seda veel ei tea."

Luht lausus, et on olnud korraldajate jaoks tõeline nuhtlus."Oleme kõiki asju arutanud erinevatel koosolekutel ja seda juba mitu kuud. oleme lükanud tagasi erinevaid plaane, aidanud parandada olemasolevaid plaane, teinud ettepanekuid. korraldajad on meiega teinud ainult väga head koostööd. Terve tiim on olnud meile väga mõistlik partner. Nagu näete, haigestumine tõuseb - tekivad uued küsimused. Ka siin istume kiirelt kokku ja teeme oma plaanid. Seda teeme kõik koos."

Rally Estonia direktori Urmo Aava sõnul on 93% rallipassi omanikest eestlased ehk valdavalt on tegemist kodumaise seltskonnaga. Kui tavaliselt on ala pealtvaatajaskond väga sotsiaalne ja mobiilne, siis seekord palub ta käituda erinevalt. "Proovime see nädal teistmoodi. Proovime nii nagu oleme üheskoos mõelnud," lausus Aava. "Ma olen ka maskiga. Inimesed vaatavad imelikult, aga teeme see nädal teistmoodi."

Üks murekohti on rallipassita pealtvaatajad, kes saabuvad ralli perimeetrisse juba enne üritust ja siis puudub korraldajatel kontroll nende tegutsemise kohta. "Iga aastaga on ürituse atraktiivsuse kasvuga kasvanud inimeste hulk, kes tulevad järjest varem ja lähevad igapidi valedesse aladesse. Liiga lähedale autodele, see on turvarisk nii sõitjatele kui ka nendele endile," tunnistas Aava.

"Oleme teinud ettevalmistavas töös kokkulepped maaomanikega, aga kui tuleb suvaline hulk inimesi, siis ei suuda me seda ette näha. Seal rida probleeme, aga tähtis on ikkagi see, et see on risk rahva tervisele... meil puuduks igasugune kontroll."

Terviseamet saab reeglite eirajatelt nõuda sunniraha 9600 eurot. Vajadusel võib politsei toimetada allumatud kodanikud ka arestikambrisse.

"Korraldaja ei suuda haigestumist ja kontakte täiesti miinimumini viia. Lõuna-Eesti on inimene on väga tublilt käitunud ja ma loodan, et siia tulevad inimesed aktsepteerivad üleriigilisi juhiseid," lausus Tiia Luht terviseametist.

Aava lisas, et sel aastal on pealtvaatajad rohkem kui varem osaks korraldusest. "Ilma selleta, et iga indiviid võtaks vastutuse, ei ole turvaline seda võistlust läbi viia. Usun, et meid saadab edu, mis levib üle maailma ja mis näitab eestlaste, Eesti riigi, korraldajate, sportlaste ja kõigi osapoolte tugevust ja võimet keerulistes olukorras üks üritus ära teha."

Rally Estonia peetakse 4.-6. septembril. Võistluste käiguga saab kursis olla ka ERR-i spordiportaali ralliblogi ja ERR-i erisaadete vahendusel.

Vaata ka ETV spordisaate lugu:

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: