Terviseamet ja teadusnõukogu on Rally Estonia karantiinierandile vastu

Thierry Neuville ja Ott Tänak
Thierry Neuville ja Ott Tänak Autor/allikas: Hyundai Motorsport

Septembri alguses leiab Eestis aset autoralli MM-sarja etapp. Et mitmed rallipiloodid saabuvad siia kõrge nakkuskordajaga riikidest, kehtib neile teoorias kahenädalane karantiininõue. Kui kultuuriministeerium teeks sportlastele erandi, on terviseamet ja teadusnõukogu sellele vastu.

"Praegu on teadusnõukoda erandite tegemisele vastu," tunnistas viroloogiaprofessor Irja Lutsar Õhtulehele. "Kui erisused tulevad, läheb asi lappama. Praegu on asi selge: välisministeeriumi kodulehel on nimekiri riikidest, kust tulles tuleb olla kahenädalases isolatsioonis ja kust mitte. Igal reedel see uueneb ja reeglid kehtivad kõigile ühtemoodi: ole sa Brüsselist koju tulev euroametnik või Eestisse võistlema tulev tippsportlane. Nii kui ühele erisus tehakse, tahavad seda teised-kolmandad-neljandad ja raske on piiri tõmmata."

Eestis kehtestatud reegli kohaselt tuleb siia sellistest riikidest saabunutel, kus koroonaviirusesse nakatunuid on 16 või enam inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul, jääda kaheks nädalaks karantiini. Mitmete rallipilootide kodumaal on nakkuskordaja aga oluliselt kõrgem – näiteks Ott Tänaku meeskonnakaaslase Thierry Neuville'i koduriigis Belgias on see näitaja 35, prantslase Sebastien Ogieri kodumaal 19.

Rally Estonia korraldajad plaaninud kõrge nakatumisarvuga riikide autosportlastele isoleeritud liikumiskanalid ning pealtvaatajaid oodatakse vaid lähiriikidest. "Kui üldse antakse luba tulla, siis kõigepealt peab ta tegema oma sihtkohas testi ja see peab osutuma negatiivseks. Ning siis peab tegema siin testi ja see peab osutuma negatiivseks. Igal juhul on tal eraldi hotell ja eraldi liikumiskanal ja ka teistega kokkusaamine on tal piiratud," rääkis Urmo Aava ülemöödunud nädalal ERR-ile.

Rallietappi saab vaatama tulla kokku 16 000 inimest, kes jaotuvad tuhandelistesse gruppidesse. Kaugemaid rallisõpru, kes tulevad Eestisse näiteks läbi Läti või Soome, on aga keeruline eneseisolatsiooni panna, tõdeb terviseameti esindaja.

"Riskiriikidest tulijatel on ikkagi eneseisolatsiooni kohustus olemas," ütles terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar. "Kui on teada, et inimene on riskiriigist tulnud, siis on võimalik tal paluda ka eneseisolatsioonis olla. Kui seda informatsiooni ei ole ja inimene tuleb nii, et sellest jälge maha ei jää, ei saa loomulikult teda kohustada (karantiini jääma - toim.)," ütles terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Rally Estonia MM-ralli toimub 4.–6. septembril Lõuna-Eestis.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: