Tiidrek Nurme: katkestamiste arv võib tulla isegi suurem kui naiste maratonil

Kesknädalal kergejõustiku MM-ile Dohas saabunud maratoonar Tiidrek Nurme sõnul võivad kohalikud tingimused ja raja ülesehitus teha maratoni jooksu ülimalt raskeks. Samas tunnistab Nurme, et targalt joostes võib Dohas teha tugeva tulemuse.

"Saabusin Dohasse kolmapäeva öösel ja olen siin ainult natukene olnud. Katari ma sisuliselt väga näinud ei ole. Eile käisin korra jooksmas ja korra siin kõrvalhotellis oma akrediteeringut tegemas. Sellist ülevaadet ei ole, et kuhu ma sattunud olen, aga kliima sai ära tunda ja isegi üle ootuste on see õhuniiskus kõrge. Kaldun arvama, et ma ei tea, kas see ilmaprognoos on sajaprotsendiliselt õige," iseloomustas Nurme tingimusi Dohas.

"Tulin Ameerika Ühendriikidest Coloradost. Olin seal mäestikus kuus nädalat treeninglaagris ja viibisin 3000 m kõrgusel ja 1800 m kõrgusel. Seal oli mu treener Mark Misch ja oli ka mu pere kaasas ning sain kõik oma vajalikud treeningud nii tehtud, nagu ma oleks tahtnud. Nüüd olen viimase nädala rahulikumalt võtnud ja olen ootusärevuses selle võistluse ees," rääkis Eesti Nurme vahetust ettevalmistusest enne MM-i.

"Kui hakata vaatama seda kliimat, siis sellises kliimas jooksmine vastab umbes samale, kui sa jooksed kuskil 2000 meetri kõrgusel, kus on hapnikku vähem. Paraku see kliima mängib hapniku omastamisel ja ainevahetusel nii suurt rolli. Siin saab kindlasti tulema äärmiselt äärmuslike tingimustega jooks. See millest me täna räägime, võib finišis hoopis teistsugune välja näha. Kõvasti üllatusi, kõvasti katkestamisi ja lõpp-ajad on kindlasti isiklikest rekorditest kaheksa kuni kümme minutit aeglasemad. Loodan, et mul nii palju aeglasem ei tule, aga kui saan kiiremini, siis olen kõva ja lõpetan eesotsas!"

MM-i avapäeval peetud naiste maratonil jõudis 68 jooksjast finišisse vaid 40. Nurme usub, et sellest võistlustest on meestel hulgaliselt kõrva taha panna. "Eks me oleme arutanud ka spetsialistide, mitmete raja ääres olnud asjatundjatega ja treeneriga ning järeldus, mis me tegime, on see, et meeste jooks tuleb tõenäoliselt hullem. Olgugi, et meil on info naiste jooksust, aga see ei tähenda seda, et mehed kõik selle kogemuse oma raja peale kaasa võtaks. Pigem on mehed sellised, kes arvavad endast rohkem ja julgevad rohkem riske võtta."

"Arvan, et see katkestamiste arv võib seega olla sama või kui isegi mitte suurem. Need kes julgevad alguses aeglasemalt alustada, need ka võidavad – seda oli ka naiste jooksus näha."

"Mida oli näha, mida naised halvasti tegid, oli jahutus. Jooma peab ja mineraale võiks ka jooksu peale saada, aga lisaks on vaja seda keha jahutada. Kui seda hästi ei oska teha, siis sellega kaotab päris palju. See on koht, millega mina olen palju tööd teinud ja usun, et ka Roman Fosti on palju tööd teinud. Meil on väga selged plaanid, kuidas keha raja vältel jahutada."

Dohas kujutab maraton endast kuue seitsmekilomeetrise ringi jooksmist, mis Nurme arvates mõjub osalejatele pigem halvasti. "Pigem see kuueringine rada on kiustatus katkestamiseks. Sul on alati võimalus hotelli tagasi pöörduda ja sul on alati keegi kõrval, kes sind aitab. Ma arvan, et see teeb mentaalselt raja raskemaks."

Lõpptulemust Nurme ennustama ei hakka, nentides, et esmajärgus on oluline raske jooks üldse lõpetada. "Mina usun seda, et kui ma lõpetan top 20 hulgas, siis ma võin öelda, et suurepärane saavutus. Kui ma lõpetan top 10 hulgas, siis ütlen seda, et olen teinud elu jooksu. Mõlemad on võimalik, aga tõele aru andes on esimene unistus jooks ära teha ja lõpetada ja kohast räägime finišis."

Meeste maratonile antakse start laupäeval kell 23.59.

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: