Osaka jõudis teist slämmiturniiri järjest finaali ({{commentsTotal}})

Naomi Osaka
Naomi Osaka Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mullu USA lahtistel meistrivõistlustel triumfeerinud 21-aastane jaapanlanna Naomi Osaka võitis 13. järjestikuse slämmiturniiri mängu, jõudes Austraalia lahtistel finaali.

Üle 40-kraadise kuumuse tõttu suletud katuse all mängitud poolfinaalis alistas 4. asetatud Osaka tund ja 53 minutit kestnud kohtumises 7. paigutusega tšehhitari Karolina Pliškova 6:2, 4:6, 6:4. Veerandfinaalis Serena Williamsi vastu neli matšpalli päästnud ja otsustavas setis 1:5 kaotusseisust välja tulnud Pliškova teist päeva järjest kaotusseisu võiduks pöörata ei suutnud. Pliškovale oli see kümne võidu järel hooaja esimene kaotus.

"Eeldasin, et ta tuleb mängu tagasi. Ütlesin endale, et võtaksin end kolmandaks setiks uuesti kokku ja mul õnnestus võita," ütles Osaka mängujärgses intervjuus. "Olin enne teist servi nii hirmul, aga kuidagi sain hakkama. Võib-olla kogemused aitasid."

Osaka kontrollis täielikult avasetti, võites 6:2 ning asus ka teises setis murdega 1:0 juhtima. Siis aga loovutas ta kohe enda servigeimi ega suutnud seejärel Pliškova servil kolme murdepalli ära kasutada ning tšehhitar pääses 2:1 juhtima. Raskest seisust välja tulnud Pliškova leidis tänu sellele justkui uue hingamise ja murdis kümnendas geimis nulliga Osaka servi, võites teise seti 6:4.

Otsustavas setis oli murdeline teine geim, kui Osaka päästis kolm murdepalli ja võitis seejärel nulliga Pliškova pallingu. 4:3 eduseisul päästis Osaka veel ühe murdepalli ja asus 5:3 juhtima. Matšpallil lõi Osaka ässa, mille joonekohtunik luges välja, kuid kotkasilm näitas, et pall oli joonel ja jaapanlanna tagas koha finaalis.

Osaka servis mängu jooksul koguni 15 ässa ja võitis äralöökidest 56 punkti, võimsa servijana tuntud Pliškova sai kirja vaid kolm ässa ja 20 äralööki. Lihtvigu kogunes Osakal 30 ja Pliškoval 21.

Osaka on nüüd võitnud järjest 59 matši, kus ta on võitnud avaseti. Viimati kaotas ta pärast avaseti võitmist mängu 2016. aasta oktoobris. Slämmiturniiridel on Osaka võitnud järjest 13 kohtumist.

Viimane, kes suutis pärast karjääri esimest suure slämmi turniiri võitu kohe järgmisel slämmiturniiril finaali jõuda, oli ameeriklanna Jennifer Capriati, kes sai sellega hakkama 2001. aastal. Veel on sama suutnud ameeriklanna Venus Williams (2000) ja šveitslanna Martina Hingis (1997).

Ühtlasi tegi Osaka Jaapani tenniseajalugu, nimelt pole ükski jaapanlane varem Austraalia lahtiste finaali jõudnud.

Finaalis läheb Osaka vastamisi 8. asetatud tšehhitari Petra Kvitovaga, kes oli poolfinaalist 7:6 (2), 6:0 parem ameeriklanna Danielle Collinsist (WTA 35.).

Nii Osakale kui Kvitovale on see Austraalia lahtiste esimene finaal. Kvitova on varem slämmiturniiride finaalis mänginud kahel ja Osaka ühel korral, seni pole kumbki neist veel kaotusekibedust tunnistama pidanud. Varem ei ole Osaka ja Kvitova omavahel mänginud.

Lisaks võidukarikale mängivad Osaka ja Kvitova ka maailma edetabeli esikohale.

Naiste finaal peetakse Melbourne'is Eesti aja järgi laupäeva hommikul.