Teigamägi: esitasime avalduse, et kaalutaks üheksa sportlase lubamist finaali

Kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Dohas sai Rasmus Mägi laupäeval esialgu viimasena finaali, kuid Briti Neitsisaarte tõkkejooksja Kyron McMasteri diskvalifitseerimise tühistamise järel jäi eestlane esimesena finaalist välja. Eesti Kergejõustikuliidu (EKJL) presidendi Erich Teigamägi sõnul palus alaliit otsuse langetanud žüriilt ühe võimalusena kaaluda üheksa sportlase lubamist finaali.

"Tehniliselt on seda (McMasteri disklahvi - toim.) isegi minul raske seletada. Erinevad kohtunikepaberitega mehed on erineval arvamusel. Kui jooks ära toimus, siis ala vanemkohtunik John Cronin tegi otsuse, et McMaster on rikkunud reegleid – ta ei olnud ületanud tõket vastavalt reeglitele. Sellest jooksust ta diskvalifitseeriti," selgitas Teigamägi 400 m tõkkejooksu poolfinaali tagamaid.

"Seejärel algas siis kõik see, millest on mõnevõrra kirjutatud. Mõnevõrra isegi emotsionaalselt ja miks mitte, meie mees oli seal piiri peal. Kui jooksud said läbi, oli Rasmus kaheksandal kohal, aga väike sisetunne ütles, et Neitsisaarte omad seda päris nii ei jäta ja mistahes riik oleks läinud sama asja peale välja. Ma saan aru, et nad tahtsid tehnilise personaliga seda videot üle vaadata ja nad vaatasid seda päris kaua, ligi tund aega. Kui nad olid ära vaadanud, otsustasid nad anda sisse protesti, mida vastav kolmeliikmeline žürii hakkas arutama peale 100 m finaali."

"Edasist me teame sellisena, et žürii arutas üsna kaua. Ala vanemkohtunik jäi ka pärast Briti Neitsisaarte esindajatega rääkimist oma seisukoha juurde, et Kyron McMaster rikkus reegleid, aga žürii, vaadates üle nende avalduse, otsustas, et taastavad tema tulemuse, mille tulemusena Rasmus Mägi koht poolfinaalide järgi osutus üheksandaks ehk kahjuks esimesena finaalist väljajäänuks."

McMasteri disvalifitseerimise tühistamisel andis Eesti kergejõustikuliit sisse protesti, mida IAAF aga ei rahuldanud. "Meie avaldus seisnes selles, et soovisime seda veelkord vaadataks, pluss me esitasime avalduse, et segase olukorra tekkimise tõttu kaalutaks üheksa sportlase lubamist finaali. Sellistel võistlustel nagu maailmameistrivõistlused ja olümpiamängud on staadion spetsiaalselt selliste juhtumite jaoks, kui on kahtlused mõne sportlase (pool)finaali lubamise poolt, siis otsustakse teinekord sportlase kasuks. Protesti ja kogu selle kaasuse sisu ei olnud meie sportlane. Kõik mida nemad arutasid puudutas Briti Neitsisaarte sportlast ja tema esimese tõkke ületust. Kuna meie sportlane sealt mitte mingisuguse moel osaline ei olnud, siis meiepoolne apellatsioon lükati tagasi."

"Mõõtude poolest on [tõketel] need normid olemas, aga kuidas need erinevad osad täpselt kinni on kruvitud, see on valmistajafirmade eripära. Loomulikult kõik selline varustus on IAAF-i poolt reglementeeritud. Enne kui mõni selline ese jõuab staadionitele, vaadatakse ta spetsialistide poolt üle. Kuidas ja millises tehnilises seisukorras üks konkreetne tõke kümnest oli, see peaks olema kohalike kohtunike ja tehnilise personali töö. Minule ja paljudele teistele tundub, et tõke ei peaks sellise ületuse juures tükkideks lagunema," rääkis Teigamägi McMasteri tõkkest.

"Kas jagatakse kergelt või raskelt [diskvalifikatsioone], on raske hinnata. Need kes on sellel võistlus ala vanemkohtunikud, need ei ole enamasti kohalikud kohtunikud, need on rahvusvaheliselt kogenud spetsialistid. Minul endal ei ole õnnestunud meie kaasust käsitlenud kohtunikuga rääkida, kuigi ma tunnen teda isiklikult. See kohtunik jäi aga oma seisukoha juurde."

Laupäeval oli MM-il võistlustules teinegi eestlane, kui Martin Kupper osales kettaheite kvalifikatsioonis. Finaali eestlane ei pääsenud. "Ütleme nii, et see on selline selle hooaja Martin Kupperi tulemus. Loomulikult ootasime kõik natukene paremat tulemust. Edasipääsuks poleks palju vaja olnud. Hukka mõista ei saa, aga oleks oodanud natukene säravamat esitlust selle aasta olulisemal võistlusel," tunnistas Teigamägi.

Teigamägi tunnistab, et Doha MM-iga on probleeme. Peamise murekohana toob EKJL-i president välja vähese publiku. "Selle MM-iga on käinud kaasas skandaale. Nii selle võistluse määramisel siia kui ka edasistel uudistel, mis siit saabuvad. Ei saa eitada, et ka ise olen mõnede nende probleemidega kokku puutunud, mis puudutab transporti või üldist organiseerituse taset, aga ei hakkaks neid antud hetkel suureks puhuma."

"Kolleegid, kes on viibinud kõikidel maailmameistrivõistlustel, ütlevad, et kindlasti ei ole meeste 100 m finaali vaadanud nii vähe pealtvaatajaid staadionil. See on asi, mis kergejõustikusõpradele ei meeldi. Telepildis on näha, et tribüün on suhteliselt tühi. 100 m finaal pole kunagi nii vähe huvi pakkunud."

Toimetaja: Kristo Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: