Johaug: see on väga kurb, et inimesed mind ei usu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1477567867000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Septembris positiivse dopinguproovi andnud Norra suusataja Therese Johaug kohtus täna valitud kodumaa ajakirjanikega, et vastata dopingujuhtumiga õhku kerkinud küsimustele.

Johaugi dopinguproov näitas keelatud aine, anaboolse steroidi klostebooli tarvitamist. Norra Suusaliit selgitas pressiteates, et keelatud aine sisaldus kreemis nimega Trofodermin, mida Johaug kasutas septembri alguses Itaalias koondiselaagris viibides, et ravida päikesepõletust huulel. Johaugi sõnul küsis ta enne kreemi kasutamist Norra naiste suusakoondise arstilt Fredrik Bendiksenilt, ega see sisalda keelatud aineid, arst olevat kinnitanud, et ei sisalda.

"Mul on väga raske aeg. Need 14 päeva pärast pressikonverentsi (kus ta esimest korda rääkis, et on andnud positiivse proovi – toim) on olnud väga väsitavad. Vajasin aega," sõnas Johaug Norra uudisteagentuurile (NTB).

"See on väga imelik, et inimesed ei usu, mida olen rääkinud. Olen olnud väga avatud ja aus, rääkinud ära kogu loo," jätkas Johaug pisarsilmil. "Inimesed arvavad, mida tahavad, aga minu versioon on tõde. Olen väga kurb, et inimesed seda ei usu."

Samas avaldas Johaug, et on kaasmaalastelt ka palju toetussõnu saanud. "Olen saanud palju tuge, olen selle eest väga tänulik. Koondisetüdrukud ja kõik koondise taustajõud on mind sellel raskel ajal toetanud, sama käib ka minu perekonna Nils Jakobi (Johaugi elukaaslane – toim) kohta, tema on olnud kõige tähtsam inimene, kes on mind toetanud," rääkis Johaug. "Ma ei oleks sellega ilma temata hakkama saanud."

Johaugi on palju kritiseeritud, et ta ei pannud tähele dopingutähist kreemipakendilt, eriti arvestades, et ta rääkis mõned nädalad tagasi, et kontrollib alati kõik, mida tarvitab, mitmekordselt üle. "Viimane, kellega koos üle kontrollin, on minu arst. Küsisin tema käest. Mina pole selles valdkonnas nii pädev," sõnas Johaug.

Telekanalile TV2 rääkis Johaug uuesti, kuidas ta huultele päikesepõletuse sai. "Laupäeval, 27. augustil käisime pikal sõidul, oli väga soe ja ma sain päikesepiste. Selle tulemusel tuli mul palavik, mul oli vahelduva eduga külm ja palav. Mul oli mitmel järgneval päeval kõht lahti ja pea valutas," meenutas Johaug. "Päikese käes põletada saanud huuled läksid iga päevaga aina hullemaks. Livignosse jõudes oli olukord eriti halb. Kui olime veel Seiser Almis, siis mul selliseid haavu huultel polnud, need tekkisid Livignos ja kolmapäeval tekkisid avatud, veritsevad haavad. Seiser Almis olles leppisime kokku, et võtame ühe päeva korraga, olen rahulikult, söön korralikult ja puhkan hästi. Kõige paremini aitab puhkus."

Küsimusele, kas Seiser Almis ei ravitud ta huuli üldse, vastas Johaug: "Nad hoolitsesid minu eest. Nad ütlesid, et pean palju jooma ja palju sööma, kuna kõhulahtisuse tõttu olin kehast kaotanud palju soola."

Kui Bendiksen Livignosse jõudis, näitas Johaug talle enda huulehaavu 2. septembri hommikul, kuid arst läks alles 3. septembril apteeki. Miks nii kaua oodati, kui huuled olid nii kehvas seisus? "Rääkisime reede, 2. septembri hommikusöögi ajal. Siis polnud mul viimase ööpäeva jooksul enam kõhulahtisust olnud," selgitas Johaug, kes läks pärast hommikusööki treeningule. "Lõunasöögi ajal läksin Fredriku juurde ja uurisin, ega tal pole mingit kreemi. Ta vastas, et vaatab, mida suudab leida. Laupäeval sain kõigepealt ühe kreemi, mida proovisin, aga mis ei aidanud ning pühapäeval sain teise kreemi."

"Ma ei ole kunagi huuli nii tõsiselt põletanud ja kunagi varem pole huuled nii tõsiselt valu teinud," lisas Johaug.

TV2 reporteri küsimusele, miks siis kreemi hankimisega ikkagi nii kaua aega läks, vastas Johaug: "Ta ütles, et vaatab, kas leiab mõne kreemi. Sain kreemi päev hiljem ega mõelnud rohkem selle peale."

Reporter küsis uuesti, arvates ei läinud sellega liiga kaua aega. "Ei," vastas Johaug.

Praegu on Johaugil kahekuuline esialgne võistluskeeld, mis lõpeb 18. detsembril. Kas ta saab juba sel hooajal võistlusradadele naasta, pole teada, aga Johaug kinnitas, et kindlasti plaanib ta naasta, kui keeld kantud.

"Pean leppima sellega, mis mulle öeldakse, et pean tegema," rääkis Johaug NRK-le. "Loodan, et saan rajale tagasi tulla nii kiiresti kui võimalik. Aga ma olen realist ja tean, et see protsess võib aega võtta."

Johaug selgitas, et kui sai arsti käest kreemipakendi, läks ta sellega enda tuppa. "Viskasin karbi ja infolehe kohe ära," sõnas Johaug.

Küsimusele, kas ta kirjutas kreemi nime otsingumootorisse Google või mõnel muul viisil kontrollis, ega see sisalda keelatud aineid, raputas Johaug pead. "Küsisin arstilt," sõnas ta pisaratega võideldes.

Ka Dagbladet meenutas Johaugile, et ta alles mõned nädalad enne positiivse proovi andmist rääkis, et kontrollib alati kõik kaks-kolm korda üle ning uuris, miks ta seda Livignos ei teinud, eriti arvestades, et Trofodermini pakendil on dopingutähis peal. "Ma olengi seda alati teinud. Küsin inimestelt enda lähikonnas, sel puhul oli see mu arst, kes käis apteegis," rääkis Johaug. "Ma ei tea, kas see sümbol oli pakendi peal või mitte."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: