CAS asendas Armstrongi taustajõudude kümneaastase keelu eluaegsega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arhiivifoto Tour de France'ilt: Lance Armstrong ja Johan Bruyneel tähistamas ameeriklase seitsmendat võitu.
Arhiivifoto Tour de France'ilt: Lance Armstrong ja Johan Bruyneel tähistamas ameeriklase seitsmendat võitu. Autor/allikas: AP/Scanpix

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) otsustas pikendada dopingupatuse endise ratturi Lance Armstrongi kunagiste taustajõudude tegutsemiskeelde, neist kahele määrati eluaegne keeld.

Neli ja pool aastat tagasi kinnitas Ameerika arbitraaž USA antidopingu (USADA) määratud karistused: Armstrongi endisele tiimijuhile Johan Bruyneelile määrati kümne aasta pikkune tegutsemiskeeld, arst Pedro Celaya Lezama ja treener Jose Marti said kaheksa-aastased karistused. Kõigile pandi süüks aastatepikkuses dopinguskeemis osalemist. Mäletatavasti tunnistas Armstrong 2013. aasta jaanuaris Oprah Winfrey saates, et tarvitas aastaid keelatud aineid ja võitis dopinguainete abil seitsmel korral Tour de France'i.

Otsuse kaebasid CAS-i edasi nii Bruyneel, Marti kui ka maailma antidopinguagentuur (WADA) ning nüüd avaldas CAS enda lõpliku otsuse, mille kohaselt karmistati kõikide karistust: Bruyneelile ja Celayale määrati eluaegne keeld ja Marti keeldu pikendati 15 aastale.

CAS-i teatel toimus osapoolte ülekuulamine juba 2016. aasta oktoobris. "CAS-i paneel leidis asitõendeid hinnates, et pilt oli väga selge: aastatel 1997-2007 osalesid Bruyneel, Marti ja Celaya keerukas ja äärmiselt edukas dopinguskeemis," seisis CAS-i otsuses. "Bruyneel oli selles skeemis ninamees, Marti ja Celaya hädavajalikud osalised. CAS-i paneel leidis ühehäälselt, et tehtud tegude eest on Bruyneelile ja Celayale sobilik karistus eluaegne keeld ning Martile 15-aastane keeld."

"Ma ei saa selle karistuse vastu põhimõtteliselt mitte midagi teha ja 54-aastaselt pole ka olulist vahet, kas karistus on kümneaastane või eluaegne," kommenteeris Bruyneel meediale saadetud kirjas. "Tahan rõhutada, et mõistan ja tunnistan, et tegin minevikus palju vigu. Soovin, et oleksin paljusid asju teisiti teinud ja on teatud asju, mida sügavalt kahetsen."

Sellest hoolimata lisas Bruyneel, et ta on endiselt seisukohal, et ameeriklased poleks üldse tohtinud tema tegude üle õigust mõista. "Olen algusest peale öelnud, et USA antidopingul (USADA) ei ole minu üle jurisdiktsiooni. Ma olen Belgia kodanik ja elan Hispaanias, mul pole kunagi olnud USADA-ga mingisugust lepingulist kokkulepet. Aga nad eirasid seda ja otsustasid mind risti lüüa, tehes minust peamise pahalise nende Hollywoodi versioonis asjadest," kirjutas Bruyneel. "USADA poleks kunagi tohtinud minu suhtes uurimist alustada, veel vähem on neil õigust mulle mingisugune keeld määrata."

"Kogu see protsess on olnud keeruline ja väga valus. Aga pärast pikka aega saan lõpuks edasi liikuda," jätkas Buryneel. "Saan selle peatüki lõpuks sulgeda ja keskenduda positiivsetele asjadele enda tulevikus. Olen endiselt hea tervisega, mul on kaks ilusat ja tervet last, palju häid sõpru, rohkesti energiat ja häid ideid. Hoolimata kõigest, mis juhtus – ja ma rõhutan, et kahetsen sügavalt paljusid asju –, armastan endiselt rattasporti sama palju, samasuguse kire ja intensiivsusega nagu 14-aastase poisina selle alasse armudes. Hoolimata CAS-i otsusest tahan endiselt aidata enda armastatud spordialal veelgi enam kasvada ja areneda."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: