Maailmameister pääses võistluskeelust, sest ametnik lasi vale uksekella

Salwa Eid Naser
Salwa Eid Naser Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Rahvusvahelise kergejõustikuliidu WA distsiplinaarkomitee tühistas neljal korral dopinguproovi andmata jätnud 400 meetri jooksu maailmameistri Salwa Eid Naseri võistluskeelu.

Kergejõustiku puhtuse eest võitlev ühendus Athletics Integrity Unit (AIU) määras Bahreini esindavale Naserile juunis ajutise võistluskeelu, sest maailmameister jättis 2019. aasta 12. märtsil ja 12. aprillil ning 2020. aasta 24. jaanuaril dopinguproovi andmata ning ei teinud ennast 2019. aasta 16. märtsil dopinguametnikele kättesaadavaks.

WA antidopingu reeglistiku alusel on sportlane dopingureegleid rikkunud, kui ta on 12 kuu jooksul jätnud andmata kolm dopinguproovi või kolmel korral proovi andmisest mööda hiilinud. Sellise rikkumise eest ootab sportlast minimaalselt ühe-aastane võistluskeeld.

Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri WADA reeglid näevad aga ette, et end ametnikele kättesaamatuks tegemine läheb tagasiulatuvalt kirja kvartali esimesele päevale. Nõnda sai Naseri 16. märtsi rikkumisest 1. jaanuari rikkumine. Sarnase detaili tõttu pääses võistluskeelust ka USA sprinter Christian Coleman.

Samuti leidis distsiplinaarkomitee, et mullu 12. aprillil toime pandud rikkumine ei ole sportlase süü, sest ametnik helistas lihtsalt Riffas talle antud aadressil vale uksekella ja koputas valele uksele. AIU ei süüdistanud raportis dopinguametnikku, kommenteerides, et kortermaja planeering oli keeruline ja tema eksimus mõistetav. Küll tõi AIU välja, et Naser ei olnud veebipõhises süsteemis ADAMS korrektselt märkinud oma telefoninumbrit, mis oleks tema tabamise ametniku jaoks lihtsamaks teinud.

Nõnda jäid maailmameistri rikkumised 2019. aasta 1. jaanuarile ja 12. märtsile ning 2020. aasta 24. jaanuarile, mistõttu pääseb Bahreini sportlane võistluskeelust.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: