Risto Lillemets: edasiminek on tulnud sisemisest soovist olla parim

Eesti kümnevõistlus sai nädalavahetusel uue 8000 punkti mehe, kui Risto Lillemets kogus 8133 punkti. Eesti meistrivõistlustel kolm medalit, sealhulgas kaugushüppe kulla võitnud Hans-Christian Hausenberg soovib samuti sel nädalal hea kümnevõistluse teha.

Kümnevõistluses on 19 Eesti meest suutnud ületada 8000 punkti piiri ja Risto Lillemets kerkis oma rekordiga meie kõigi aegade edetabelis 13. kohale. Tänavu esile tõusnud 22-aastane visa ja intelligentne saarlane parandas üksi võisteldes oma senist marki 280 punktiga.

"Ma arvan, et see edasiminek on tulnud lihtsalt minu sisemisest soovist olla parim," rääkis Lillemets intervjuus ERR-ile. "Üldiselt proovin kõik selle jaoks teha, et iseennast arendada ja olen suutnud asja kokku panna. Kindlasti on kohad, kus saab areneda veel päris palju, aga üldpilt hakkab minema sinna poole, mida olen endale ettekujutanud."

8133-punktilises rekordiseerias jäi Art Arvisto juhendamisel harjutav Lillemets eriti rahule just heitealadel näidatud arenguga. Kettaheites viis ta oma rekordi 46 meetri ja 39 sentimeetri peale ja odaviskes 63 meetri ja 84 sentimeetrini.

"Eks heidetega olen kõige rohkem rahul, et need läksid ikka üllatavalt hästi arvestades, mis ma olen treeningutel korda saatnud," jätkas Lillemets. "Aga üldist taset vaadates, siis on ka selliseid kohti, kus on natukene rohkem võtta näiteks 400 ja teivashüpe on hakanud vaikselt ära lagunema ja esimese päeva kõrgushüpe, aga see on juba uue hooaja mure."

Lillemets on kaks aastat õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis tootearendamist ja robootikat. Nüüd ootab teda õpingutega seotud praktika ja välja teenitud puhkus treeningutest, sest hooaja eesmärgid on staadionil täidetud.

Lillemetsast aasta noorem, 21-aastane Hans-Christian Hausenberg, kes tuli kaugushüppes suurepärase 7.91-ga Eesti meistriks, püüab hea kümnevõistluse kokku panna sel kolmapäeval-neljapäeval Tartus, kus toimuvad noorte mitmevõistluse meistrivõistlused.

"Lähen mõnuga peale. Polegi mõelnud üldse kümnevõistlusele. Olen lihtsalt alasid läbi teinud ja mõelnud, et teeks kümnevõistlust. Olen kindel, et teen nüüd ära," rääkis Hausenberg.

Lisaks kaugusele kruvis Hausenberg pühapäeval 200 meetris oma rekordi 21,79 sekundi peal. Eesti meistrivõistlustel sai ta kaela täiskomplekti medaleid - kulla kauguses, hõbeda teibas ja pronksi 100 meetris.

Viie aasta eest noorte MM-il kümnevõistluses pronksi võitnud talent pole meeste konkurentsis seni veel ühtegi kümnevõistlust lõpetanud. Kas Hausenberg on jõudnud ka järeldusele, et miks need mitmevõistlused on kõik aia taha läinud?

"Eks veidi ikka see vaimne pool ka, aga kindlasti oli selle taga, et siis oli mul mingi ala ebakindel ja ma polnud seda teinud, näiteks teivas. Nüüd peaks mul kõik paigas olema ja 200 meetrit tegin ka 400 jaoks ja tuli välja, et jõuan enam-vähem joosta. Kõik on paigas ja tuleb ise mees olla ja ära teha," ütles Hausenberg.

Trumpalal kaugushüppes on nüüd kaheksa meetri piir vaid üheksa sentimeetri kaugusel ja Eesti meistrivõistluste hüpped näitasid, et parema tehnilise soorituse korral võib unelmate piir alistuda juba järgmistel võistlustel.

"Enamus hüpped läksid liiga õhku. See üks hüpe, seal liikusin ilusti edasi ja seal oli pakul ka veel varu ja tuul oli kõigest + 1,0 tagant," ütles Hausenberg. "Nüüd on tunne käes ja nüüd vastu seda hooaega hüppab juba võib-olla kaheksa."

Kolmapäeval kell 11 algavad Tartus Tamme staadionil viie vanuseklassi noorte mitmevõistluse Eesti meistrivõistlused ja siis saab loodetavasti näha Hausenbergi lennukust.

Toimetaja: Liisi Alamaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: