Teigamägi uuest formaadist: noored inimesed võtavadki selle paremini vastu

Foto: ERR

Minskis toimuvatel Euroopa mängudel on esmakordselt kavas uus kergejõustikuvõistluse formaat Dynamic New Athletics ehk DNA. DNA raames toimub võistkondlik võistlus turniirisüsteemis.

"Eks esimene kord annab palju uusi kogemusi," rääkis ERR-ile uuest formaadist kergejõustikuliidu president Erich Teigamägi. "Seda on proovitud ainult noorte ja klubisportlaste peal, nüüd on tippsportlased rajal. See annab uue kogemuse, reaalse tagasiside reaalsest võistlusest. Meie sportlaste esimese päeva tagasiside oli väga positiivne. Huvitav, pinget on, kogu aeg on emotsionaalsed vastasseisud. Ma arvan, et noored inimesed võtavadki selle paremini vastu kui minuvanused ja minust vanemad, kes neid otsuseid on vastu võtnud," naeris Teigamägi.

Mida DNA siis endast lähemalt kujutab? "Laias laastus on siin üheksa ala," selgitas Teigamägi. "On naiste ja meeste 100 m jooksud, on naiste ja meeste lühikesed tõkkedistantsid, on 4x400 m segateatejooks ehk kaks meest ja kaks naist ja siis kolm väljakuala ehk naiste odavise, meeste kõrgushüpe ja naiste kaugushüpe. Nende kaheksa ala põhjal selgitatakse välja paremusjärjestus, mille tulemusena minnakse üheksandale alale ehk jälitusteatejooksu (800 m (mehed) + 600 m (naised) + 400 m (mehed) + 200 m (naised)."

"Kõige enam punkte saanu stardib esimesena ja see, kellel kõige vähem, stardib viimasena. Punktide saamisega on jooksualadel lihtne - kes tuleb esimeseks, saab 12 punkti, see, kes kuuendaks, kaks ja kõik seal paarikaupa vahel. Väljakualadel toimuvat on raskem lühidalt selgeks teha. Kõigepealt jagatakse sportlased gruppidesse-paaridesse ja pannakse üksteisega võistlema. Ühe vooru järel pannakse esimeste tulemuste põhjal paika uued paarid. Võistlevad kuus riiki ja kes on saanud kahe esimese võistluse pealt kaks võitu, need lähevad kokku esimese koha matšis jne."

"Üks on kindel - lähiajal ei muutu tiitlivõistlustel midagi," rahustas Teigamägi kergejõustiku traditsioonide austajaid. "Need asjad on paigas telelepingutega, OM-korraldamise lepingutega jne. Need alad siin on valitud selle võistluse ja natuke ka selle riigi järgi. Ma arvan, et seda proovitakse veel. Olen kõrvalt kuulnud diskussioone ja arvamusi on seinast seina. Arvan, et neid formaate mingites vormides proovitakse veel."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: