Arstid kutsuvad üles tühistama IAAF-i uut reeglit

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Caster Semenya Autor/allikas: AFP/Scanpix

Maailma arstide liit kutsub üles eirama rahvusvahelise kergejõustiku liidu (IAAF) poolt sätestatud reeglit, mis seab piiri naissportlaste testosterooni tasemele.

Rahvusvaheline spordikohus (CAS) lükkas sel nädalal tagasi 800 meetri jooksu olümpiavõitja Caster Semenya apellatsioonikaebuse ning 8. mail hakkab kehtima rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) reeglitele kohaselt piirang, kus ei tohi naiste testosteroonitase jooksudistantsidel 400-1600 m ületada taset 5 nanomooli liitri kohta. Üldiselt on naiste vastav tase alla 2 nmol/L.

Maailma arstide liit, milles on esindatud 114 erineva riigi arstid, ütlevad, et reegli loomiseks olid olemas "nõrgad tõendid", mistõttu on see ebavajalik ning tuleks tühistada.

"Meil on uute reeglite eetilise kehtivuse suhtes tõsiseid kahtlusi," ütles meditsiiniliidu president doktor Leonid Eidelman. "Need põhinevad ühe uuringu nõrkadel tõenditel, mida teadusringkond praegu laialdaselt arutab. Need on samuti vastuolus mitmete arstide liidu eetiliste avalduste ja deklaratsioonidega ja seetõttu nõame, et need viivitamatult tühistataks."

Rahvusvahelise kergejõustikuliidu president Sebastian Coe ütles neljapäeval Dohas viibides ajakirjanikele, et tal on rahvusvahelise spordikohtu otsuse (CAS) üle IAAF-i vastavat reeglit mitte keelata hea meel.

"Kergejõustikus on kaks klassifikatsiooni - vanus ja sugu. Me kaitseme mõlemat. Me oleme väga tänulikud, et CAS selle põhimõtte heaks kiitis," lausus ta ja keeldus ajakirjanike lisaküsimustele vastamast.

Kõrge testosteroonitase kasvatab lihasmassi, tugevust ja tõstab hemoglobiini, mis mõjub hästi vastupidavusele. Mõned sportlased on öelnud, et kõrgemate tasemetega naistel on ebaaus eelis.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: