Arutelu jätkub: Semenya kaebas CAS-i otsuse Šveitsi ülemkohtusse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Caster Semenya Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Lõuna-aafriklannast 800 meetri jooksja Caster Semenya kaebas rahvusvahelise spordikohtu (CAS) langetatud otsuse IAAF-i uute reeglite osas edasi Šveitsi ülemkohtusse.

Kuu aja eest lükkas Lausanne'is paiknev spordikohtus tagasi kahekordse olümpiavõitja ja kolmekordse maailmameistri Semenya kaebuse rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) vastu.

IAAF-i uuendatud reglemendi kohaselt peavad Semenya-laadsed naissportlased, kellel on loomulikult kõrge testosterooni tase, seda kuuekuulise perioodi jooksul ravimite abil vähendama ning seejärel ülejäänud profisportlase karjääri jooksul testosterooni uuel tasemel hoidma. Vastasel juhul ei luba IAAF sportlastel enam rahvusvahelistel võistlustel osaleda.

Pärast viiepäevast istungit arutas CAS-i kolmeliikmeline paneel Semenya kaebust ligi kuu aega ja otsustas, et IAAF-i reeglid on vajalikud, et tagada ausad võistlustingimused kõikidele. See tähendab, et kui Semenya soovib rahvusvahelistel võistlustel võistelda, peab ta tarvitama ravimeid, et enda testosteroonitaset alandada.

Oodatult kaebas lõuna-aafriklanna otsuse edasi samuti Lausanne'is asuvasse Šveitsi ülemkohtusse. IAAF-i reeglitele heidetakse ette ravimite tarvitamisele suunamist olukorras, kus nende vajalikkus pole hageja väitel meditsiiniliselt piisavalt tõendatud ja mis võib tuua tervisele ettearvamatuid tagajärgi.

Šveitsi ülemkohus peab hakkama nüüd arutama, kas Semenya näitel lähevad IAAF-i reeglid vastuollu laialt tunnustatud avalike väärtuste, sealhulgas diskrimineerimise keelu, õigusega füüsilisele puutumatusele, majandusliku vabaduse ja inimväärikuse austamisega.

"Ma olen naine ja ma olen tippsportlane," lisas Semenya avalduses ja viitab inimõigustele. "IAAF ei hakka mulle ravimeid manustama ega takistama mind selles, kes ma olen."

Mai alguses avaldatud otsuse oli spordikohus nõustunud, et kergejõustikuliidu reeglid on diskrimineerivad, aga sealjuures vajalikud, mõistlikud ja proporatsionaalsed selleks, et kaitsta naiste sporti.

Siiski leidub ka vastupidisel seisukohal olijaid. Näiteks maailma arstide liit, kuhu kuuluvad 114 riigi tervisetöötajad, on kutsunud üles IAAF-i reeglit eirama.

Rahvusvaheline kergejõustikuliit pole Semenya viimast kaebust nõustunud kommenteerima, kuna pole vastavat teadet Šveitsi ülemkohtult saanud.

Toimetaja: Siim Boikov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: