Ott Järvela "Ringvaates": loodus on Semenya selliseks loonud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Spordiajakirjanik Ott Järvela lahkas reedeses "Ringvaates" Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu sätestatud reegleid, mis seavad naiskeskmaajooksjate testosterooni tasemele piirangud. Reeglid panevad Lõuna-Aafrika Vabariigi jooksja Caster Semenya Järvela sõnul valiku ette: kas lõpetada sportlaskarjäär või hakata võtma testosterooni taset alandavaid ravimeid.

"Caster Semenya on naiste keskmaajooksu viimase kümne aasta suurim staar. Ta võitis olümpiakulla nii Londonis kui Rios, ta on 800 m jooksus kolmekordne maailmameister. Aga nagu tema välimusest näha, siis ta on looduslik fenomen," rääkis Järvela "Ringvaates".

"Spordis kehtivate reeglite mõistes on ta naine, aga Rahvusvaheline Kergejõustikuliit pärast pikki uuringuid, mille ajendiks oli ilmselt eelkõige Semenya rivaalide soov, jõudis eelmise aasta lõpus selleni, et nad kehtestasid reegli, mis sätestab eripärase soolise arenguga sportlastele teatud reeglid. Need reeglid kehtivad just keskmaajooksu distantsidel – 400 meetrist kuni ühe miilini – naisjooksjatele ja kui nende testosterooni tase ületab mingi kindla piiri, siis on neil kohustus naiste kategoorias osalemiseks oma testosterooni taset ravimitega alandada."

"Üleeile Rahvusvaheline Spordikohus otsustas, et Rahvusvahelisel Kergejõustikuliidul on õigus need reeglid kehtestada. Semenya kaebaski selle otsuse edasi spordikohtusse, aga kaotas selle. Sellele on järgned väga erinevad reaktsioonid – Semenya ise on öelnud, et on tohutult pettunud ja Lõuna-Aafrika Vabariigi Kergejõustikuliit on samuti väga nördinud ja on võrrelnud praegust otsust apartheidiga – mille kohta nad ütlesid, et see oli ebainimlik süsteem ja et ka see praegu on ebainimlik."

"On näha, et see reegel on ilmselgelt tehtud Semenya pärast. See on ka põhjus, miks see tekitab nii suurt pahameelt. Oleks see reegel olnud paigas enne Semenya esiletõusu, siis võimalik, et see pahameel oleks olemas olnud, ent ta oleks olnud oluliselt väiksem. See on väga eripärane juhtum," selgitas Järvela keerulist olukorda ja reaktsioone.

Reeglite jõustumisel pole Semenyal palju valikuid. "Tal on kaks varianti: ta kas lõpetab karjääri või ta hakkab enda testosterooni taset langetama, mis oleks vaatleja positsioonist muidugi huvitav näha, mis oleks tema sooritusvõime siis. Praeguse seisuga ta peab alustama nende ravimite võtmisega üpris kiiresti, kui ta soovib osaleda tänavustel maailmameistrivõistlustel."

"Tema see looduslik eripära on selline, mis väljendub võistlusolukorras selge eelisena. Oletame näiteks kui meil on mõni väga pikk meeskorvpallur – 2,40, 2,50 [m pikad] inimesed on meil olemas – siis reeglina nad ju korvpallis, kus pikkus muidu on tähtis, ei suuda seal ikkagi läbi lüüa, sest nende muu füsioloogia ei ole tippspordi jaoks kohane. Tema on eriline, sest tema eripära annab talle sportliku eelise – sageli ei anna."

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: