Vastuoluline Caster Semenya jäi spordikohtus kaotajaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Caster Semenya
Caster Semenya Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) lükkas tagasi naiste keskmaajooksu kahekordse olümpiavõitja ja kolmekordse maailmameistri Caster Semenya kaebuse rahvusvahelise kergejõustikuliidu (IAAF) vastu.

IAAF-i uuendatud reglemendi kohaselt Semenya-laadsed naissportlased, kellel on loomulikult kõrge testosterooni tase, seda kuuekuulise perioodi jooksul ravimite abil vähendama ning seejärel ülejäänud profisportlase karjääri jooksul testosterooni uuel tasemel hoidma. Vastasel juhul ei luba IAAF sportlastel enam rahvusvahelistel võistlustel osaleda. Alternatiivina lubab IAAF protseduuridest keeldunud naissportlastel võistelda meeste konkurentsis. Uus reegel hakkab kehtima tänavuse aasta 1. novembrist sportlastele, kes võistlevad 400 meetri kuni 1,6 km pikkustel distantsidel.

Semenya pöördus spordikohtusse, paludes CAS-il kuulutada nimetatud reeglistik ebaseaduslikuks ning keelata muudatuste kasutuselevõtt.

Pärast viiepäevast istungit arutas CAS-i kolmeliikmeline paneel Semenya kaebust ligi kuu aega ja otsustas, et IAAF-i reeglid on vajalikud, et tagada ausad võistlustingimused kõikidele. "Paneel leidis, et need reeglid on diskrimineerivad, kuid võttes arvesse osapoolte esitatud asitõendeid, on enamuse hinnangul selline diskrimineerimine vajalik, mõistlik ja proportsionaalne, et IAAF saaks saavutada oma eesmärgi ja säilitada naiste kergejõustiku rikkumatuse," seisis CAS-i 165-leheküljelises otsuses. "CAS-i paneel lükkas kaebuse enamuse häältega tagasi, kuna nõudleja ei suutnud selgeks teha, et IAAF-i reeglid on põhjendamatud."

See tähendab, et kui Semenya soovib rahvusvahelistel võistlustel võistelda, peab ta tarvitama ravimeid, et enda testosteroonitaset alandada.

"Mõnikord on parim reageerida ilma igasuguse reaktsiooniga," kirjutas Semenya CAS-i otsuse järel Twitterisse.

Semenya kaitsetiimi kuulunud sporditeadlane Ross Tucker on öelnud, et tema hinnangutel tähendab ravimite kasutamine seda, et Semenya ajad muutuvad umbes seitse sekundit kehvemaks.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: