Pisarais Johaug: ma pole süüdi, usaldasin sajaprotsendiliselt arsti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Therese Johaug puhkes pressikonverentsil pisaraisse.
Therese Johaug puhkes pressikonverentsil pisaraisse. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Norra suusatäht, olümpiavõitja ja seitsmekordne maailmameister Therese Johaug andis positiivse dopinguproovi.

Johaugi dopinguproov näitas keelatud aine, anaboolse steroidi klostebooli tarvitamist. Norra Suusaliit selgitas pressiteates, et keelatud aine sisaldus kreemis nimega Trofodermin, mida Johaug kasutas septembri alguses Itaalias koondiselaagris viibides, et ravida päikesepõletust huulel.

"Livignos laagris viibides võttis koondisearst Fredrik Bendiksen välja kaks Itaalia apteegist ostetud kreemi, mis on päikesepõletuse vastu, neist üks oli Trofodermin. Selle sama kreemi andis ta 4. septembri õhtul Johaugile. Ta küsis arstilt kinnitust, kas seda kreemi tohib tarvitada ja ega see sisalda keelatud aineid. Arst ei märganud, et kreem sisaldab klostebooli, mis on WADA keelatud ainete nimekirjas. Johaug tarvitas seda kreemi vastavalt arsti juhistele vahemikus 4.-15. septembrini," selgitas Norra Suusaliit.

16. septembril andis Johaug uriiniproovi, mis näitas keelatud aine tarvitamist. Johaug sai positiivsest proovist teada 4. oktoobril.

"Olen äärmiselt murtud, see on kirjeldamatu olukord," rääkis pisarais Johaug pressikonverentsil. "Pole sõnu, kirjeldamaks, kui raske mul on viimasel nädalal olnud. See on olnud mu elu raskeim nädal. Räägin kõik ära, mis täpselt juhtus. Istun sirge seljaga, sest mul pole juhtunus mingit süüd."

"Sain Fredrikult kreemi, et ravida katkiseid huuli. Paljud nägid, et mul oli huultega suur probleem. Küsisin Fredrikult, kas see kreem on dopingunimekirjas, ta vastas, et ei ole. Kasutasin seda vastavalt tema juhistele," rääkis Johaug. "Usaldasin teda täielikult. Mul polnud mingit põhjust, et teda mitte usaldada."

Johaug jätkas: "Kõik algas Seiser Almis. Seal oli väga soe ja kolmandal päeval sain päikesepiste ning põletasin enda alahuule ära. Mul olid huule peal suured lahtised haavad, mis tegid tohutult valu. Näiteks hakkas huul õhtusöögi ajal veritsema ja pidin salvrätikuga verejooksu peatama. Küsisin Fredrikult, mida peaksime tegema, sest mul oli tõeliselt valus."

NRK näitas ka Itaalias tehtud intervjuud Johaugiga, kus on näha tõsiseid haavu tema alahuulel. Foto: Ekraanitõmmis

Bendiksenil polnud sobivat kreemi kaasas ja seetõttu läks ta kohalikku apteeki ning tuli tagasi kahe erineva kreemiga. Neist esimest kasutas Johaug kaks päeva, kuid see ei mõjunud. Seetõttu otsustati proovida teist kreemi. "Usaldasin teda sada protsenti. Teadsin, et mina vastutan selle eest, mida ma tarvitan ja ma võtsin vastutuse, küsides enda arstilt, kes on spordimeditsiiniekspert, kas see on keelatud," selgitas Johaug. "Kavatsen võidelda ja kõikidele tõestada, et ma pole juhtunus süüdi."

Bendiksen kinnitas, et kõik Johaugi räägitu vastab sajaprotsendiliselt tõele, tema on juhtunus süüdi ning teatas seejärel, et astub ametist tagasi. "Olen otsustanud koheselt ametist lahkuda. See on väga kurb, see on suurepärane tiim, kellega koostööd teha, aga tunnen, et mul pole valikut," sõnas Bendiksen. "See puudutab mind väga sügavalt. See käib minu professionaalse uhkuse pihta ja mõjutab suhtlust sportlasega, keda ma väga austan."

Nii Johaugi A- kui B-proov olid positiivsed, kuid võistluskeeldu pole talle veel määratud. "Tänase seisuga pole tal võistluskeeldu. Kõik on veel nii värske ja uurimine alles käib, see võib võtta nädalaid, enne kui kõik selgeks saab," rääkis Norra Suusaliidu peasekretär Stein Opsal ajakirjanikele.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: