Riiber teenis 18-aastase vaheaja järel Norrale kulla, Ilves 43.

{{1551353760000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jarl Magnus Riiber Autor/allikas: AFP/Scanpix

Austrias Seefeldis jätkuvatel suusaalade maailmameistrivõistlustel pälvis karjääri esimese kuldmedali Jarl Magnus Riiber. Viimati võitis Norra kahevõistleja MM-i individuaaldistantsi 2001. aastal Lahtis, kui sellega sai hakkama Bjarte Engen Vik. Kristjan Ilves sai 43. koha, kaotades võitjale 4.07,1.

Kahevõistlejad läbisid 4x2,5 kilomeetrit ning avaringilt tulid liidritena numbrite 1 ja 3 alt startinud norralane Jarl Magnus Riiber ja austerlane Franz-Josef Rehrl. Seitsmeliikmeline lähim jälitajate grupp jäi liidritest maha 21 sekundiga. Ilves tuli avaringilt 37. positsioonil, kaotades Riiberile 2.09,1-ga.

Poolel võistlusmaal jätkas üksinda liidrina Riiber. 12 sekundit jäid maha austerlased Bernhard Gruber ja Rehrl ning jaapanlane Akito Watabe. Ilves läks teisele poolele võistlusmaale vastu 35. kohalt, kaotades liidrile 2.40.

Kolmandal ringil püüdis trio Riiberi kinni ning viimasele otsustavale ringile minnes oli neliku edu lähimate jälitajate Espen Björnstadi, Samuel Costa, Ilkka Herola, tiitlikaitsja Johannes Rydzeki ja Mario Seidli ees ligemale pool minutit. Ilves alustas otsustavat ringi 38. kohal, kaotades esimestele 3.01,1-ga.

Viimasel ringil läks raskeks Rehrlil ning ta jäi tõusu peal maha. Finišisirgele tuli liiderkolmik koos ning oma esimese maailmameistritiitli võitis ka hüppevoorus parimat minekut näidanud Riiber. Norralase võiduajaks märgiti protokolli 25.01,3. Teise koha sai üheksandalt kohalt startinud austerlane Gruber (+1,4) ja pronksmedali teenis Watabe (+4,6).

Esimesena jäi medalist ilma kolmandalt kohalt startinud Rehrl (+29,8). Viienda koha sai soomlane Herola, kes startis numbri alt 24 ning kuuendaks jäeti Björnstad (+41,4). Tiitlikaitsja Rydzek sõitis end 17 kohalt kaheksandaks (+53,8). Ilves jõudis finišisse 43. positsioonil, kaotades Riiberile neli minutit ja 7,1 sekundit.

"Väga raske on midagi öelda. Kogu see seisund on üks suur katastroof. Ilmselt oli see minu selle hooaja viimane sõit. Tunne on selline, et siin ei ole see hooaeg midagi teha enam," ütles Ilves võistluse järel Kanal 2-le. "Suhteliselt kiirelt lõi käes terava valu, aga kuna olen MM-il ja starti tulin, siis minu jaoks oli katkestamine mõeldamatu. Koht kohaks, aga siit on vaja nüüd korrektuurid teha ja tulevikku edasi vaadata."

Peale hüppevooru:

Keerulistes tuuleoludes peetud hüppevõistlusel oli Ilvese õhulennu pikkuseks 97,5 meetrit. See andis talle 111,7 punkti ja 29. koha. Proovivoorus sai Ilves kirja 102,5 meetrit ning 64,1 punkti, mis andsid talle 21. koha. 10-kilomeetrisele suusarajale stardib eestlane liidrist Jarl Magnus Riiberist hiljem üks minutit ja 30 sekundit.

Norralane hüppas 107 meetrit, mille eesti sai 135,6 punkti. Riiberist stardib kuus sekundit hiljem suusarajale kaasmaalane Espen Björnstad, kes hüppas 105 meetrit ja sai 134,1 punkti. Seitse sekundit peale Riiberit saab kolmandana rajale austerlane Franz-Josef Rehrl, kelle hüppe pikkuseks mõõdeti 106,5 meetrit ning mis andis 133,9 punkti.

Tiitlikaitsja Johannes Rydzek hüppas 100,5 meetrit ja sai 116,6 punkti. Suusarajale stardib sakslane 17. positsioonilt Riiberist hiljem üks minut ja 16 sekundit. Võistluse ajal kukkusid peale maandumist hoo pidurdamisel sulalume tõttu mitmed sportlased. Nende hulka kuulusid näiteks viienda koha pälvinud itaallane Samuel Costa (99,5 m; 130,8 p; +0.19) ja kaheksanda koha teeninud austerlane Bernhard Gruber (102 m; 130,2 p; +0.22).

"Pigem ei jäänud rahule, tuli väga keskmine hüpe. Enda üllatusmoment jäi saamata," ütles Ilves intervjuus Kanal 2-le. "Tuul keerutab, küll oli tagant, küll vastu. Keerulised olud, aga ma arvan, et mul oli okei." Võrreldes proovivooruga oli poom toodud kaks astet alla poole. "Läksin veidi rohkem tõukama, kui vaja. Seis on selline, et imehüppeid pole. Mul pole piisavalt enesekindlust, et võistlushüppel juurde panna. Enesekindlus on jäänud keerulisse hooaega, aga vaatamata kõigele tegin kõik, mis teha annab. Üks ala on veel ees. Päris keeruline saab olema, aga elu ei peagi lihtne olema."

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: