Sarma ralli võitsid Oliver Solberg ja Aaron Johnston

Sarma ralli 2019 võitjad Solberg ja Johnston
Sarma ralli 2019 võitjad Solberg ja Johnston Autor/allikas: Ray Põder

Laupäeval sõideti Lätis Gulbenes Eesti autoralli meistrivõistluste ja Estonian Junior Challenge teine etapp. Sarma rallile startis kokku 71 võistluspaari ning võistluspäeva jooksul sõideti kaheksa kiiruskatset ja läbiti 100,28 katsekilomeetrit. Võidu teenisid Oliver Solberg - Aaron Robert Johnston (VW Polo R5).

Kui jaanuaris sõidetud Aluksne rallil valitsesid ideaalsed talvetingimused, siis Sarma rallil ootasid tänu sulale võistlejaid hooaja ühed raskemad tingimused. Kohe avakatsest haarasid ohjad 2018. aasta Sarma ralli võitjad Nikolai Grjazin - Jaroslav Fjodorov (Škoda Fabia R5). Eestlastest alustasid võistlust kõige paremini Roland Murakas – Kalle Adler (Ford Fiesta Proto). Hooaja esimese stardi teinud mehed jäid venelastest maha 15,6 sekundiga. Järgmisel nädalal Rootsi rallil MM-debüüdi tegevad Grjazin – Fjodorov võitsid ka kaks järgenvat katset ning saabusid lõunapausile kindla liidrina. Nende edu Aluksne ralli võitnud duo Oliver Solberg - Aaron Robert Johnston (VW Polo R5) ees oli 39,9 ja poolakate Filip Nivette - Kamil Kozdroni (Škoda Fabia R5) ees 50,3 sekundit. Murakas – Adler kaotasid liidritele 53,6 sekundiga ning hoidsid endiselt neljandat kohta.

Liidrid jätkasid hästi ka peale hoolduspausi ning võitsid juba neljanda katse. Kui hommikul eksisid ralli pikimal katsel (17,24 km) ja kaotasid palju aega 2018. aasta Eesti meistrid Valerii Gorban – Sergei Larens (Mini Cooper WRC), siis teisel ringil, kui tingimused olid veelgi raskemad, oli Grjazin – Fjodorovi kord. Venelased sisenesid ühte kurvi liiga kiirelt, mille järel nende Škoda Fabia R5 põrkas mööda lumevalli ja tegi spinni. Liidrid said küll jätkata, kuid pidid mõne aja pärast üle kuumenenud mootori tõttu peatuma ning lumest auto esiosas puhastama, mis oli õhuvõtu blokeerinud. Katse lõppu jõuti ligi kolme minutilise kaotusega ning üldarvestuses kukuti kaheksandaks.

Ralli liidriteks tõusid Solberg – Johnston, kelle edu oli nüüd teiseks tõusnud Murakas – Adler ees 25,3 ja uue generatsiooni Ford Fiesta WRC-ga hooaja avastardi teinud Georg Gross – Raigo Mõlder ees 32 sekundit. Võistluse viimane katse sõideti õhtupimeduses ning see pakkus palju draamat, millesse olid kahjuks segatud ka Eesti võistlejad. Viimasele katsele teiselt kohalt startinud Murakas – Adler ning neljandat kohta hoidnud Egon Kaur – Silver Simm (Ford Fiesta Proto) finišisse ei jõudnud. Mõlema võistluspaari autosid tabas viimasel katsel tehniline rike.

Sarma ralli 2019 võit läks seega Oliver Solberg - Aaron Robert Johnstonile. Hooaja teise ralli võitnud Solberg – Johnstoni järel lõpetasid teisena Gross – Mõlder. Sarma ralli parimad eestlased jäid võitjatest maha minuti ja 24,9 sekundiga. Samad võistluspaarid olid parimad ka EMV1 klassis ehk absoluutarvestuses.

"Mõtlesime pikalt, et kas tulla talvel starti, aga kuna talv oli seni olnud nii hea, siis otsustasime tulla. Kahjuks oli asi talvest kaugel ning see ralli oli rohkem kannatamine. Ma ei teagi, kas ma oma karjääri jooksul nii rasketes tingimustes varem sõitnud olen. Enne rallit tegime veel testi, kus püsisid miinuskraadid ja lootus püsis, et ehk on nii ka Sarmas, kuid nii see polnud. Sõitsime mõistusega, et saaks teele pihta ja kuigi tingimused olid keerulised ja olukordi oli, siis liikusime ikkagi suhteliselt riskivabalt. Ma pole kunagi varem laia piikrehviga sõitnud ja sellistes oludes andis kitsas piik kindlasti kindlust juurde ja näha oli, et kes sellega sõitsid, olid ka kiiremad," võttis parima eestlasena Sarma ralli teisena lõpetanud Georg Gross võistluse kokku.

Kolmas koht rallil läks pikalt liidrikohta hoidnud Gryazin – Fedorovile, kes kaotasid lõpuks võitjatele minuti ja 51,2 sekundiga.

Solberg – Johnstonile kuulus esikoht ka EMV2 ehk N4 ja R5 arvestuses. EMV3 ehk kaheveoliste kuni 1600 ccm (R2,R1,A6) klassis ning Estonian Junior Challenge sarjas oli oodata põnevat heitlust Ken Torni ja Roland Poomi vahel. Ja olgugi, et lätlane Martinš Sesks ei osalenud Eesti meistrivõistluste arvestuses, siis jälgisid Torn ja Poom pingsalt ka tema katse aegasid, sest eeloleval nädalal on just need kolm meest Rootsis tegemas hooaja avastarti JWRC sarjas. Mõlemas eelmainitud klassis võtsid Sarma ralli võidu Ken Torn – Kauri Pannas (Ford Fiesta R2T), kuid Martinš Sesks - Krišjanis Caunest jäädi ralli kokkuvõttes maha 44,9 sekundiga.

"Sellega, et võitsin Estonian Junior Challenge arvestuses kümnest katsest üheksa võib rahule jääda, aga vaadates, kui kaugele ette jäi minust Sesks, siis arenguruumi veel on. Ralli avakatsel olid mul mõned küsimused auto osas, kuid veidi ka ise magasime veel. Eks nüüd Rootsis ole näha, kui oleme kõik M-Sport poolt ettevalmistatud autodega, et kuidas siis jõuvahekorrad on," sõnas Ken Torn Sarma ralli kokkuvõtteks.

Kümnest katsest üheksa võitnud Torn – Pannase järel said teise koha Roland Poom – Ken Järveoja (Ford Fiesta R2T), kes kaotasid võitjatele 39,1 sekundiga.
Kolmanda koha teenis Sarma rallil, Aluksne ralli klassivõitja Robert Virves (Ford Fiesta R2T), kelle kõrval istus seekord Rasmus Vesiloo. Kaotust Torn – Pannasele kogunes neil kümne katsega minut ja 32 sekundit.

EMV4 ehk rahvusliku rühma E12 neljaveoliste autode arvestuses hõivasid kõik pjedestaalikohad lõunanaabrid. Klassivõit võistluspaarile Emils Blums - Didzis Eglitis (Mitsubishi Lancer Evo IX). Ühe minuti ja 45,5 kaugusele jäid neist Ronalds Baldinš - Maris Kulšs (Mitsubishi Lancer Evo IX) ja 3.41,3 kaotasid Edgars Balodis - Lasma Tole (Mitsubishi Lancer Evo VIII). Parimate eestlastena said klassi neljanda koha Siim Liivamägi - Edvin Parisalu (Mitsubishi Lancer Evo VI).

EMV5 klassis ehk rahvusliku rühma E9 kaheveoliste kuni 1600 ccm mootoriga autode arvestuses teenisid hooaja teise ralli maksimumpunktid Klim Baikov - Andrei Klestžev (VAZ 2015). Klassi teised olid Kristo Laadre - Andres Lichtfeldt (Toyota Starlet), kes kaotasid idanaabritele 11.39,2. Rohkem võistluspaare EMV5 klassis finišisse ei jõudnud.

Kaheveoliste klassis EMV6, kus võisteldakse esiveoliste autodega, mille mootorimaht on vahemikus 1600-2000 ccm, võitsid Sarma ralli Karel Tölp - Jan Nõlvak (Honda Civic Type-R). Klassi teised olid Kristo Subi - Allan Birjukov (Honda Civic Type-R), kes jäid võitjatest 16,7 sekundi kaugusele. Kolmas koht lätlastele Janis Cielens - Salvis Rambolsile (VW Golf II), kaotust kogunes üks minut ja 38,6 sekundit.

EMV7 ehk tagaveoliste rahvuslikus rühmas E11, kus võisteldakse autodega, mille mootori maht on üle 2000 ccm, kuulus eestlastele teist rallit järjest kolmikvõit.
Sarma ralli parimad olid Lembit Soe – Kalle Ahu (Toyota Starlet), kelle edu Marko Ringenberg – Allar Heina (BMW M3) ees oli 2.28,4 ja Kristjan Purje - Margus Jõerand (BMW Compact) ees +20.16,4.

Eesti autoralli meistrivõistlused ja Estonian Junior Challenge sari jätkuvad mais, kui 10.-11. maini sõidetakse Tallinna ralli.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: