Sky lahkumine rattaspordist on asjade loomulik käik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Team Sky ratturid tänavusel Tour de France'il
Team Sky ratturid tänavusel Tour de France'il Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Möödunud nädala suurim uudis rattapordimaailmast oli kahtlemata see, et Briti telekommunikatsiooniettevõte Sky lõpetab 2019. aasta hooaja lõpus endale kuuluva samanimelise rattatiimi, Team Sky, toetamise. Ühtlasi täitub eesseisva hooaja lõpus meeskonna kümnes tegevusaasta sama nime ja struktuuri all. Teadaanne lõi rattaringkondades laineid ning ühtmoodi palju oli neid, keda uudis üllatas, kui ka inimesi, kelle jaoks oli tegemist loomuliku asjade käiguna.

Team Sky loodi 2009. aasta lõpus Sir Dave Brailsfordi eestvedamisel ning algusest peale, nagu alati, käidi välja ambitsioonikad eesmärgid. Tiimi peamiseks sihiks sai viie aastaga Tour de France'i võiduni jõudmine Briti ratturiga. Toonane Suurbritannia rattaspordi seis oli loomulikult suurepärane – Mark Cavendish oli maailma sprindikuningas ja Suurbritannia trekikoondis oli aasta varem Pekingi olümpial puhta töö teinud. Nende kahe rahvusliku uhkuse kõrval haigutas tühimik tuurisõitjate seas ning Pekingisse löömatu trekikoondise viinud rattageenius Brailsford sai ülesandeks ehitada maailma parim maanteetiim. Bradley Wigginsi neljas koht 2009. aasta Touril oli paljulubav ning kõrgete eesmärkide nimel hakati tööd tegema.Team Sky ratturid 2010. aastal sõitmas Itaalia velotuuril 33 km pikkust meeskonnasõitu. Bradley Wiggins sõitmas valges, Inglismaa meistrivärvides Autor: AFP/Scanpix

Brailsford lubas, et tiim hakkab sportlastele lähenema täiesti teistmoodi kui seda varasemalt tehtud oli. Rattur ei olnud enam vaikne kuuletuja ega pelgalt ettur lahinguväljal. Sportlane asetati kesksesse rolli ning tema soove ja vajadusi kuulati ülima tähelepanelikkusega. Algas teaduspõhine ajastu rattaspordis. Brailsford otsis kõikvõimalikke lahendusi ratturite sooritusvõime parandamiseks ning ei jätnud ühtegi nurgatagust uurimata. Nii sai iga sportlane endale sobiva madratsi ja padja, mida hotellist hotelli kaasas kanti. Nii viidi võimsusanduriga treenimine ja võistlemine täiesti uuele tasemele ning võistluste eel ja järel hakati rattapukkidel korralikku soojendust ja lõdvestust tegema. Esialgu kergitati Sky rattureid vaadates kulmu, ent tänaseks on selline lähenemine saanud tavapäraseks võistlusrutiiniks enamikule profiklubidest.

Tuleme tagasi tiimi loomise ajal püstitatud keskse eesmärgi juurde. Vahetult enne Londoni olümpiamänge 2012. aasta juulis seisab Bradley Wiggins kollases särgis Champs Elysees'l ja tõstab pea kohale Tour de France'i võitjakarika.

Bradley Wigginsist sai 2012. aastal esimene Briti rattur, kes on võitnud Tour de France'i Autor: Reuters/Scanpix

Mõned nädalad hiljem lisab Wiggins oma auhinnakappi ka temposõidu olümpiakulla ning ta lüüakse rüütliks. Oma neljanda tegevusaasta lõpuks oli Team Sky Suurbritanniale kinkinud kaks Tour de France'i tiitlit kahe kohaliku ratturiga. Vahepeal on palju vett merre voolanud ning tänaseks on kolm Briti ratturit võitnud kuus Tour de France'i. Kõik kolm – Wiggins, Chris Froome ja Geraint Thomas – tegid seda Team Sky särgis. Kas meeskond on oma eesmärgi täinud? Numbrid räägivad enda eest.

Team Sky suurtuuride võidud:
2012 Tour de France - Bradley Wiggins
2013 Tour de France - Chris Froome
2015 Tour de France - Chris Froome
2016 Tour de France - Chris Froome
2017 Tour de France - Chris Froome
2017 Vuelta a Espańa - Chris Froome
2018 Giro d'Italia - Chris Froome
2018 Tour de France - Thomas Geraint

Team Sky võidud kokku (2010-2018):

Sky on rattapordis olnud kauem kui paljud teised suurtoetajad. Tihtipeale on tippklubide nimisponsorid rattaspordi juures ligi viis aastat ning otsustavad seejärel investeeringud mujale suunata. Selles valguses on Sky tõusnud suurtoetaja etaloniks, millele teised seni vastata pole suutnud. Küll aga on rattaspordi toetamine kõrgel tasemel suurepärane võimalus turundamiseks. Rattaspordi tippvõistluseid jälgivad sajad miljonid inimesed üle maailma, samal ajal kui ühe tippjalgpalluri palgaraha eest saaks ülal pidada mitut Team Sky'd. Suure tuntuse ja eduga kaasnevad ka kahtlustused ning eriti viimastel aastatel Wigginsit ja Froome'i saatnud dopingulood on tiimi mainele jätnud oma pitseri. Lisaks vahetas märkimisväärne osa Sky ettevõttest paari kuu eest omanikku. Olukorras, kus enam palju pole võita ja palju rohkem on kaotada, tundub Sky lahkumine rattaspordist strateegiliselt mõistetava otsusena.

Chris Froome on võitnud neli korda Tour de France'i ja pälvinud esimese ratturina sellel sajandil kolmel järjestikusel suurtuuril (Itaalia, Prantsuse ja Hispaania) esikoha Autor: AFP/Scanpix

Brailsford kinnitas, et lahkumisuudis ei ole tiimi lõpp ning kuni järgmise Tourini tehakse kõvasti tööd meeskonna tuleviku kindlustamise nimel. Ka praegused tiimi reklaamnäod Froome ja Thomas on veendunud, et meeskonna toetamine oleks suurepärane investeering mistahes ettevõttele. Suurtuuride kontekstis tuleb nende suurte sõnadega nõustuda – suurepärased tulemused on peaaegu garanteeritud. Küll aga ei ole Tanel Kangerti uue tööandja EF Education First'i näitel rattaspordis midagi kindlat. Selle tiimi pealik Jonathan Vaughters on korduvalt viimasel sekundil trammi alt välja tulnud ja meeskonna hukust päästnud. Samuti on 2018. aastal konkurentsitult kõige rohkem võite kogunud tiim Quickstep pidanud püksirihma pingutama, sest Quick Step Floors'i tagasitõmbumisel ei ole samaväärset nimisponsorit suudetud leida. Arvestades, et Team Sky kasutuses on rattamaailma kõige paksem rahakott (aastas 35 miljonit naela), on Brailsfordi hambusse sattunud paras pähkel. Nagu kinnitavad mitmed eksperdid, ei ole sellises suurusjärgus sponsorluse leidmine lihtne. Samal ajal on Briti rattaspordi suurimatest väljakutsetest suurimad edulood vorminud just Brailsford.

Geraint Thomas tõusis tänavu kolmanda Briti ratturina Tour de France'i pjedestaali kõrgeimale astmele Autor: AFP/Scanpix

Tihti on seltskondades palju vastakaid arvamusi lauale toonud Team Sky sõidustiil, strateegia ja metoodika. Palju on öeldud, et Sky on tapnud rattaspordi mängulisuse ja ettearvatamatuse. Teisalt on olulisim see, mida näeme hiljem võistlusprotokollist ja ajalehtede esikaantel. Eelnevast sõltumata tuleb aga kõigil nõustuda: Team Sky on tipptasemel rattasõitu oluliselt muutnud mitmetes aspektides ja lubatud teistsugusest lähenemisest on meeskond kahtlemata kinni pidanud. Nii ütles ka viimase aja parimaid tuurisõitjaid Alberto Contador, et just Team Sky sundis teda varasemast veelgi rohkem pingutama, sest senisele tasemele jäämine ei oleks enam piisavat konkurentsivõimet taganud. Tänaseks on Briti meeskond oluliselt muutnud ka teiste tiimide lähenemist ja kahtlemata on rattasporti toodud aspekte, mis jäävad sõltumata Team Sky saatusest jalgrattavõistluseid pikkadeks aastateks ilmestama. On selge, et tiimi noorele eale vaatamata on rattasporti antud võimas pärand, mille kordamine oleks auasi igaühele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: