Suusaliidu president: maailma tipp on sama kaugel kui varem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

November liigub tasapisi lõpu suunas ja talialade MK-sarjad on saanud täishoo sisse. Selle puhul käis ETV Spordisaate stuudios vestlemas suusaliidu president Andreas Laane.

Kuivõrd hooaja alguse tulemused Rukal annavad põhjust küsida, miks maailma paremik on meist jätkuvalt kaugel? Ainus positiivne üllatus oli Artti Aigro.

Ütleme nii, et maailma tipp on sama kaugel kui enne. Kui eraldi vaadata, siis Kristjan Ilvesel läks terve nädal natukene aia taha. Ta läks Rukale ette valmistama, lootis seal mäele hüppama pääseda, ei saanud ja keerulistes oludes üks hüpe välja ei tulnud ja praeguseks tuleb vaadata juba Lillehammeri suunas ja seal siis näeme, mis vormis Kristjan praegu tegelikult on. Suusatajad on minu arusaamist mööda see aasta teistmoodi ettevalmistunud ja selgelt on fookuses Seefeld (linn, kus toimub suusatajate MM - toim.) ja Otepää MK-etapp. Meie tase on selline, et kogu hooaja ei jõua vormis olla ehk loodame siiralt, et ettevalmistused on head ja õiged tulemused tulevad siis, kui on sportlaste jaoks olulised võisltused. Esimene kord siis jaanuari keskel ja teine kord veebruari lõpus. Suusahüppajate puhul vastupidi. me ei oodanud nii häid tulemusi üldse ja Artti Aigro oli väga tubli

Kui palju suudab suusaliit kaasa aidata sportlaste tegemistele ja millisel tasemel on see tänavu?

Me panustame omajagu noortesse ja juunioritesse, kes on saanud hea ettevalmistuse, käinud välislaagrites ja eks tippudega ongi keeruline. Me otsime erasponsoreid ja neid rõõmustab vaid väga hea tulemus. Konkureerime teiste aladega. Kristjani ja Kellyga on lihtsam sponsoritega rääkida, teistega vähe keerulisem. Aga suusaliit täna tagab selle, et meil järelkasvul on, kuhu püüelda, on kus võistelda ja kui tuleb edu, siis on ka rohkem toetajaid.

Team Haanja eelarve on ligi pool miljonit eurot. Kui suures summas suusaliit meie murdmaa paremikku toetab? Kui palju teiste alade alade tegemistesse panustab?

Team Haanjal on olnud igal aastal umbes sarnane eelarve ja me see aasta tegime pakkumise neile. Mulle ei meeldi väga palju rahast rääkida, aga tegime neile pakkumise, mis oli kümnetes tuhandetes eurodes ja ei jõudnud kokkuleppele. Ma arvan, et mis on olnud see on olnud. Omal ajal on palju aidatud ja tänagi nii palju, kui me suudame, aitame, aga see lihtne ei ole, kui parimad sportlased on maailma edetabelis 60. kohal umbes. Keeruline on. Team Haanja on iseenesest tubli ja toimetab hästi.

Millised on suusaliidu suhted Team Haanjaga? Kuidas see koostöö on üles ehitatud?

Ma arvan, et see on pragmaatiline. Erinevad põhjused on siin, miks on vaieldud. Enamasti on see emotsionaalne vaidlemine. Emotsioonidest on raske üle saada. Teeme koostööd, mis võiks olla alati parem, aga meil on uus suusaliidu juhatus ja meie suhted jälle soojenevad natukene üles.

Näiteks Kristjan Ilvese kõik rahad käivad läbi suusaliidu ja alajuht otsib Kristjanile finantseerimist. Ta ise loomulikult hästi suhtleb meeldiva inimesena inimestega eraldi, aga reaalses elus on see alaliidu leitud raha.

Jaanuaris toimuvad Otepääl nii kahevõistluse kui ka murdmaasuusatamise MK-etapid. Mis nende õnnestumiseks on vaja suusaliidu vaatenurgast?

Õnnestuma peab kaks asja: inimesed tulevad emotsiooni kogema. Kui me räägime esimesest asjast ehk kahevõistlusest, siis ma arvan, et on kaks asja, mida vaadata. Esimene see, et kahevõistluse MK-d ei ole Otepääl kunagi varem olnud. See on väga vahva ja soovitan kõigil kohale tulla ja vaadata, kuidas see hüppamine välja näeb. Ning loodame, et Ilves teeb tulemuse, mis meie spordisõbrale korda läheb. Murdmaa puhul on kõigi eelduste kohal kõik maailma tipud kohal. Meil sõidetakse täpselt samu distantse, mis MM-il ehk suure tõenäosusega on see teatud koondistele katsevõistlusteks. Ma arvan, et see on juba teatud väärtus omaette. Ja ma olen täitsa veendunud, et meie sprinterid on võimelised tegema oluliselt paremad tulemused kodus kui Rukal.

Millist eesmärki kodused MK-etapid pikemas perspektiivis võiksid kanda?

Eks ta annab seda, et pildis olemine on tähtis. Ta annab võimaluse kohalikel toetajatel, kelle najal kogu see sport on, kogeda toetuse saamise emotsiooni ja hea tulemuse emotsiooni. Meie eesmärk on see, et toimuks üks super nädalavahetus, umbes nagu Rukal oli, et kahevõistlus ja murdmaa on ühe nädalavahetuse peal. Selleks on vaja korda saada on valgustus, mis peaks saama korda selle aasta sügisel ja sealt edasi ühe hooga tehtud. Korralduslikult annab meeletu efekti lumetootmise ja kulude poole pealt. Seda me taga ajame.

Toimetaja: Liisi Rist

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: