Hanson vehklemisliidu juhatusest: korruptsiooninähte leida on vägivaldne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Bizzi/Trifiletti

Eesti vehklemises lahvatas esmaspäeval suur tüli, kui vehklemisliidu juhatus otsustas, et värske Euroopa meister Katrina Lehis pääseb juulis peetavale MM-ile ning koondisest jääb välja kümnekordne tiitlivõistluste medalist Erika Kirpu. Koondise moodustamisest tekkinud suurt tüli käis Vikerraadio "Vikerhommikus" selgitamas vehklemisliidu president Margus Hanson.

Alaliidu reglement oli selline, et tiitlivõistlustele pääsevad kolm paremat edetabeli alusel ja neljanda liikme nimetavad treenerid, kes valisid Irina Embrichi. Enne Euroopa meistrivõistlusi aga otsustas juhatus saata EM-ile ka Lehise.

"See otsus sündis tuliste vaidluste tulemusena. Juhatuse liikmetele tundus, et Katrina Lehis võiks olla sellises heas kasvavas hoos, et talle tuleks anda võimalus tiitlivõistlustel ennast näidata. Ta ei ole saanud terve aasta vältel ühtlaselt kohapunkte koguda, kuivõrd ta oli lapsepuhkuselt ja on napilt üle aastase lapse kõrvalt vehklemisega taas alustanud," selgitas Hanson Vikerraadios. "Ja tõepoolest, me laiendasime neid reegleid, moodustasime kaks võistkonda – individuaalvõistluseks ühe võistkonna, kus Katrina Lehis oli sees, ja võistkonnavõistluseks jäi see võistkond, mida olid ka treenerid pakkunud. Aga, nagu teame lähiajaloost, see tõi edu ja viis medalit tiitlivõistluselt Eesti vehklejatele tuli."

Selle otsusega astus juhatus siiski üle pikalt kokku lepitud reeglitest ja Kirpu viitas ka sellele, et juhatuses on Lehisele väga lähedal seisvaid inimesi. Kas seal on korruptsioonimaiku? "Seda kindlasti ei ole. Vehklemisringkond on suhteliselt kompaktne ja juhatuse liikmed on valitud klubide poolt. Tahaks küll loota, et kõik juhatuse liikmed oma otsuseid tehes lähtuvad vehklemise kui terviku arenguhuvidest. Mingisuguseid korruptsiooninähte leida on vägivaldne või ei ole võimalik," ütles Hanson. "Fakt on see, et meil on viis väga head vehklejat ja Katrina Lehise triumf Euroopa meistrivõistlustel lõi väga totra olukorra, kuidas need neli kohta jagada viie väga hea sportlase vahel. Euroopa meistrivõistlustel osales viis sportlast ja kui nüüd ka seda viimast otsust tegime, siis ühe võimalusena olnuks ka see, et saata viis sportlast."

Miks seda võimalust siis ei kasutatud? "See leidis ka kõva kriitikat, eeskätt naiskonna ja treenerite poolt. Ka viimasel koosolekul, kus MM-i koondist arutasime, oli meil eksperdina ja viimase spetsialisti arvamuse andjana peatreener Kaido Kaaberma. Küsisime, mitu sportlast oleks mõistlik juhatusel MM-i koondisesse arvata ja tema kindel seisukoht oli, et need, kes on võistkonnavõistlusel, peavad saama ka individuaalvõistlusel võistelda, n-ö lahti vehelda ja saaliga tutvuda. Juhatus tema eksperdiarvamust kindlasti arvestab ja ka otsustas neli sportlast saata," selgitas Hanson.

Kirpu avaldas sotsiaalmeedias teie saadetud kirja, et ta võib sisuliselt arvestada kohaga MM-il. Kas tunnistate, et selle kirja saatmine oli viga? "Ma ütleksin, et võib-olla võib välja lugeda seda, et ta võib arvestada, aga see kiri oli saadetud sellise küsimuse peale, et kas punktide kogumine käib nüüd edasi," põhjendas Hanson. "Varem oli kokku lepitud, et peale Dubai etappi lõpeb edetabelipunktide kogumine ära. Ja selle kirja sisu oli, et lisakulutusi sõitudeks mingitele turniiridele… ja ka Euroopa võistluste punkte ei arvestata ja viimasel koosolekul meil punktitabel ees ei olnud, kui tegime otsuse saata kolm Euroopa meistrivõistluste medalisti maailmameistrivõistlustele."

Ehk Kirpu sai kirjast valesti aru? "Tol hetkel, kui seda kirja kirjutati, oli selle eesmärk hoopis teine," kinnitas Hanson. "See oli see, et ei ole mõtet hakata ilmaasjata raha raiskama selleks, et sõita võistlustele, kuna neid punkte, mis võiks olla saadaval või kogutakse peale Dubai MK-etappi, arvesse ei lähe ja ei ole ka läinud."

Arvestades vehklemises toimuvaid tülisid, kas te alaliidu presidendina peaksite äkki mõtlema tagasiastumise peale? "Mina olen selle ala juures presidendina viimased viis aastat või natuke rohkem. Olen aru saanud, et need, kes on tänased tipud ja on ala juures olnud pikemat aega, probleemid pole tekkinud mitte ainult viimasel ajal. Usun, et see ongi selle eduka spordiala paratamatu osa, siin teatud konfliktid käivad kaasas," nentis Hanson.

Ehk siis ei ole mõelnud tagasiastumisele? "Kui see aitaks kuidagi lahendada neid probleeme, siis tõenäoliselt mina see punn siin ees küll ei oleks, aga ma näen, et need probleemid ei ole ainult minu või ühe inimese või ka juhatuse tekitatud, vaid need on sügavamad," sõnas Hanson.

Kuidas siis lepitust leida? "Hetkeseisuga on otsused tehtud ja elu läheb edasi. Eks me näe, kuidas MM-il läheb," lausus Hanson. "Loodetavasti need otsused, mida juhatus on MM-iga seoses teinud, toovad meie sportlastele ka häid tulemusi. Ehkki vehklemine on selline ala, kus garantiid ei ole. Seda on näidanud ka eelnevad aastad, et igalt tiitlivõistluselt medaliga tagasi ei tulda."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: