Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lisaks 300 teletunnile analüüsib Urmas Vaino jalgpalli MM-i inimlikku poolt

Urmas Vaino võtab jalgpalli MMi ajal hilisõhtuti iga mängupäeva kokku.
Urmas Vaino võtab jalgpalli MMi ajal hilisõhtuti iga mängupäeva kokku. Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR, kollaaž: Anette Parksepp/ERR

Neljapäeval algavad jalgpalli maailmameistrivõistlused, mis jõuavad televaatajateni suuremalt kui kunagi varem: ERR-i telekanalid näitavad kuu aja jooksul üle 300 tunni palliveeretamist. Mänge saadab senisest suurem jalgpallistuudio ning mängupäevad võtab õhtuti kokku Urmas Vaino, kes analüüsib spordisõpradega mängude emotsionaalset ja inimlikku poolt.

Seekordne jalgpalli MM on erisugune ainuüksi selle poolest, et kunagi varem pole see toimunud Eestile nii lähedal – naaberriigis Venemaal, märkis ERR-i spordiuudiste juht Rivo Saarna. Kunagi varem pole aga ka ERR üritust nii ulatuslikult kajastanud: näitamisele tulevad kõik 64 mängu ETV ja ETV2 kanalitel ning venekeelse kommentaariga telekanalil ETV+.

Rivo Saarna räägib, mida võivad jalgpallisõbrad kuu aja jooksul ERRi kanalitest oodata ja näha. Video: Siim Lõvi/ERR.

Aet Süvari, Alvar Tiisleri ja Tarmo Tiisleri juhtimisel saavad kõik mängud põhjalikult läbi analüüsitud otsestuudios – nii mängude eel, vahel kui järel. "Jalgpallistuudiosse oleme toonud parimad jalgpallieksperdid, kes meil Eestis võtta on, valdavalt endised koondise taustaga jalgpallurid, kõik väga tuntud inimesed, näiteks Mart Poom, Indrek Zelinski ja Marek Lemsalu," avas Saarna.

Kella üheteistkümne paiku õhtul teeb mängupäevast kokkuvõtte ajakirjanik Urmas Vaino: selles saates tulevad arutlusele kõik päeva mängud, mida võib ühtekokku olla kuni neli. "Loomulikult inimene ei jõua kõiki ära vaadata, sest suvi tahab elamist, tööd tahavad tegemist, raamatukogudes on tohutus koguses raamatuid, mis vajavad läbi lugemist ja siis me pakime lihtsalt sellesama päeva väikeste paladena kokku olulisematest punktidest ja jutustame päeva jooksul toimunu õhtul ära," selgitas Vaino.

Kui jalgpallistuudio keskendub enam mängutehnilistele aspektidele, siis päeva kokkuvõte heidab mängudele emotsionaalsema ja inimlikuma pilgu: "Otsest matši analüüsi kui sellist me tegema ei hakka, sest see kõik on päeval juba olnud. Hilisõhtul on pigem tunded, emotsioonid kodumaises suveöös."

Urmas Vaino räägib, mida tasub oodata jalgpalli MMilt, mida oodata mängupäeva kokkuvõtvalt saatelt ja millal ta ise viimati jalgpalli mängis. Video: Siim Lõvi/ERR.

Vainoga koos analüüsivad mänge inimesed, kes on moel või teisel jalgpalliga seotud, kuid pole tingimata jalgpallurid. "Kolleegidest on lubanud tulla Taavi Libe, kelle vasak tuiksoon sporti tuksubki, parema käe ühiskondlike teemade kõrval. Sten Teppan — täpselt samasugune mees," tõi Vaino näiteid, jättes ülejäänud külalised siiski avastamisrõõmuks.

Iga mängupäeva õhtul loositakse ühele televaatajale maailmameistrivõistluste ametlik jalgpall — selleks tuleb arvata õigesti, mitmendal minutil lüüakse päeva viimases mängus esimene värav.

Inimlik pool ja legendaarsed vastasseisud

Vainole pakub jalgpallist rääkimine suurt rõõmu, olgugi et eestlased on teda viimasel ajal harjunud nägema pigem poliitiliste ja päevakajateemade vedajana saates "Suud puhtaks". "Eesti inimene võib-olla mäletab ka seda aega, kui ma "Terevisioonis" olin ja iga kord, kui seal "sport" öeldi, läksid mul silmad pahempidi pähe," naljatles Vaino, kes on mitukümmend aastat olnud hasartne klubijalgpalli jälgija.

Jalgpalli MM-il tekitab temas enim elevust inimlik pool. "Kui mõelda, et see on kahe maailma tippmängija tõenäoliselt viimane maailmameistrivõistluste turniir — pean silmas Ronaldot ja Messit —, siis juba see iseenesest on põnev. Aga alati on minu jaoks põnev ka see, kes on noormängijad. Või kes on end juba tõestanud, aga mitte suurturniiridel – prantslastest [Kylian] Mbappé, näiteks. Väga ootan, kuidas tal läheb!" oli Vaino ootusärev.

Saarna ootab MM-ilt legendaarseid vastasseise, mida on tema sõnul alagrupi faasis omajagu, näiteks Hispaania versus Portugal, Argentiina versus Island, Mehhiko versus Saksamaa, Inglismaa versus Belgia. "Need on alagrupimängude tõelised maiuspalad," lausus spordiuudiste juht.

Lisaks telesaadetele hoiavad spordisõpru suurvõistlusega kursis ERR-i tele- ja raadiouudised ning operatiivset infot saab portaalist sport.err.ee, kus on eraldi jalgpalli MM-i rubriik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: