2018. aasta MM-finaalturniiri staadionid

2018. aasta MM-i võõrustavad Venemaal 11 linna 12 staadionil.
2018. aasta MM-i võõrustavad Venemaal 11 linna 12 staadionil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

2018. aasta MM-i võõrustavad Venemaal 11 linna 12 staadionil. Nii avamäng kui ka finaal peetakse Moskvas Lužniki staadionil, mis on ka suurima mahutavusega (81 000 istekohta) võistluspaik.

Väikseim staadion tänavusel turniiril on Kaliningradis, mahutades 35 212 inimest. Enim matše võõrustavad kaks suuremat staadionit – Lužniki ja Krestovski staadion Peterburis. Mõlemad võõrustavat seitset matši.

Lužniki staadion Autor: TASS/Scanpix

Lužniki staadion

Asukoht: Moskva
Mahutavus: 81 000
Avamisaasta: 1956, viimati renoveeriti 2017 

Lužniki staadion ehitati 1956. aasta spartakiaadiks. 1980. aastal oli see Moskva olümpiamängude peastaadion, kus toimusid lisaks võistlustele ka nii ava- kui lõputseremoonia. 1999. aastal peeti Lužniki staadionil UEFA Cupi finaalmäng ning 2008. aastal Meistrite liiga finaal, 2013. aastal oli seal kergejõustiku MM.

Lužniki on tänavuse MM-i peastaadion, kus mängitakse 15. juulil ka finaal. Lisaks peetakse seal neli alagrupimängu (Venemaa – Saudi Araabia, Saksamaa – Mehhiko, Portugal – Maroko, Taani – Prantsusmaa), üks kaheksandikfinaal ning üks poolfinaalidest.

Otkrõtije Arena Autor: Sputnik/Scanpix

Otkrõtije Arena 

Asukoht: Moskva
Mahutavus: 45 360
Avamisaasta: 2014 

Otkrõtije Arena on Moskva Spartaki kodustaadion. 2017. aastal peeti seal maailmajagude karikaturniiri kolm alagrupimängu ja kolmanda koha kohtumine.

Tänavusel MM-il peetakse Otkrõtije Arenal neli alagrupimängu (Argentina – Island, Poola – Senegal, Belgia – Tuneesia, Serbia – Brasiilia) ja üks kaheksandikfinaal.

Krestovski staadion Autor: TASS/Scanpix

Krestovski staadion 

Asukoht: Peterburi
Mahutavus: 68 134
Avamisaasta: 2017 

Staadioni avamine oli algselt kavandatud 2008. aasta detsembriks, seejärel 2011. aastal ning pärast veel mitmeid muudatusi avati see lõpuks 2017. aastal Venemaal toimunud maailmajagude karikaturniiriks. Mullu maikuise seisuga oli staadioniehitus 518% hilinenud ja 548% üle eelarve. Ehitus läks maksma 1,1 miljardit dollarit, seda peetakse kalleimaks staadioniks, mis eales ehitatud.

Krestovski staadionil oli ka mullune maailmajagude karikaturniiri finaal, kus Saksamaa alistas Tšiili.

Tänavusel MM-il võõrustab Krestovski staadion nelja alagrupimängu (Maroko – Iraan, Venemaa – Egiptus, Brasiilia – Costa Rica, Nigeeria – Argentina), üht kaheksandikfinaali, üht poolfinaalidest ning kolmanda koha mängu.

Kaliningradi staadion Autor: TASS/Scanpix

Kaliningradi staadion 

Asukoht: Kaliningrad
Mahutavus: 35 212
Avamisaasta: 2018 

Staadionist saab Kaliningradi Baltika kodustaadion, seetõttu kannab see ka nime Arena Baltika. Staadion asub vaid 45 km kaugusel Poola piirist, seega on see tänavuse MM-i lähim staadion Euroopa Liidule ja Schengeni viisapiirkonnale. Ühtlasi on see kogu MM-i väikseima mahutavusega staadion.

Kaliningradis peetakse neli alagrupimängu: Horvaatia – Nigeeria, Serbia – Šveits, Hispaania – Maroko ning Inglismaa – Belgia.

Kaasan Arena Autor: AFP/Scanpix

Kaasan Arena 

Asukoht: Kaasan
Mahutavus: 45 379
Avamisaasta: 2013 

Kaasani staadion võõrustas 2013. aasta suveuniversiaadi ava- ja lõputseremooniaid ning 2017. aasta jalgpalli maailmajagude karikaturniiri kohtumisi. See on Kaasani Rubiini kodustaadion.

Tänavusel MM-il peetakse seal neli alagrupimängu (Prantsusmaa – Austraalia, Iraan – Hispaania, Poola – Kolumbia, Lõuna-Korea – Saksamaa), üks kaheksandikfinaal ning üks veerandfinaal.

Nižni Novgorodi staadion Autor: Reuters/Scanpix

Nižni Novgorodi staadion 

Asukoht: Nižni Novgorod
Mahutavus: 44 899
Avamisaasta: 2017 

Sellest saab Nižni Novgorodi Olimpijetsi kodustaadion. MM-il peetakse seal neli alagrupimängu (Rootsi – Lõuna-Korea, Argentina – Horvaatia, Inglismaa – Panama, Šveits – Costa Rica), üks kaheksandikfinaal ning üks veerandfinaal.

Kosmos Arena Autor: AFP/Scanpix

Kosmos Arena

Asukoht: Samaara
Mahutavus: 44 918
Avamisaasta: 2017 

Sellest saab Samaara Krõlja Sovetovi uus kodustaadion. Tänavusel MM-il peetakse seal neli alagrupimängu (Costa Rica – Šveits, Taani – Austraalia, Uruguay – Venemaa, Senegal – Kolumbia), üks kaheksandikfinaal ning üks finaal.

Mordovia Arena Autor: TASS/Scanpix

Mordovia Arena 

Asukoht: Saransk
Mahutavus: 44 442
Avamisaasta: 2018 

Staadion ehitati nii suureks vaid MM-i tõttu, pärast finaalturniiri lõppu lammutatakse ajutised tribüünid ära ja mahutavus jääb siis 25 000. MM-il peetakse seal neli alagrupimängu: Peruu – Taani, Kolumbia – Jaapan, Iraan – Portugal ning Panama – Tuneesia.

Rostov Arena Autor: Reuters/Scanpix

Rostov Arena

Asukoht: Rostov Doni ääres
Mahutavus: 45 000
Avamisaasta: 2017 

Sellest saab 2014. aasta Venemaa karikavõitja FC Rostovi uus kodustaadion. MM-il võõrustab Rostov nelja alagrupimängu (Brasiilia – Šveits, Uruguay – Saudi Araabia, Lõuna-Korea – Mehhiko, Island – Horvaatia) ning üht kaheksandikfinaali.

Fišti olümpiastaadion Autor: AFP/Scanpix

Fišti olümpiastaadion 

Asukoht: Sotši
Mahutavus: 47 659
Avamisaasta: 2013 

2014. aasta Sotši olümpiamängude staadion, kus peeti nii ava- kui lõputseremoonia. Mullu mängiti seal ka maailmajagude karikaturniiri mänge. Tänavusel MM-il on seal neli alagrupimängu (Portugal – Hispaania, Belgia – Panama, Saksamaa – Rootsi, Austraalia – Peruu), üks kaheksandikfinaal ning üks veerandfinaal.

Volgograd Arena Autor: Sipa USA/Scanpix

Volgograd Arena 

Asukoht: Volgograd
Mahutavus: 45 568
Avamisaasta: 2017 

Staadion ehitati mahalammutatud keskstaadioni asemele ning sellest saab Volgogradi Rotori kodustaadion. Tänavusel MM-il mängitakse seal neli alagrupikohtumist: Tuneesia – Inglismaa, Nigeeria – Island, Saudi Araabia – Egiptus ning Jaapan – Poola.

Jekaterinburgi staadion Autor: AFP/Scanpix

Jekaterinburgi keskstaadion 

Asukoht: Jekaterinburg
Mahutavus: 35 696
Avamisaasta: 1957, viimati renoveeritud 2017 

Kõige idapoolsem staadion tänavusel MM-il. Finaalturniiri ajal on mahutavus küll üle 35 000 inimese, kuid 12 000 on ajutist istekohta, mis pärast MM-i eemaldatakse.

Jekaterinburgis peetakse neli alagrupimängu: Egiptus – Uruguay, Prantsusmaa – Peruu, Jaapan – Senegal, Mehhiko – Rootsi.

Toimetaja: ERR Sport

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: