Tour de France'i korraldajad keelavad Chris Froome'il tuuril osaleda ({{commentsTotal}})

Chris Froome
Chris Froome Autor/allikas: PA Images/ScanPix

Chris Froome'i väljavaated viiendaks Tour de France võiduks on nüüd väga väikesed. Selle aasta tuuri korraldajad keelavad Chris Froome'il seal osalemise, kui tema salbutamooli kasutamise juhtum ei ole lahendust leidnud.

Neljakordne tuuri võitja andis halva anüütlise leiu astmaravimile salbutamool eelmise aasta septembris, kui ta võttis osa Vuelta a España tuurist. Ta eitab kõiki süüdistusi ja jätkab võistlemist ka sel aastal. Samal ajal töötavad tema advokaatide meeskond ja teadlased, et anda selgitusi sportlase antud positiivse dopinguproovi kohta. Froome'i antud proov sisaldas lubatust poole rohkem salbutamooli, mis on aspiriinilaadne ravim. Seda kasutatakse astma ravimisel ja muudel juhtudel, mis on seotud hingamisraskustega.

Team Sky sõitja teatas kolmapäeval, et tema viimane ettevalmistav võistlus enda hooaja esimeseks suureks eesmärgiks Giro d'Italiaks on Tour of the Alps, viiepäevane võidusõit Austrias ja Itaalias, mis algab 16. aprillil. Giro d’Italia korraldajad on öelnud, et nad on võimetud, takistamaks 32-aastast britti mitte sõitma nende velotuuril. Uus Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu president David Lappartient on kinnitanud, et Froome'i juhtumist ei kuulda enne 4. maid, kui algab Giro d'Italia. Samal ajal on ASO (Prantsuse ettevõte, mis korraldab Touri) palju diskreetsem sõitjate suhtes, kes ennast nende tuurile üles annavad ja neil ei ole plaaniski lasta osalema sportlast, kellel on kaelas potentsiaalne antidopingu rikkumine.

ASO on kindel, et suudab vastu seista igasugustele Team Sky provokatsioonidele võidusõidu maine kaitsmiseks. See oleks valus löök Froome'ile, kes on jahtimas Touri viiendat järjestikust üldvõitu.

UCI määrustiku kohaselt võib organisatsioon kõrvaldada Froome'i võistlustelt, aga Lappartient oli kolmapäeval öelnud, et seda ei taheta teha. ''See on võimalik ja ka meie võimuses,'' ütles prantslane. "Aga salbutamooli puhul ei ole seda kunagi tehtud ja me peame austame Chris Froome'i õigusi. Eriline kohtlemine Chris Froome'i suhtes ei ole võimalik."

"Mitte ükski teine rahvusvaheline alaliit ei ole vastu võtnud sellist otsust salbutamooli kasutamise korral. Nii et kui me oleksime ainuke alaliit, kes seda teeks - ja ainult ühe ratturi põhjal - arvan et me toimiks valesti ja me arvatavasti kaotaks, kui asi läheks Rahvusvahelise Arbitraaži kohtusse," lisas Lappartient.

Kui küsiti, kas UCI sekkub, et vältida olukorda, kui võistluse korraldaja peab sellise valiku langetama, ütles Lappartient: "Ma arvan, et on UCI töö sellise asjaga tegeleda – mitte võistluse korraldajate. Aga mõned neist on mures, millised on tagajärjed nende korraldatud võistlusele sellise olukorra puhul ja nad peavad mõtlema sportlasele võistluskeelu andmise peale. Loodame, et seda ei juhtu ja see saab ruttu lahendatud, nii et korraldajad ei peaks seda tegema. See ei ole nende töö - see on rohkem UCI, Rahvusvahelise Antidopingu Liidu ja Rahvusvahelise Spordiarbitraaži kohtu töö."

ASO keeldus kommenteerimast Froome'i olukorra eripära ja ootab kiiret lahendust sellele juhtumile.

2018 Tour de France algab Prantsusmaal 7. juulil ja lõppeb 29. juulil.

Toimetaja: Karel-Georg NõmmHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: