Therese Johaugi võimas võit tõstatas taas dopinguteema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Therese Johaug pühkis lilletseremoonial pisaraid.
Therese Johaug pühkis lilletseremoonial pisaraid. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Rootsi ja Norra murdmaasuusatajad on aastaid vägikaigast vedanud ja üksteise osas üsna teravalt arvamust avaldanud. Nelja-aastase vaheaja järel MM-il võistelnud ja kohe kulla võitnud norralanna Therese Johaugi võimas võit tekitas Rootsi rahvusringhäälingu (SVT) MM-stuudios tulise vaidluse, kas Johaug ikka peaks taas võistlema.

Johaug põrus 2016. aasta sügisel dopinguproovis anaboolse steroidi klostebooliga. Norralanna sõnul tarvitas ta päikesepõlenud huulte raviks põletikuvastast kreemi ega teadnud, et see sisaldab keelatud ainet. Süü võttis enda peale Norra koondise arst. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile 13 kuu pikkuse karistuse, kuid kuna see oli oodatust leebem, kaebas Rahvusvaheline Suusaliit otsuse edasi rahvusvahelisse spordiarbitraaži (CAS). CAS leidis, et Johaug pidanuks kreemi pakendi üle vaatama, kuna seal oli selgelt kirjas, et see sisaldab keelatud ainet, lisaks oli seal ka dopingumärgistus peal. CAS-i sõnul ei olnud Johaugil siiski suurel määral süüd, sellises olukorras on Rahvusvahelise Antidopingu reeglite kohaselt võimalik määrata keeld vahemikus 12-24 kuuni ning CAS-i paneel leidis, et proportsionaalselt õige oleks määrata Johaugile 18-kuuline võistluskeeld, mis hakkas kehtima 2016. aasta 18. oktoobrist ja lõppes mullu 18. aprillil.

Johaugi viimane võistlus tiitlivõistlustel oli 2015. aastal Falunis, võistluskeelu tõttu jäi tal vahele nii 2017. aasta Lahti MM kui ka mullune olümpia PyeongChangis. Seefeldis võttis ta kohe enda avastardis kuldmedali, võites 15 km suusavahetusega sõidu ülikindlalt – teisena lõpetanud koondisekaaslane Ingvild Flugstad Östberg kaotas 57,6 sekundiga.

SVT MM-stuudios tekitas Johaugi nii võimas võit tulise vaidluse ja arutleti, kas ta ikka tohiks võistelda. "See polnud teadlik valik, nagu paljudel muudel juhtudel. Seetõttu ei näe ma selles probleemi, et ta pärast võistluskeelu lõppu tagasi tuli," kommenteeris stuudios eksperdina osalenud Johanna Ojala.

Ojala sõnavõtt aga pahandas saatejuhti Andre Popsi. "Seda pead sa küll selgitama, Johanna! Kuidas sa saad siin seista ja kindlalt öelda, et ta ei teinud seda teadlikult?" imestas Pops. "Inimesed vaatasid kodus ja nägid, kui palju ta oli teistest üle. Sa pead ju aru saama, et see paneb inimesi imestama?"

"Minu jaoks oli tema selgitus usutav, eriti kuna tean, et tal on varemgi suuhaavanditega probleeme olnud. Ja selline rikkumine erineb minu arvates näiteks veredopingust," põhjendas Ojala. "CAS on enda otsuse teinud, seetõttu peaksime usaldama, et nad tegid enda tööd korralikult."

Ojalaga nõustus teinegi ekspert, kahekordne MM-hõbe Mathias Fredriksson, öeldes, et tema arvates pole õige, et Johaugist rääkides keskendutakse norralanna võistluskeelule.

30-aastane Johaug ise nentis, et mõistab, et tema võistluskeeld ikka ja jälle tähelepanu keskmesse tõuseb. "Tean, et see saadab mind elu lõpuni. Olen karistuse kandnud, olin kaks aastat eemal ja rohkem ei saa ma midagi teha," ütles ta Dagbladetile. "Juhtus, mis juhtus, pean sellest üle olema."

Kaheksanda MM-kulla üle oli norralanna mõistagi üliõnnelik. "Olen seda päeva oodanud üle kahe aasta. Istusin teleka ees ja vaatasin kahtesid tiitlivõistlusi. See oli raske. Aga lõpuks oli minu kord ja mul õnnestus kohe esimesel päeval enda unistuseni jõuda," õhkas Johaug. "Peas käis palju erinevaid mõtteid. Mul on olnud palju raskeid ja halle päevi, kus olen kahelnud, kas on ikka mõtet jätkata. Aga läksin ikkagi iga päev trenni ja nüüd sain selle eest ka tasu."

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: