Alaver: kui Teigamägi ei ärka, võtab Team Haanja Udrase kulud enda kanda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Semiskar/ERR SPORT

Homme 65. sünnipäeva tähistav suusatreener Mati Alaver rääkis Vikerraadio saates "Vikerhommik" algavast suusaalade MM-ist ning Eesti spordi hetkeseisust.

"Hiljuti tuli välja uudis, et kõrgushüppeneiu Grete Udras on teinud väga eduka tagasituleku tippsporti ja Eesti kergejõustikuliit taotleb talle sise-EM-ile pääsemiseks wildcard'i," sõnas Alaver Eesti spordi rahastamisest rääkides. "Edasi läheb olukord täiesti käest ära. Kuuleme, et see tippsportlane sõidab Eestit esindama - taevas tule appi - oma rahakoti peal. See on täiesti karjuv ülekohus. Ta on ennast ette valmistanud oma rahakoti peal, ta on oma taseme viinud tippsportlase rahvusvahelisele arvestatavale tasemele, ta läheb esindama Eesti riiki. Kui mu hea sõber [kergejõustikuliidu president] Erich Teigamägi praegu selle peale ei ärka, siis Team Haanja võtab ise kõik Grete Udrase EM-ile saatmise kulud enda kanda."

Suurepäraselt on sellel hooajal esinenud freestyle suusataja Kelly Sildaru, kes võitis Aspenis toimunud X-mängudel pargisõidu ja krooniti hiljem ka rennisõidu maailmameistriks. "Ma arvan, et Kelly edu ja selle peremudeli edu tuleb kasuks kogu Eesti spordile ja sealhulgas ka Eesti murdmaasuustamisele," kinnitas Alaver.

Ressursid on nii väikeses riigis paraku piiratud ja kui edu najal läheb ühele ressurssi rohkem, jääb teine ilma. "Eesti spordis levib täna sportlaste ettevalmistuse organisatsiooni kindlustamisel vastutamatuse kultuur," sõnas treener. "Ehk jah, Eesti sport on alarahastamise kriisis. Tooksin siin kolm ümberlükkamatut fakti. Meie kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Pürn esines OM-i järgsel teadusmetoodilisel konverentsil Tartus järeldusega, et Eesti spordi juurprobleem on koondiste ebapiisav ja süsteemitu rahastamine. Teiseks, spordis edukate ja suuruselt võrreldavate riikide avaliku sektori toetus tippspordile on kordades suurem kui Eestis. Kolmas fakt: 16 riiki hõlmava teadusvõrgustiku SPLISS-i uuring järeldas, et Eesti tippspordi rahastamine on kolm-neli korda väiksem, kui peaks olema maailmas medalitele konkureerimiseks."

"Kuna praegu käivad väga intensiivsed erakondade debatid, julgen väita, et ükski erakond ei vaidle 2019. aasta veebruaris vastu vajadusele tõsta Eesti rahva eneseväärikust. Asi on küsimuse õiges asetamises. Parafraseerides Tartu Ülikooli endist rektorit, professor [Alar] Karist: Eesti tippspordi alarahastamine ei ole mitte iseküsimus, vaid võtmeküsimus."

Lisaks Eesti koondise liikmetele viibivad Seefeldis algaval MM-il ka Andrus Veerpalu ja Jaan Alvela, kes kuuluvad Kasahstani tippsuusataja Aleksei Poltoranini tagatuppa, Veerpalu treenerina ja Alvela hoolderühma pealikuna. Loomisel on Kasahstani tipptiim Altai, mis moodustatakski Poltoranini ja PyeongChangi OM-il pronksi võitnud freestyle suusataja Julia Galõševa ümber. Alaver peaks selles võistkonnas võtma spordidirektori rolli, seni on ta aidanud ka Eesti suusatamise käekäigu paranemisele.

"Ma aitan natuke kaasa meie suusatajatele tingimuste loomisel," rääkis Alaver. "Aitan jõudumööda kaasa sellele, et Team Haanja eelarve saaks kaetud. Selle kaudu oleme saanud tööle palgata Antti Saarepuu; et Team Haanja saaks palgata hooldemehed, kes teevad praegu Seefeldis tööd Eesti koondisele; et saaks palgata füsio Hanno Tikkerbäri ja et oleks kaetud sportlaste ettevalmistuse ja võistluse kulud. See on päris mahukas töö ja olen seda püüdnud jõudumööda teha."

Sügisel oli Alaver kriitiline Eesti suusaliidu tegevuse suhtes. Kas praegu, kui hooaja kulminatsioon on algamas, on olukord paranenud? "Minu ettepanek on see, et kuna Eesti suusaliidust ei ole midagi head rääkida, aga halba rääkida ei taha, jätame selle teema kõrvale." Ehk põhimõtteliselt on vastus see, et ei ole midagi paranenud? "See oli praegu teie väljend."

Milliste Eesti suusatajate tulemustega MM-il Alaver rahule jääks? "Siin on kaks võimalust hästi klassikaliselt läheneda," tõdes Alaver. "Üks on see, et iga sportlane, kes teeks oma hooaja parima tulemuse, on hästi esinenud. Aga meedia kasutab tihti ka seda väljendit, et ta teeks oma karjääri parima tiitlivõistluste tulemuse. Need mõlemad oleks minu jaoks aktsepteeritavad."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: