Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anett Kontaveit tippu jõudmise valemist: jäärapäine tuleb olla

Esimese eestlasena ametlikul WTA aastalõputurniiril võistlustulle asuv Anett Kontaveit käis enne Hiinasse sõitu enda edukast hooajast rääkimas ETV saates "Hommik Anuga".

Tennises on väga kindlad käitumisreeglid, mida platsil võib teha ja mida ei või teha. Saatejuht Anu Välba uuris, kas ka Kontaveit on millalgi reeglite vastu eksinud. "Väga harva. Päris paljud asjad on tegelikult keelatud – reketit ei tohi loopida, karjuda väga kõvasti ei tohi, peab püüdma olema vaoshoitud. Ilmselt olen paar korda reketiviskamise eest saanud hoiatuse," mõtiskles Kontaveit. "Tennises on nii, et kui saad esimese hoiatuse, siis see on lihtsalt hoiatus ja teine hoiatus on see, et sul võetakse punkt ära ja siis aina karmimaks läheb. Nii kaugele ei ole ma jõudnud, et mul punkt ära võetaks."

Mõistagi meenus sellega kohe tänavune US Openi finaal, kus Serena Williams sai lõpuks kolm hoiatust, kaotades esmalt punkti ja seejärel ka geimi. "Eks see ilus ei olnud, aga kõik elavad ennast erinevat moodi välja," kommenteeris Kontaveit. "Arvan, et päris paljud tennisistid on päris emotsionaalsed. Eks ta sai päris palju karistada selle eest."

Küsimusele, kui kergelt temal reket käest ära lendab, vastas Kontaveit: "See, kui palju ma seda tahan teha ja see, kui palju ma seda teen, on väga erinev. Lihtne on endast välja minna ja seda kindlasti juhtub ühe mängu jooksul mitu korda, aga ma pigem ei ela seda enda reketi peal välja. Kui, siis hästi harva. Ma vist päris katki ei olegi kunagi enda reketit visanud. Mängu ajal."

"Hommik Anuga" 28. oktoobril, Anett Kontaveit Autor: Kairit Leibold/ERR

Kontaveit võttis ühe enda reketitest ka "Hommik Anuga" stuudiosse kaasa. "See on spetsiaalselt minu jaoks tehtud. Spetsiifiline kaal, mis mulle sobib ja teatud kohta on raskused paigutatud," selgitas Kontaveit. "Alati, kui väljakule lähen, on mul vähemalt neli reketit kotis. Aga eks kodus on mul neid tiba rohkem."

"Mul on kõik reketid nummerdatud ja vahel valin selle järgi, millise reketiga olen eelmise mängu mänginud, siis tekib turniiri jooksul selline õnnereket," avaldas ta. "Tihtipeale pärast turniiri isegi ei mäleta, mis number see võis olla, aga too hetk, kui olen eelmise mängu võitnud, tahan selle sama reketiga mängida. Ja siis igal hommikul lasen reketile uued keeled panna."

Sellenädalases maailma edetabelis kerkis Kontaveit enda karjääri parimale, 20. kohale. Enda karjääri jooksul on Kontaveit alistanud maailma esireketi, samas aga näiteks hiljutisel Moskva turniiril kaotas ta tabelis 101. kohal olnud Ons Jabeurile. "Naiste tennise üldine tase on küllaltki tasavägine. Olen ka kaotanud endast tagapool olevatele mängijatele. See sõltub nii palju sellest, kuidas mängijatel on läinud eelmised nädalad, kas nad on väsinud, kas nad on heas hoos, kuidas neile see kate sobib," arutles Kontaveit. "Üldine tase on minu arust väga tasavägine ja need, kes ongi kõrgemal, lihtsalt suudavad seda taset stabiilsemalt näidata. Top10 mängijate üle võidud on alati kõige magusamad."

Kontaveidi sõnul on kõige raskemad mängud need, mis on äärmiselt tasavägised ja pingelised. "Need on füüsiliselt ja vaimselt kõige raskemad. Näiteks sel aastal Stuttgardi turniiril, esimeses ringis mängisin Kristina Mladenoviciga üle kolme tunni ja võitsin lõpuks 7:6 otsustavas setis, olin mitu matšpalli taga. See oli suur üles-alla kolm tundi kestev võitlus," tunnistas ta. "Pärast värske tunne kindlasti ei ole. Suur adrenaliin on sees. Arvan, et alles peale mängu saad tegelikult aru, kui väsinud ja kui läbi su keha on. Too hetk võib-olla mingil hetkel, kui näiteks istud maas või on pooltevahetus, siis tunned väsimust mingil määral, aga kui punkt hakkab, siis ikkagi jooksed täiega."

Anett Kontaveit Autor: Reuters/Scanpix

Milliseid omadusi on selleks vaja, et tennises tippu jõuda? "Jäärapäine tuleb olla. See on väga raske ala ja väga suure konkurentsiga ala. Tuleb väga järjepidev olla ja oma asja kogu aeg edasi teha. Ma arvan, et see nõuab päris palju sellist sisemist tugevust," ütles Kontaveit.

2009. aastal tuli Kontaveit kõigi aegade noorimana – 13-aastaselt – täiskasvanute Eesti meistriks, tänavu jõululaupäeval tähistab ta 23. sünnipäeva ehk sisuliselt on ta peaaegu kümme aastat suures tennisekarussellis tiirelnud. "Ma arvan, et selles päris õiges karussellis olen tegelikult olnud alles paar aastat. See, kus ma praegu mängin, on see, kuidas päris asjad käivad," arvas ta. "Kui mängisin noorteturniire, kuigi ka kõige tugevamal tasemel, polnud see ikka absoluutselt ligilähedalegi sellele, missugune see elu ja see tuur naiste hulgas välja näeb."

"Arvan, et võib-olla olen sel aastal ise mängimist kõige rohkem nautinud," lisas Kontaveit. "Mulle tundub, et mul on natuke parem arusaam tennisest ja kogu sellest elust. Tunnen ennast mugavamalt ja olen harjunud kõige sellega, mis seal ümberringi toimub ja mida see kõik endast kujutab."

Kui pingeline see elu on? "See on väga raske elu. Kõik need mängud ja head saavutused, nende taga on väga palju stressi, närveerimist, iga nädal uude kohta reisimist. See kõik on raske," nentis Kontaveit. "Paljud inimesed ütlevad, et sa reisid nii palju, näed kõiki kohti, miks sa kurdad. Kui inimesed ise igal nädalal ei reisi, seda elu ei ela, et ühest hotellist teise, ühtedelt väljakutelt teise käia, siis on seda väga raske ette kujutada."

Kontaveit jõudis esimest korda maailma edetabelisse 2011. aastal, alustades 839. realt. Nüüdseks on ta jõudnud 20. kohale. Kuidas on selline tõus õnnestunud? "Ma arvan, et üks asi on see, et mul on mingisugune anne selle spordiala peale ja teine on see, et ma olen kindlasti väga kõvasti vaeva näinud," tõdes ta. "Järjepidevalt, kogu aeg. Kuuendast eluaastast hakkasin mängima, siis oli kõik lõbus, aga nüüd on see kõik palju tõsisem ja rohkem nagu töö. Aga see muidugi ei tähenda, et seda nautida ei saaks."

Milliseid ohvreid on tulnud selle edu nimel tuua? "Eks neid ohvreid on palju ja mitmesuguseid. Mäletan, et mul nooremana oli raskem mingitest asjadest loobuda, mis olid tähtsad. Sellised, mis praegu tunduvad natuke rumalana, näiteks sünnipäevad ja asjad, millel ma ei saanud osaleda ja ma tundsin alati ennast nii väljajäetuna kõigest, mis kodus toimus," muheles Kontaveit. "Aga nüüd on see kõik kuidagi nii loomulikuks muutunud. Olen kogu aeg ära olnud, ma ise võib-olla ei muretse enam sellepärast nii palju. See on üks selle elu osa."

Anett Kontaveit Autor: EPA/Scanpix

Kontaveit alustab järgmisel nädalal mängimist Hiinas Zhuhais WTA Elite Trophy nime kandval aastalõputurniiril. Naiste tennise jooksva edetabeli kaheksa paremat pääsevad WTA finaalturniirile, järgmised 11 naist aga saavad mängida WTA Elite Trophyl, lisaks saab üks naine turniirile vabapääsmega. Tänavusel turniiril osalevad lisaks Kontaveidile lätlanna Anastasija Sevastova, valgevenelanna Arina Sabalenka, belglanna Elise Mertens, venelanna Darja Kasatkina, ameeriklanna Madison Keys, sakslanna Julia Görges, hispaanlanna Garbine Muguruza, prantslanna Caroline Garcia, austraallanna Ashleigh Barty ja  hiinlanna Wang Qiang, vabapääsme andsid korraldajad teisele hiinlannale Zhang Shuaile. "Ma ei pelga eriti kellegagi kohtumist," kinnitas Kontaveit.

Juba ainuüksi sellele turniirile kvalifitseerumise eest teenib Kontaveit 42 500 dollarit. Tänavuse hooajaga on Kontaveit auhinnarahasid teeninud juba ligi 1,5 miljonit dollarit. "Minu karjääri kõige parem aasta," muigas Kontaveit. "Tuhanded ja tuhanded naised mängivad, teevad trenni iga päev, aga tegelikult tasustatud, kes katavad vähemalt enda kulud ära, on esisada. Selles mõttes on päris karm spordiala."

Küsimusele, mis ta selle rahaga peale hakkab, vastas Kontaveit: "Päris suur osa sellest läheb maksudeks maha, päris kõik mulle endale kätte kindlasti ei jää. Eks jääb ikka kätte ka."

Lõpetuseks uuris Välba Kontaveidilt, millal saab temast maailma esinumber. "Anna mulle mõned aastad," vastas Kontaveit naerdes.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: