Jamaika sprinteri B-proov oli ka positiivne, Bolt võib kullast ilma jääda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Asafa Powell (vasakult), Nesta Carter, Usain Bolt ja Michael Frater pärast Pekingi olümpial 4x100 m teatejooksu võitu.
Asafa Powell (vasakult), Nesta Carter, Usain Bolt ja Michael Frater pärast Pekingi olümpial 4x100 m teatejooksu võitu. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Pekingi olümpiamängudel teatejooksus kuldmedali võitnud Jamaika sprinteri Nesta Carteri B-proov osutus samuti positiivseks.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) lasi uuesti testida 454 Pekingi olümpial võetud dopinguproovi ning Carter põrus keelatud stimulandi metüülheksamiiniga. Uudisteagentuuri Reutersi allikate kohaselt osutus positiivseks ka B-proov, asjaosalised ise pole kommentaare jagada soovinud.

Carter on Jamaika 4x100 m teatenelikul lisaks Pekingile aidanud olümpiakulla võita ka 2012. aastal Londonis ning MM-kulla 2011., 2013. ja 2015. aastal.

Varasemalt on metüülheksamiini eest määratud kuue kuu kuni aasta pikkune võistluskeeld ning tulemuste tühistamine.

Seega on võimalik, et kuigi Usain Bolt, Asafa Powell ja Michael Frater pole midagi valesti teinud, võib ROK neilt Carteri positiivse proovi tõttu teatekullad ära võtta. Näiteks jäid kõik USA 4x400 m teateneliku liikmed 2000. aasta Sydney olümpiakullast ilma, kuna Antonio Pettigrew tunnistas, et tarvitas dopingut ja kõik tema tulemused alates 1997. aasta jaanuarist tühistati.

Samas on ka näiteid, kus medal võetakse vaid patustajatelt ja ülejäänud tohivad enda autasud alles jätta. Näiteks kui ameeriklane Marion Jones jäi dopinguga vahele, võeti temalt kaks Sydney olümpial võidetud teatekulda ära, kuid ülejäänud naiskonnaliikmed pöördusid Spordiarbitraaži, mis leidis, et nad võivad medalid alles jätta.

ROK-i kõneisik Mark Adams ütles Reutersile, et nad alles arutavad, mida teha nende medalitega, mille võitjad on järeltestimise käigus osutunud dopingupatuseks. „Praegu on meie peamine eesmärk leida dopingupatuseid, et mitte lasta neil Rio olümpial võistelda,” sõnas Adams.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: