Forsbergi tabamus viis Rootsi 24-aastase vaheaja järel veerandfinaali ({{commentsTotal}})

{{1530595740000 | amCalendar}}
Rootsi - Šveits.
Rootsi - Šveits. Autor/allikas: AP/Scanpix

Jalgpalli MM-finaalturniiri kaheksandikfinaalis alistas Rootsi Emil Forsbergi väravast Šveitsi 1:0, pääsedes sellega esimest korda pärast 1994. aastat MM-finaalturniiril veerandfinaali.

Pealtnäha tasavägises vastasseisus osutus paremaks meeskonnaks Rootsi, näidates kaitsefaasis hingestatud meeskonnatööd. Šveits tegi ühtekokku 11 lööki, kuid ükski sooritus rootslaste väravale suurt ohtu ei kujutanud. Ründes oli teravam pool hoopis Rootsi, kes suutis kiirete vasturünnakutega tekitada mitmeid ohtlikke momente. Avapoolajal olid head võimalused skoori avamiseks nii Marcus Bergil ja Albin Ekdalil, kuid mõlemal mängumehel jäi Šveitsi värava ees täpsusest vajaka.

Kohtumise avaväravat tuli oodata 66. minutini, mil Emil Forsberg pääses karistusala äärel löögile - poolkaitsja tabamus võttis põrke Šveitsi kaitsjast Manuel Akinjist, misläbi maandus pall väravavaht Yann Sommerile püüdmatult Šveitsi võrgus - 1:0. Pärast väravat panid šveitslased Rootsile suurema surve peale, tuues vahetusest mängu veel kaks ründajat, kuid endiselt jäi puudu teravusest. Šveitslaste parim võimalus oli lisaminutitel Haris Seferovicil, kuid ka tema löök ei suutnud enam Rootsi võitu väärata.

Rootsi läheb veerandfinaalis vastamisi Kolumbia ja Inglismaa omavahelise mängu võitjaga.

Mängukäik:

Mängu esimestel minutitel domineeris pallivaldamist Šveits, pääsedes paaril korral ka löögile, kuid šveitslaste sooritused Robin Olseni väravale suurt ohtu ei kujutanud.

Kaheksandal ja üheksandal minutil oli Rootsil kaks head järjestikust võimalust. Esmalt pääses Ola Toivoneni heast söödust Šveitsi kaitseliini taha Marcus Berg, kuid ründaja löök läks üle jala ning pall lendas kõrgelt üle värava. Seejärel eksisid Šveitsi kaitseliinis Manuel Akanji ning väravavaht Yann Sommer, kuid taaskord jäi rootslastel täpsusest vajaka.

24. minutil leidis Xherdan Shaqiri täpse tsenderdusega karistusalast Steven Zuberi, kuid ääremängija peaga löök lendas Rootsi väravast üksjagu mööda.

29. minutil pääses Šveitsi karistusalas löögile rootslaste ründaja Marcus Berg, aga puurilukk Yann Sommeri suurepärane tõrje päästis šveitslased 0:1 kaotusseisu jäämisest.

31. minutil teenis Mikael Lustig (Rootsi) kollase kaardi - jätab järgmise mängu vahele.

34. minutil püüdis Granit Xhaka u 35 meetri pealt õnne, kuid Arsenali mängumehe tugev löök lendas mõne meetri jagu üle Robin Olseni värava.

38. minutil oli Blerim Dzemailil suurepärane võimalus Šveitsile eduseisu kinkimiseks, kui ründav poolkaitsja leidis Rootsi karistusalas palju vaba ruumi. Paraku ei suutnud Dzemaili enda tugevat lööki väravale suunata ning mänguvahend lendas tribüünile.

41. minutil pääses Šveitsi värava ees löögile Albin Ekdal, kui Mikael Lustig andis paremalt äärelt ideaalse tsenderduse taha posti. Taaskord ei suutnud mängija aga palli piisavalt hästi tabada ja pall lendas kõrge kaarega üle Šveitsi värava - milline võimalus!

Teise poolaja algul tegi keskväljal head tööd Rootsi poolkaitsja Emil Forsberg, mängides rootslased ka löögile, aga Ola Toivoneni sooritus jäi ebatäpseks. Vaid minut hiljem oli hea šanss ka Šveitsil, aga rootslased suutsid palli klaarida.

53. minuti paiku teenis Šveits neli järjestikust nurgalööki, kuid ühestki kornerist Rootsi väravat ohustada ei suudetud.

61. minutil teenis Valon Behrami (Šveits) kollase kaardi - jätab järgmise mängu vahele.

63. minutil teenis Mikael Forsberg Rootsile karistusala nurga lähistel trahvilöögi, kui määruste vastu eksis Šveitsi mängumees Behrami. Forsberg püüdis otse löögile minna, kuid rootslase sooritus tabas müüri ja olukorrast midagi ohtlikku ei sündinud.

66. minutil viis Emil Forsberg Rootsi juhtima, kui pääses karistusala äärelt vabalt löögile. Forsbergi löök võttis rikošeti Šveitsi kaitsjast Manuel Akanjist, misläbi lendas pall Yann Sommerile püüdmatult šveitslaste väravasse - 1:0!

68. minutil teenis Granit Xhaka (Šveits) kollase kaardi.

Viimasel kümnel minutil panid šveitslased Rootsi kaitseliinile suure surve peale ning 80. minutil pääseti nurgalöögi järel viiekastis ka löögile, aga taaskord suutsid meeskondlikult kaitsnud rootslased palli klaarida ja järjekordse Šveitsi võimaluse luhata.

Esimesel lisaminutil oli vahetusest sekkunud Haris Seferovicil väga hea võimalus seisu viigistamiseks, kuid ründaja peaga löögi suutis Robin Olsen tõrjuda.

Kolmandal lisaminutil määras kohtunik Rootsile penalti, kui Michael Lang tegi vea vahetusest sekkunud Martin Olssoni vastu. Videokorduse vaatamise järel otsustas kohtunik, et viga oli kastist väljas ning määras rootslastele hoopis karistuslöögi.

90+3. minutil teenis Michael Lang (Šveits) punase kaardi.

sui

• 66' Emil Forsberg
    -

Koosseisud:

Rootsi: Robin Olsen - Mikael Lustig (82. Emil Krafth), Victor Nilsson Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson - Viktor Clässon, Gustav Svensson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (82. Martin Olsson) - Marcus Berg (90. Isaac Kiese Thelin), Ola Toivonen

Šveits: Yann Sommer - Ricardo Rodriguez, Manuel Akanji, Johan Djourou, Michael Lang - Granit Xhaka, Valon Behrami - Steven Zuber (73. Breel Embolo), Blerim Dzemaili (73. Haris Seferovic), Xherdan Shaqiri - Josip Drmic

Enne mängu:

Kohtumist kommenteerivad Alvar Tiisler ja Marko Pärnpuu. Stuudiovestlust veab Aet Süvari.

Rootsi ja Šveits kohtuvad omavahel 16-aastase vaheaja järel. Toona, 2002. aasta märtsis mängisid kaks koondist Malmös peetud maavõistluses 1:1 viiki. MM-il kohtuvad Rootsi ja Šveits esmakordselt.

Rootsi jaoks on tänane mäng 50. MM-finaalturniiri kohtumiseks, millest 18 on võidetud, 13 viigistatud ja 18 kaotatud. Maailmameistriteks kroonimata riikidest on ainult Mehhiko Rootsist MM-finaalturniiril enam mänge mänginud.

Ühes tänavuse MM-iga on rootslased alagrupifaasist edasi pääsenud enda viimasel neljal MM-il - 2018., 2006., 2002., ja 1994. aastal. Alagrupi kaotusevalu tundmata läbinud Šveits on seda suutnud veel 2006. aastal. Šveits jõudis finaalturniiril viimati veerandfinaali 1954. aastal, Rootsi 1994. aastal.

Toimetaja: ERR Sport