Keelu alt vabanev Johaug naaseb võistlustulle suvel

Therese Johaug
Therese Johaug Autor/allikas: NTB/Scanpix

Veidi enam kui kuu aja pärast võistluskeelu alt vabanev Norra murdmaasuusataja Therese Johaug plaanib esimese võistluse teha juuni lõpus.

Võistlusvälises dopingukontrollis põrunud Johaugi 18-kuuline võistluskeeld lõpeb 17. aprillil ja esimese stardi teeb ta juba 21. aprillil Skarverennetil, kuid ei osale seal eliitklassis, vaid teeb kaasa enda sponsorite palvel.

Norra koondis alustab uueks hooajaks valmistumist 1. maist ja 29-aastane Johaug plaanib osaleda kõikides koondiselaagrites. Esimese võistlusena on kirjas 25. juunil peetav rullsuusavõistlus Kanalrennet. Seejuures tähistab Johaug just 25. juunil enda 30. sünnipäeva. "See on esimene võistlus, mis Theresel kirja pandud," ütles Johaugi mänedžer Jörn Ernst Dagbladetile. "Ta on võistlemist igatsenud ja kindlasti on tähtis võistlusstarte saada. Rullsuusavõistlused on küll tavaliselt pigem trenni eest, aga kui pole nii pikalt võistelnud, on see tähtsam võistlus kui tavaliselt."

Ernsti sõnul plaanib Johaug suve jooksul veel mitmetel võistlustel osaleda, näiteks Blink-festivalenil ja Toppidretsvekal. Esimese võistluse lumel teeb ta novembris Beitostölenis.

Olümpiavõitja ja seitsmekordne maailmameister Johaug põrus 2016. aasta sügisel dopinguproovis anaboolse steroidi klostebooliga. Norralanna sõnul tarvitas ta päikesepõlenud huulte raviks põletikuvastast kreemi ega teadnud, et see sisaldab keelatud ainet. Süü võttis enda peale Norra koondise arst. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile 13 kuu pikkuse karistuse, kuid kuna see oli oodatust leebem, kaebas Rahvusvaheline Suusaliit otsuse edasi CAS-i.

CAS leidis, et Johaug pidanuks kreemi pakendi üle vaatama, kuna seal oli selgelt kirjas, et see sisaldab keelatud ainet, lisaks oli seal ka dopingumärgistus peal. CAS-i sõnul ei lasu Johaugil suurel määral süüd, sellises olukorras on Rahvusvahelise Antidopingu reeglite kohaselt võimalik määrata keeld vahemikus 12-24 kuuni ning CAS-i paneel leidis, et proportsionaalselt õige oleks määrata Johaugile 18-kuuline võistluskeeld, mis hakkas kehtima 2016. aasta 18. oktoobrist ja lõpeb 2018. aasta aprillis, mistõttu ei saanud Johaug ka olümpial võistelda.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: