Ujumise OM-pronks Ploomipuu suusatajana paraolümpiale ei pääsenud

Kardo Ploomipuu
Kardo Ploomipuu Autor/allikas: ERR

Ujujana Eestile paraolümpiamängudelt pronksmedali toonud Kardo Ploomipuu murdmaasuusatajana talvisele paraolümpiale ei pääsenud. Seega ei osale Eesti sportlased 9.-18. märtsini toimuvatel PyeongChangi talvistel paraolümpiamängudel, kuid töö jätkub mitmel spordialal järgmise olümpiatsükli nimel. Paraolümpia avatseremooniat kannab üle ETV.

"Muidugi on mul kahju! Olen treeninud palju ja suutnud oma tugevused ujujana pöörata eelisteks murdmaasuusatajana, mis tõi mulle suvel kohapakkumise paraolümpiale," lausus Kardo Ploomipuu, kellel on eesmärk esimese Eesti sportlasena osaleda nii suve- kui ka taliolümpial. "Paraku sain teada, et ma lõplikku nimekirja siiski ei pääsenud ja pean veel tööd tegema. Oma unistusest ma ei loobu, kuid esimeses etapis luban kindlasti jätkata suusatajana tippsporti järgmisel aastal. Edasi vaatan järk-järgult."

Ploomipuu viibib praegu parasuusatajana treeninglaagris Slovakkias, mis on sobilik ka ujumistreeninguteks: "olen kahe alal treeningkavad suutnud kokku panna ehk suusatamise ja ujumise enda jaoks edukalt kombineerida. Kell 11.00 teen suusatreeningu ning 18.00 ujumistreeningu, et oleks piisav taastusaeg ning kasutan ära ka õhtuse ujumistreeningu lihaseid lõõgastava mõju. Ujumistreeningust saadud tugev ülakeha on suusasprindis mulle andnud eelise, et kiirelt edasi jõuda."

Tänavu suvel sai Kardo Ploomipuu meeste murdmaasuusatamises koha 2018. aasta paraolümpiamängudele. Pärast esimest edukat registreerimisprotsessi sai Eesti Paralümpiakomitee ootamatu ja pärast järelepärimisi tänaseks ka lõpliku vastuse, et sel aastal Kardo lõplikku olümpianimekirja siiski ei pääsenud, kuna kõik kvalifitseerimisnõuded ei ole paraku veel täidetud.

Eesti Paralümpiakomitee peasekretäri Keit Jaanimägi sõnul on suusasprint üks keerukamaid alasid, mille tiitlivõistluseid on tavapärasest vähem, mis omakorda teeb nõudlikuks nii treening- ja võistlusplaani ettevalmistuse kui paindlikkuse hooaja sees, et tagada võistluste maht. Jaanimägi sõnul oli Ploomipuu treening- ja võistlusplaani arvestatud võistlus, mille õnnestumine oleks andnud olulise võistlusmahu, kuid õigeaegse ja ammendava info puudumisel rahvusvaheliselt alaliidult jäi võistlusel osalemine paraku ära.

"Järgmisel hooajal peame suutma Kardo treening- ja võistlusplaani hooaja sees kiiresti ja paindlikult kohandada, seda nii ujumise kui ka suusatamise fookusel, sest ujumise MM ja suusatamise treeninglaagrid olid tänavu planeeritud ajale, kui oleks olnud võimalus veel suusasprinterina võistlustel osaleda. Iga võistlusplaani muutuse juures peame aga arvestama ka sportlase tervise ja paraku ka eelarvega," märkis Jaanimägi.

Keit Jaanimägi sõnul on Ploomipuu treenides tipptasemel nii ujuja kui ka murdmaasuusatajana juba teinud spordiajalugu ning Eesti Paralümpiakomitee teeb kõik, et unistus osaleda taliolümpial saaks teoks. Lisaks temale on täna tõusva tulemusega Eesti curlinguvõistkond, mis annab lootust järgmiseks paralümpiatsükliks.

Ploomipuul on murdmasuusatamist treeninud pea kaks aastat, tal on klass LW4 ning selles klassis kasutavad võistlejad kaht suuska ja kaht suusakeppi ning lubatud on sisseehitatud proteesiga eriline suusasaabas.

29-aastane Ploomipuu on hetkel Eesti edukaim tegevparasportlane, kes on võitnud klassis S10 2008 Pekingi para-OM-il 100 m seliliujumises pronksi, teeninud 2012 Londoni para-OM-il 100 m seliliujumises 4. koha ja 50 m vabaujumises 18. koha, saanud 2004 Ateena para-OM-il 100 m seliliujumises 8. koha ning 2016 Rio de Janeiro para-OM-il 100 m seliliujumises 9. ja 50 m vabaujumises 14. koha. Ploomipuu on ainuke Eesti parasportlane, kes on saavutanud ujumises Eesti meistrivõistlustel kolmanda koha. Lisaks on eestlane kolmekordne Euroopa meister ujumises, omades ka üht hõbemedalit ning on kahekordne MM-hõbe ja pronksmedalist. 2015. sastal sai ta Bergenis parimaks Põhjamaade meesujujaks. Ploomipuu valiti Eesti Paralümpiakomitee aasta (mees)sportlaseks 2008 ning vahemikus 2010-2016.

Paraolümpiamängud toimuvad PyeongChangis 9.-18. märtsil 2018. Eesti oli paraolümpiamängudel viimati esindatud 2002. aastal Salt Lake City mängudel, kus eestlaste kelguhokimeeskond saavutas kelguhokiturniiril kuuenda koha.

Paralümpia avatseremoonia kantakse üle ETV-s 9. märtsil kell 13.00. 

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: