Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ITF-i süüdistav Šarapova: nende otsus oli näidispoomine

Maria Šarapova
Maria Šarapova Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rahvusvaheline spordikohus vähendas Venemaa tennisistile Maria Šarapovale Rahvusvahelise Tenniseliidu (ITF-i) poolt määratud võistluskeeldu dopinguaine meldooniumi kasutamise eest. Algselt määratud kahe aasta pikkuse keelu asemel peab venelanna spordist eemal olema aasta ja kolm kuud.

Šarapova ütles jaanuaris antud positiivsest proovist rääkides juunis, et on kümme aastat kasutanud perearsti poolt välja kirjutatud südameravimit Mildronate, mis on teise nimega meldoonium, antud aine aga lisati 1. jaanuarist keelatud ainete nimekirja. Šarapova tõdes, et ei teadnud, et meldoonium lisati keelatud ainete nimekirja.

"Kui ma märtsis (rikkumisest teavitava - toim.) elektronkirja sain, olin ma šokeeritud, sest enda arvates võtsin ma legaalset ravimit," ütles venelanna USA teleajakirjaniku Charlie Rose'i omanimelises jutusaates teisipäeval. "Ma mõtlesin, et kuidas on võimalik, et ma sellest (aine keelustamisest - toim.) teadlik polnud? On nii palju erinevaid viise, kuidas ma sellest teada oleks võinud saada, kuid ma ei saanud ning mul polnud sellele mõtlemiseks ka palju aega. Ilmselt olin ma harjunud mõttega, et legaalse ravimi tarvitamine on loomulik."

Maailma Antidopingu Agentuuri (WADA) teatel lisati meldoonium seetõttu keelatud ainete nimekirja, et uurimised näitasid, et see parandab sportlastel sooritusvõimet. Šarapova sõnul kirjutati talle ravim välja seetõttu, et tal olid 2006. aastal mitmed terviseprobleemid, näiteks südamerütmihäired.

Šarapova ei pea jätkuvalt ravimit sooritust parandavaks. „Ma tean, kui tavaline see on. Seda võetakse Venemaal aspiriinina, mina hakkasin seda tarvitama oma arstide käsul ja talitasin nõnda aastaid.“

Mai keskel andis Šarapova ITF-i tribunali ees aru ning pärast paar nädalat kestnud otsustamisprotsessi leidis tribunal, et Šarapovale tuleb määrata kaheaastane võistluskeeld, kuid kuna ta koheselt enda eksimust tunnistas, määrata keeld tagasiulatuvalt 26. jaanuarist.

„Ma sain 24 kuu pikkuse võistluskeelu, kuid nad tahtsid mulle anda nelja aasta pikkuse keelu. Ma pidin aru andma tribunalile, kelle ITF ise valinud oli. Ma andsin tunnistusi inimestele, kelle vastu ma võitlesin. Nad nimetavad seda neutraalseks? See ei ole neutraalne.“

Venelanna arvates võis ITF teda karistada teistele hoiatuse saatmiseks. “Ma ei tahtnud seda uskuda, kuid nüüd hakkan ma seda arvama,“ lausus Šarapova.

„Ma ei ole iial kasutanud sõna „äratõugatu“, sõnas Šarapova. „Ma ei usu äratõukamisse. Ma lihtsalt elan selle üle. Ma olen sündinud võitlejaks.“

Šarapova võib tenniseväljakutele naasta 2017. aasta aprillis.

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: