Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mis on Eesti epeenaistele rohkelt võite toonud vehklemise satelliitturniir?

Foto: Bizzi/Trifiletti

Endine vehklemise liidu peasekretär ja Eesti meeste koondisesse kuuluv Jüri Salm selgitas Vikerraadiole, mida kujutavad endast viimastel kuudel Eesti epeenaistele rohkelt rõõmu pakkunud vehklemise satelliitturniirid.

Suurema avaliku tähelepanuta on jäänud Eesti naisvehklejate viimase aja tegevus. Suuresti tänu sellele, et nende head tulemused pärinevad satelliitturniiride nimelistelt võistlustelt, mille tähtsust ja tähendust ei osata konteksti panna. Eestlannade medalisadu algas septembri lõpus, kui Stockholmi satelliitturniirilt teeniti kolmikvõit. Kulla sai Irina Embrich, hõbeda Julia Beljajeva ja pronksi Kristina Kuusk. Oktoobri alguses saadi Soomes hakkama sama saavutusega, seekord alistas Beljajeva finaalis Embrichi ja pronksi sai taas Kuusk. Ligi nädal aega tagasi peeti Horvaatias veel üks taoline turniir, kust kuldmedaliga naases Katrina Lehis.

"Tegemist on MK-sarja kuuluvate võistlustega, kokku on neid hooaja jooksul üheksa," selgitas Salm. "Üldse on MK-sarjas kokku 17 turniiri - viis MK-etappi, kolm Grand Prix etappi ja ülejäänud satelliitturniirid. GP-etapi võit annab 48 punkti, MK-etapi võit 32 punkti ja satelliiturniiri võit 4 punkti. Satelliiturniiri võit annab sama palju punkte kui MK-etapil 32 parema hulka jõudmine."

Mis tasemega need turniirid on, kui palju käivad nendel maailma tipud? "Kui vaadata seda hooaega, on see olnud üsna erinev," sõnas Salm. "Mind üllatas, et viimati Splitis toimunud turniiri tase oli nii kõva. Seal oli 152 osalejat ja palju maailma edetabeli esiotsast kohal. See on turniiriti erinev. Kui olulisusest rääkida, siis järgmisel ehk olümpiahooajal satelliitturniiridel osalejate arv suureneb. Põhjus on selles, et need toimuvad enne MK-etappe ja võivad olla olulise tähtsusega olümpiale pääsemisel. Kõikidest nendest 17 turniirist läheb arvesse viis tulemust ja kui MK- ja GP-etappidel ei õnnestu vähemalt viiel etapil 32 parema sekka jõuda, siis võib arvesse minna ka satelliitturniiri võit."

Kas Eesti vehklejad käivad nendel satelliitturniiridel rohkem, vähemalt mitte-olümpiahooaegadel? "Kuna neid satellitturniire on võrdlemisi palju, käivad neil valdavalt kõik riigid, aga eks nad valivad. Kindlasti ei ole nii, et käiakse kõigil üheksal. Eesti vehklejad valivad samuti, naised on valinud endale kolm satelliitturniiri ja nii ka mehed. Samamoodi on meil ka edetabeli arvestuses, meil on valitud kolm satelliitturniiri, millest kaks lähevad arvesse."

Toimetaja: Anders Nõmm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: